Svet Karpát – príručka k environmentálnej výchove

Autor: Rudolf Pado | 21.2.2011 o 13:30 | (upravené 21.2.2011 o 21:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  151x

Autori publikácie pri jej tvorbe nadviazali na bohaté skúsenosti organizácie DAPHNE s prípravou príručiek pre učiteľov základných škôl – Svet mokradí, Svet rašelinísk, Svet lúk a pasienkov, Svet lesov, Rozmanitosť života. Po prvý raz však príručka prekračuje hranice Slovenska a zachytáva celý karpatský oblúk. V tomto kontexte sa obsahovo venuje otázkam spojeným s biodiverzitou.

Po formálnej a obsahovej stránke sa každá kapitola člení na poznatkovú časť pre učiteľov, na námety aktivít pre žiakov a na pracovné listy.

Do prípravy kapitol sa zapojilo 40 autorov a recenzentov zo všetkých karpatských krajín. Každý z nich prispel poznatkami v rámci svojej záujmovej oblasti do vytvorenia mozaiky života v Karpatoch.

Pri zostavovaní príručky autori zvolili biotopový prístup. V rámci hlavných karpatských biotopov – lesy, travinné biotopy, vody a mokrade, extrémne biotopy – spoznáte hlavné skupiny organizmov (cievnaté rastliny, machorasty, lišajníky, huby, cicavce, vtáky, plazy, obojživelníky, ryby, bezstavovce), ktoré v nich žijú. Z týchto poznatkov vychádzajú námety aktivít pre žiakov a následne pracovné listy k  týmto aktivitám.
Námety aktivít sú zamerané na podporu interaktívnych foriem a metód vyučovania, skupinovej práce, zážitkového učenia, na hry a pútavé úlohy vhodné na aktivizáciu a motiváciu.

Vydanie publikácie financovala Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie (DBU) a Nadácia SPP v rámci projektu troch organizácií: Inštitútu DAPHNE, Iniciatívy karpatského ekoregiónu (CERI) a organizácie Thüringer Ökoherz s názvom Svet Karpát – zvyšovanie povedomia o biodiverzite Karpát. Publikácia vyšla v slovenskom a anglickom jazyku.

Učebné pomôcky – identifikačné kruhy

Na podporu záujmu žiakov o spoznávanie živích organizmov a ich aktívnej, samostatnej práce autori pripravili pútavé identifikačné kruhy na určovanie rôznych skupín organizmov. DAPHNE je  schopné na objednávku zhotoviť farebné laminované identifikačné kruhy zamerané na spoznávanie našich druhov:

1.lesných drevín (sada – 2 kruhy)
2.liečivých rastlín
3.lesných bezstavovcov
4.vodných bezstavovcov
5.rastlín rašelinísk
6.stavovcov rašelinísk

Pomôcky sa dajú využiť na prvom i druhom stupni základnej školy, ako aj v školských kluboch. Farebné podklady na zhotovenie kruhov sú publikované v príručke pre učiteľov základných škôl Rozmanitosť života, ktorú vydalo Daphne v roku 2007. 

Viac na http://www.daphne.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.

TV

Ministrov žiadajú, aby si už neuťahovali z Johnsona

Podporovateľ brexitu s tým nemá problém, podľa Theresy Mayovej je to nedôstojné.


Už ste čítali?