Súťaž Hlavné mestá biodiverzity 2011

Autor: Rudolf Pado | 21.2.2011 o 11:04 | (upravené 21.2.2011 o 21:20) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  180x

Súťaž „Hlavné mestá biodiverzity“ určenú pre slovenské obce a mestá. Súťaž sa paralelne organizuje okrem Slovenska aj v Španielsku, Francúzsku, Nemecku a Maďarsku. Na Slovensku ju zastrešuje organizácia REC Slovensko v úzkej spolupráci s Národným poradným výborom, ktorý sa skladá zo zástupcov územnej samosprávy a odborných organizácií pôsobiacich na Slovensku. Záštitu nad súťažou prevzalo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.

Uplynulý rok 2010 sa niesol aj v znamení pripomenutia si dvoch významných dohovorov vo vzťahu ku krajine a prírode. Pripomínali sme si nielen 10. výročie prijatia Európskeho dohovoru o krajine, ale aj celý rok 2010 sa bilancovalo napĺňanie cieľov Dohovoru o biodiverzite . Rok 2010 bol vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Medzinárodný rok biodiverzity.

Biodiverzita znamená rozmanitosť všetkých foriem života; tento pojem zahŕňa rôznorodosť rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a ich génových informácií vrátane ich prostredia – biotopov a ekosystémov, teda aj rozmanitosť krajiny ako životného prostredia človeka a všetkých v nej jestvujúcich živých i neživých bytostí.

V októbri 2010 sa tiež uskutočnila v japonskej Nagoji Konferencia zmluvných strán Dohovoru o biodiverzite, kde sa prijalo viacero významných dokumentov. Osobitne by sa dal vyzdvihnúť dokument pod názvom “Strategický plán pre obdobie po roku 2010”, ktorý si stanovil nový ambiciózny cieľ: “Do roku 2050 bude biodiverzita oceňovaná, ochraňovaná, obnovená a rozumne využívaná pri zachovaní ekosystémových služieb, udržaní zdravia planéty a poskytovaní úžitkov nevyhnutných pre všetkých ľudí.”

VZ OSN prijalo koncom r. 2006 rezolúciu, ktorou vyhlásilo rok 2011 za Medzinárodný rok lesov. Rok 2011 je teda určený k podpore širšieho chápania významu lesov a k posilneniu globálneho úsilia o trvalo udržateľné spravovanie (ochranu, manažment, obhospodarovanie a rozvoj) všetkých typov lesov vrátane stromov rastúcich mimo lesa – na prospech tak súčasných ako aj budúcich generácií. Týka sa všetkých typov lesných ekosystémov a všetkých typov služieb, ktoré zdravé lesy (a bohatá biodiverzita ich biotopov) poskytujú životu na planéte Zem.

Z dôvodu podpory záujmu o ochranu prírody, krajiny a biodiverzity REC Slovensko spolu so svojimi partnermi, ÚMS a ZMOS, aj v tomto roku pripravilo druhý ročník súťaže “Hlavné mestá biodiverzity“, s cieľom nájsť mesto či obec, ktorá dosahuje najlepšie výsledky v danej oblasti a mohla by byť príkladom a inšpiráciou aj pre ostatné mestá či obce, nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Minuloročným víťazom súťaže sa stalo mesto Želiezovce. Mesto získalo víťazný titul nielen za výsledky dokumentujúce nasadenie mesta pri ochrane prírody, ale aj zaujímavými projektmi. Viac o minuloročnej súťaži, je možné dozvedieť sa z  brožúry „Biodiverzita vo vybraných slovenských mestách a pozitívne príklady z praxe pri ochrane a podpore biodiverzity v urbanizovanom prostredí”, kde okrem iného nájdete vyhodnotenie celej minuloročnej súťaže. Brožúra je k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke súťaže http://www.rec.sk/Capital_of_Biodiversity.htm .

Tohtoročná súťaž by chcela nielen prispieť k napĺňaniu hore uvedených dohovorov v kontexte poslania roku 2011 ako Medzinárodného roku lesov, ale hlavne k zvyšovaniu povedomia o bohatstve a kráse prírody a krajiny, ktorá si zaslúži našu ochranu a starostlivosť. Súťaž sa, na rozdiel od minulého ročníka, týka nielen miest, ale i obcí a venuje sa hlavne 3 témam:

- trvalo udržateľné spravovanie krajiny a plánovanie;
- komunikácia a vzdelávanie v oblastiach starostlivosti o životné prostredie (prírodu, krajinu, les);
- biodiverzita a zmena klímy.

Kľúčovým pre rozhodovanie bude predstavenie projektov, ktoré ste v danej oblasti zrealizovali!

