Projekt Bohatstvo rozvojových krajín

Autor: Rudolf Pado | 21.2.2011 o 11:03 | (upravené 21.2.2011 o 21:22) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  123x

Ako vnímajú prírodu pôvodné indiánske kmene? V ktorej kultúre si tvár zahaľujú muži? Odkiaľ pochádza ajurvéda? Kam siahajú korene populárnej salsy a samby? Ako pomáha banka Gramín ľuďom v Bangládeši?

Na tieto, ale i iné otázky budú nachádzať odpovede žiaci základných a stredných škôl v rámci zábavno-náučnej súťaže v projekte „Bohatstvo rozvojových krajín II.“.

Jeho cieľom je prinášať prostredníctvom žiackych kolektívov pozitívne a inšpiratívne informácie o ekonomicky rozvojových krajinách a zároveň v nich nenútenou formou budovať občiansku zodpovednosť a angažovanosť aj v takých oblastiach, ktoré sa ich zdanlivo netýkajú.

Súčasťou projektu sú zaujímavé úlohy, ktoré dajú vyniknúť žiackej tvorivosti cez umelecké výrazové prostriedky. Zábavnou formou podporia v žiakoch kritické myslenie, schopnosť hľadať odpovede, formulovať vlastný názor, klásť otázky a rozvíjať komunikačné zručnosti. Školské tímy zložené z 3-5 členov budú svoje výstupy prezentovať na interaktívnej webovej stránke a tým sa priamo podieľať na jej tvorbe. Tie najlepšie príspevky budú uverejnené v časopise ĎalEKOhľad, ktorý poputuje na základné a stredné školy z celého Slovenska.

Okrem toho sa žiaci budú mať možnosť zúčastniť odborného školenia, víkendového vzdelávacieho kurzu zameraného na rovesnícke vzdelávanie a organizovať na škole informačné aktivity s metodickou podporou.

Projekt „Bohatstvo rozvojových krajín II.“ je pokračovaním jeho úspešnej prvej časti. Účasť na ňom je pre školy bezplatná. Podporuje zmysluplné projektové vyučovanie zohľadňujúce medzipredmetové vzťahy v rámci hodín zemepisu/geografie, multikultúrnej a environmentálnej výchovy, informatickej výchovy, etickej výchovy, prírodopisu/biológie, slovenského i cudzieho jazyka.

Hlavnou cenou pre najlepšie školské tímy je zážitkový pobyt v krásnom prostredí lazov neďaleko Zvolena – vo Vzdelávacom centre Zaježová. Ostatné aktívne tímy zabojujú o balíčky Fair Trade výrobkov a „pamätné“ stromy pre svoju školu. Každá zo zapojených škôl získa certifikát o účasti v projekte, ktorý zároveň bude pripomínať potrebu úcty k životu na Zemi.

Prvé súťažné kolo začína už v marci. Do projektu „Bohatstvo rozvojových krajín II.“ je preto potrebné sa zahlásiť najneskôr do 15.2. 2010, zaslaním pedagógom vyplneného prihlasovacieho formuláru na dovalova@zivica.sk. Na tejto emailovej adrese Vám tiež odpovedia na prípadné otázky a poskytnú prihlasovací formulár.

Všetky potrebné informácie nájdete od 1. februára 2011 na stránke projektu www.bohatstvonarodov.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?