Interaktívna hra Neseparujte sa! Separujte s nami

Autor: Rudolf Pado | 22.6.2011 o 10:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  171x

Táto interaktívna hra, ktorú vyvinulo OZ TATRY, pomáha v tej-ktorej komunite pochopiť žiakom škôl akým spôsobom sa vytrieďujú jednotlivé odpadové komodity, a do ktorých kontajnerov sa umiestňujú.

Hra pozostáva: z kartičiek kontajnerov na separovaný zber, ktoré sa používajú v miestnej komunite (môžu to byť výtlačky z farebnej tlačiarne, fotografie), z kartičky „kompostovisko“ (môže byť domáce, obecné, komunitné), ak máme v obci (meste) zberný dvor, tak vyrobíme aj karičku „zberného dvora“, z kartičiek jednotlivých odpadových komodít (je ich niekoľko desiatok). Materiál odporúčame dať zalaminovať z dôvodu jeho väčšej trvanlivosti. Pripravíme si toľko kusov jednotlivých materiálov, s koľkými skupinami chceme pracovať (optimum 4–6 žiaci v jednej skupine).  

Scenár: Na hru a  diskusiu sú optimálne 2 vyučovacie hodiny (90 min.). Na začiatku hodiny sa porozprávame so žiakmi o výhodách triedenia odpadov a o nevýhodách ukladania odpadov na skládky alebo  jeho spaľovania. Potom rozdáme každej skupine sadu kartičiek kontajnerov na separovaný zber (a kompostovisko, zberný dvor) a sadu kartičiek odpadových komodít. Žiakov požiadame, aby jednotlivé odpadové materiály priradili k príslušným kontajnerom, prípadne ku kompostovisku či  zbernému dvoru. Potom nasleduje rozbor úlohy – žiaci zdôvodňujú, prečo tu-ktorú kartičku zaradili do príslušného kontajnera, pedagóg opravuje chybné zaradené kartičky a vysvetľuje podstatu tejto chyby (napr. mnohí pokladajú obal z džúsu, mlieka za papier a dávajú ho do kontajnera na papier, pričom ide o viacvrstvový kombinovaný obal). Táto hra sa využíva aj pri „rovesníckom vzdelávaní“.

Zoznam kartičiek vám môžeme zaslať na požiadanie elektronickou poštou. Kontakt: oztatry@slovanet.sk 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?