O stromoch a ľudskej obetavosti

Autor: Rudolf Pado | 11.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 11,29 | Prečítané:  1720x

Jean Giono napísal prekrásnu knihu „Muž, ktorý sadil stromy“. Príbeh obyčajného francúzskeho pastiera, ktorý obyčajnou prácou zmenil krajinu. Krásna knižka o nádeji a zmysle života.

Súkromná PR VlčiaSúkromná PR Vlčia

Poznám mnohých ľudí, ktorých jediným zmyslom  života sa stali peniaze. Nieže by ich nemali dosť, skôr im nikdy nestačia. V ostatnom čase každá spoločenské debata končí pri peniazoch a najviac ju živia tí najmajetnejší. Žiada sa spýtať: „Koľko je dosť?“

Poznám mnohých ľudí, ktorým sa podnikanie stalo vytrvalostným behom až  k vlastnému hrobu.  Z normálnych, usmievavých, pohodových ľudí sa stali stroje na prachy. A pritom, na začiatku boli jednoduché sny – o novom aute, domčeku pod horou ..., s presne vytýčeným cieľom. Dnes z tohto vlaku nedokážu vystúpiť. Žiada sa spýtať: „Aký to má zmysel?“

Poznám ľudí, nie je ich málo, ktorí skladali korunku ku korunke, tehlu ku tehle, stali v radoch na cement  ..., aby postavili v rodičovskej záhrade dom pre svoju dcéru či syna. Dnes domy chátrajú a ich deti si realizujú vlastné sny. Žiada sa spýtať: „K čomu to bolo dobre?“

Mám pocit, že ľudia prinášajú nesprávne obete na nesprávnom mieste.

Myslím si, že peniaze nie sú ničím iným, iba prostriedkom na uspokojovanie snov. To ostatné, už nie je o peniazoch, je o reálnosti našich snov.   

Myslím si, že peniaze sú neutrálne, nie sú dobré a ani zlé. Dobrý alebo zlý je iba spôsob a účel ich použitia. Prostredníctvom tých istých financií môžeme stavať chrámy alebo sponzorovať teroristickú bunku.

A myslím si, že vo svete, kde jedinou hodnotou sa stali peniaze, práve peniaze môžu urobiť pre ochranu najcennejších častí tejto planéty oveľa viac, než medzinárodné zmluvy, dohody a protokoly ... 

Neverím, že neporušená príroda môže byť zachránená prostredníctvom politikov. Verím, že jej časť môže byť zachovaná cez súkromné zbierky,  výkupy pozemkov a vyhlasovanie súkromných rezervácií ...., tak ako sa to deje v prípade zbierky „Kúp si svoj strom“ (http://www.wolf.sk), tak ako sa to deje po celom svete.

Súkromné vlastníctvo nemusí byť iba nástrojom ničenia životného prostredia, môže byť paradoxne prostriedkom k jeho ochrane.  Bohatstvo uvedomelých ľudí a  drobné dary jednoduchých ľudí ... sú cestou k zachovaniu normálnosti v tomto svete.

A preto, keď budete  najbližšie rozmýšľať nad darom k narodeninám kamarátke, nad darom priateľom k svadbe ..., nekupujte im pominuteľné vecí. Kúpte im strom, čo zotrvá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?