O živote v kruhu

Autor: Rudolf Pado | 15.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 7,72 | Prečítané:  1071x

Život v kruhu neznamená blúdenie. Nie je to tápanie v čase a priestore. Nie je to o celoživotnom, márnom, hľadaní svätého Grálu.  Je to o zmierení sa s tým, že sme súčasťou veľkého, nikdy nekončiaceho  a cyklicky opakujúceho sa príbehu života.

PralesPralesRudolf Pado

Nemám rád lineárne systémy a lineárne uvažovanie. Tento spôsob  uvažovania a konania,  od úsvitu vekov, viedol k skaze, zániku a márnosti.

Takéto uvažovanie viedlo k rozpadu Mayskej ríše  i ukončilo dejiny ríše Rimanov. 

Takéto uvažovanie rozdelilo  ľudí na „vyvolených“ a tých ostatných, a viedlo k II. svetovej vojne, koncentračným táborom a genocíde Židov.

„Nakupuj, spotrebuj a vyhoď“ vedie k márnotratnému  nakladaniu s prírodnými zdrojmi a vytváraniu desiatok sekundárnych environmentálnych problémov.

Pod vlajkou tohto prístupu sa bojuje s „prestárlymi porastami“ v lesných ekosystémoch.

Lineárne myslenie glorifikuje mladosť. Média denno – denne ukazujú iba mladých, krásnych a relatívne úspešných a odsúvajú akékoľvek pohľady na iný svet, inú realitu, na starobu, na vedľajšiu koľaj. 

Sekundárnym dôsledkom  takéhoto myslenia sú domovy dôchodcov, plné odsunutých ľudí, sklenené pohľady opustených babičiek a starčekov na verandách chátrajúcich domcov.
Akoby človek, od istej chvíle, nemal hodnotu. Akoby staroba neponúkala mnoho cenného:  celostný pohľad na svet, rokmi nazhromaždenú múdrosť, ochranné krídla pre vnúčata ...      
      
Rovnako je to zo starým lesom. V jeho tieni vyrastajú nové generácie stromov. Jeho tieň udržuje vlahu v lesnej pôde. Jeho dutiny sú domovom lesných obyvateľov. Jeho mŕtve drevo pomáha mladosti, aby mohla žiť.          

Nemám rád lineárne myslenie. Všetko zmysluplné  sa odohráva v cykloch. A staroba lesa či ľudí nie je  prehrou, je cyklickou nevyhnutnosťou. 

Všetko, čo zotrváva veky, sa odohráva v cykloch.
Jar, leto, jeseň, zima.
Narodenie, mladosť,  stredný vek, staroba.
Zrod, rozkvet, stíšenie sa, skon.
Generácie vzájomne odovzdávajúce si štafetu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?