Čo prinesie súťaž Vášmu mestu/obci?

Všetky zúčastnené mestá/obce získajú:

- certifikát potvrdzujúci účasť mesta /obce v súťaži
- celkové vyhodnotenie a porovnanie zúčastnených miest/obcí

Všetky zúčastnené mestá/obce budú mať príležitosť:

- zviditeľniť svoje mesto/obec a vlastné aktivity na medzinárodnej úrovni;
- vyhrať jednu z troch hlavných cien v každej veľkostnej kategórii;
- vyhrať titul „Hlavné mesto biodiverzity“
- získať cenu pre víťaza v  špeciálnej kategórii: najlepší projekt

Mesto/obec, ktoré získa titul Hlavné mesto biodiverzity, bude:

- mať príslušne označenú dopravnú značku označujúcu vstup do mesta/obce „Hlavné mesto biodiverzity 2011“
- zástupcom víťazného mesta/obce bude hradená účasť na stretnutí víťazov národných súťaží v Bruseli . Dostanú tak príležitosť zviditeľniť svoje mesto/obec na celoeurópskom fóre

Priebeh súťaže:

Druhý ročník súťaže bude prebiehať v 2 kolách. Na zapojenie sa do súťaže bude stačiť vyplnenie a doručenie dotazníka, pozostávajúceho z 15 otázok. Organizátori súťaže pripomínajú, že druhého ročníka súťaže sa môžu zúčastniť aj mestá, ktoré sa zúčastnili prvého ročníka. Cieľom dotazníka je získanie základných informácií o ochrane prírody, krajiny a biodiverzity v jednotlivých obciach a mestách.

V druhom kole budú vyzvaní účastníci 1. kola k vyplneniu detailnejšieho dotazníka, v ktorom budú najmä dokladovať projekty za svoje mesto/obec. Až po vyplnení dotazníkov druhého kola bude môcť mesto/obec bojovať o titul „Hlavné mesto biodiverzity 2011“, ako aj o získanie niektorej z víťazných pozícií v rámci svojej veľkostnej kategórie, či o získanie ceny za najlepší projekt. Druhý ročník súťaže je rozdelený do 4 veľkostných kategórií, a to podľa počtu obyvateľov:

- do 1000 obyvateľov;
- od 1001 do 10000 obyvateľov;
- od 10001 do 50000 obyvateľov;
- nad 50000 obyvateľov.

3 spôsoby ako sa prihlásiť do súťaže:

1.Stiahnite si elektronickú verziu dotazníka na webovej adrese http://www.rec.sk/Capital_of_Biodiversity.htm a pošlite vyplnený dotazník na emailovú adresu: rec@changenet.sk

2. Alebo, vyplňte dotazník, ktorý bol publikovaný v Obecných novinách (pri nedostatku miesta na vyplnenie použite aj čistý hárok) a pošlite ho na poštovú adresu: REC Slovensko, Vysoká 18, 811 06 BRATISLAVA

3. Alebo zatelefonujte na číslo +421-2-52632942 a REC Slovensko Vám zašle formulár elektronicky alebo v tlačenej forme na Váš obecný/mestský úrad, ktorý potom pošlete vyplnený naspäť.

Dôležité termíny:

- 28. január 2011 – oficiálne vyhlásenie súťaže (zverejnenie a distribúcia podrobných podmienok a dotazníka k súťaži);
- február 2011 –workshop, na ktorom bude predstavený súťažný dotazník pre rok 2011;
- 31. marec 2011 – deň uzávierky 1.kola dotazníkov;
- máj 2011 – druhý workshop;
- 30. máj 2011 – uzávierka pre zaslanie vyplnených dotazníkov (2.kolo);
- jún 2011 – hodnotenie vyplnených dotazníkov Národným poradným výborom;
- august 2011 – oznámenie výsledkov hodnotenia;
- september 2011 – slávnostné vyhlásenie víťazov 4 veľkostných kategórií, držiteľa ceny za najlepší projekt a držiteľa titulu „Hlavné mesto biodiverzity“;
- október 2011 – stretnutie a predstavenie víťazov národných súťaží v Bruseli.

Zúčastnite sa nového ročníka prestížneho ocenenia, ktoré prinesie publicitu Vášmu mestu/obci na európskej úrovni!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Cibulková proti svetovej jednotke bojuje, v treťom sete znižuje na 3:5

Slovenka stratila prvý set v pomere 6:7, druhý vyhrala 6:2.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

DOMOV

Dopad mimozemského telesa mohol urýchliť zmenu klímy

Vedci objavili miniatúrnych svedkov dávnej katastrofy.


Už ste čítali?