Hlavová vŕba – symbol kultúrnej krajiny

Autor: Rudolf Pado | 1.5.2011 o 15:47 | Karma článku: 1,20 | Prečítané:  115x

Výskyt hlavových vŕb je výsledným produktom i svedectvom mnohoročnej ľudskej činnosti v kultúrnych krajinách Európy. Pretože v minulosti boli oveľa bežnejšie, stali sa dôležitou súčasťou prírody, v ktorej vytvárali stanovištia pre výskyt zaujímavých druhov živočíchov rastlín.

 Rudolf Pado

Hlavové vŕby posledných desaťročiach stratili svoju ekonomickú využiteľnosť, a preto majú v dnešnej dobe skôr ekologický a krajinársko-estetický význam.

Hlavová vŕba je výsledkom špeciálneho spôsobu využívania vŕby založeného na jej regeneračnej schopnosti a vitalite. Početné maľby poukazujú na to, že hlavové vŕby zohrávali dôležitú úlohu hlavne v dedinskom a roľníckom živote. Roľnícke zvyky, verše, porekadlá a legendy dokazujú jej význam v mystike.

V súčasnosti miznutím prírodných biotopov hlavová vŕba nadobúda nové postavenie v druhovej a krajinárskej ochrane. V kultúrnych krajinách má rovnaký význam ako staré ovocné stromy.

Za požiadanie (oztatry@slovanet.sk) Vám elektronickou poštou zašleme informačný materiál „Hlavová vŕba – symbol kultúrnej krajiny“ (formát pdf, 185 kB).


   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?