Mapovanie modráčikov na Slovensku

Autor: Rudolf Pado | 5.3.2011 o 14:19 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  202x

Štátna ochrana prírody organizuje na Slovensku mapovanie vzácnych motýľov – modráčikov rodu Maculinea. Zúčastniť sa môže každý, kto v prírode modráčikov spozoruje a oznámi ich pozorovanie na mapovacej karte najbližšiemu pracovisku Štátnej ochrany prírody.

Z letáčika vydaného k mapovaniu skrátene prepisujem:

„V poslednom období sa čoraz viac dostáva do povedomia širokej odbornej aj laickej verejnosti potreba zabezpečenia významných druhov živočíchov, vrátane motýľov. Jednou z najohrozenejších skupín motýšov sú modráčiky rodu Maculinea patriace do čeľade ohniváčikovité (Lycaenidae).

Na území Slovenska sa vyskytuje 5 druhov modráčikov rodu Maculinea. Ide o druhy vyskytujúce sa na rôznych typoch biotopov (otvorené xerotermy, mezofilné lúky, vlhké lúky, slatiniská a pod.), ktoré sú svojím spôsobom života úzko viazané na mravce rodu Myrmica. Modráčiky rodu Maculinea majú 1 generáciu za rok a v dospelosti dosahujú rozpätie krídel 3-4 cm. Imága lietajú v období mesiacov jún – august, húsenice prezimúvajú v mraveniskách.

Výrazný pokles početnosti populácií druhov rodu Maculinea u nás je spôsobený predovšetkým úbytkom vhodných stanovíšť. V dôsledku úpadku tradičného spôsobu hospodárenia (najmä pastvy) dochádza k prirodzenému zarastaniu vhodných stanovíšť náletovými drevinami a tým sa znižuje aj početnosť populácií hostiteľských rastlín, na ktoré sú modráčiky úzko viazané. Rovnako negatívny vplyv má aj umelé zalesňovanie otvorených biotopov, meliorácie a odvodňovanie vlhkých biotopov a pod.

V súčasnosti máme o výskyte a rozšírení modráčikov rodu Maculinea na Slovensku pomerne málo informácií. Táto farebná skladačka, ktorej súčasťou je aj mapovacia karta, je určená všetkým záujemcom, ochotným prispieť k zvýšeniu úrovne poznatkov o výskyte a rozšírení modráčikov na Slovensku a tým aj k ich efektívnejšej ochrane. Veríme, že bude dobrou pomôckou pre každého, kto má záujem na zachovaní jedného zo skvostov našej prírody, ktorými modráčiky nepochybne sú.“  (z letáčiku MODRÁČIKY RODU MACULINEA NA SLOVENSKU, vydaného ŠOP SR, Centrom ochrany prírody a krajiny, Lazovná 10, Banská Bystrica).

Mapovaciu kartu aj s fotografiami a s popisom jednotlivých druhov modráčikov si môžete vypýtať na najbližšom pracovisku Štátnej ochrany prírody – adresy a kontakty nájdete aj na http://www.sopsr.sk/index.php?page=kontakty

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?