Odpadová matematika

Autor: Rudolf Pado | 1.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  209x

Občianske združenie TATRY pripravilo pre základné školy zbierku úloh z matematiky na tému odpady a ich recyklácia. Zbierka obsahuje cca 250 príkladov rôznej náročnosti a umožňuje precvičovať rôzne matematické úkony. Zbierka úloh, ktorú pripravili Mgr. Petra Jurisová, Ing. Ľubica Jurášová a Mgr. Rudolf Pado umožňuje pedagógom škôl pracovať počas hodín matematiky s príkladmi, ktoré vychádzajú z reálnych, často všeobecne známych údajov o odpadoch a ich recyklácií. Pre žiakov škôl môže byť zaujímavá práve táto prepojenosť s reálnym životom.

Začať treba od najmenšíchZačať treba od najmenších

OZ TATRY sa snaží rôznymi výchovno-vzdelávacími aktivitami realizovanými v rámci kampane „Neseparujte sa! Separujte s nami“ poukázať na to, že recyklácia odpadov nie je len o ekológii, ale možno ju chápať aj v kontexte mnohých medzipredmetových väzieb a spoločenských súvislostí.          

Zbierku zašle v elektronickej podobe OZ TATRY každému záujemcovi, ktorý o to požiada prostredníctvom elektronickej adresy oztatry@slovanet.sk. Jej kopírovanie pre neziskové účely je dovolené.          

Ukážka:

- 1 000 kg vyradených mobilov obsahuje 150 g zlata, 2 kg striebra a 200 kg medi. Koľko ton medi získame z 20 ton mobilov? (4 tony)

- Na výrobu 1 m2 jednorázových kuchynských utierok potrebujeme 2 ks viacvrstvových kombinovaných obalov (tzv. tetrapakov, napr. od mlieka, džúsov) o objeme 1 liter. Koľko nápojových kartónov potrebujeme na výrobu 2 árov kuchynských utierok? (400 ks)

- Na výrobu jednej dekoračnej vázy potrebujeme 5 ks sklenených fliaš. Koľko dekoračných váz je možné vyrobiť zo 40 sklenených fliaš? (8 dekoračných váz)

- Z 30 vyzbieraných PET-fliaš je možné vyrobiť 1 fleecovú bundu. Koľko PET-fliaš potrebujeme na výrobu 4 fleecových búnd? (120 ks PET-fliaš)

- Zo 150 ks vyzbieraných plastových PET-fliaš je možné vyrobiť koberec. Koľko kobercov vyrobíme zo 450 ks PET-fliaš? (3 koberce)

- Zo 670 ks hliníkových plechoviek vyrobíme 1 bicykel. Koľko plechoviek budeme potrebovať na výrobu bicyklov pre 20-členný cykloklub a 2 trénerov? (14 740 plechoviek)

- Recykláciou 1 ks hliníkovej plechovky ušetríme toľko elektrickej energie, koľko by stačilo na prevádzku počítača počas 3 hodín. Recyklácia koľkých plechoviek ušetrí energiu na prevádzku 30 počítačov počas jednej hodiny? (10 plechoviek)

- Recykláciou skla ušetríme až 25 % energie oproti jeho výrobe z primárnych surovín. Recykláciou 1 vínovej fľaše sa môže ušetriť až 400 Wh elektrickej energie (100 W žiarovka svietiaca cca 4 hodiny). Recykláciou koľkých sklenených vínových fliaš ušetríme energiu na osvetlenie čitárne, keď sa v nej nachádzajú 4 ks 100 W žiaroviek a potrebujeme svietiť 2 hodiny. (2 fľaše)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?