Environmentálne vhodný výrobok

Autor: Rudolf Pado | 24.6.2011 o 10:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  225x

Ide o označovanie výrobkov, pri ktorých bol zohľadnený celý životný cyklus. Udeľuje ho Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (Centrum  environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov a technológii). Udeľuje sa od roku 1997.

Každá vyspelá krajina má vlastnú ekoznačku. Jednotlivé ekoznačky a nimi označené výrobky si krajiny Európskej únie vzájomne uznávajú. Preto sa neobávajte kúpiť výrobok, ktorý je označený ekoznačkou aj inej krajiny než Slovenska. Medzi známejšie ekooznačenia  patria: „Ekologicky šetrný výrobek“ (ekoznačka ČR), „The Flower“ (ekoznačka EÚ), „Der Blaue Engel“ (ekoznačka SRN), „Nordic Ecolabel“ (ekoznačka štátov severnej Európy), „Produkt ekologického zemědělství“ (ČR), „Ecology Energy Emissions Ergonomics“ (TCO – značka pre úspornú výpočtovú techniku), „Energy Star“ (značka pre úspornú výpočtovú techniku), „energetický štítok“ (označenie spotrebnej elektroniky z hľadiska  spotreby energie – základná škála A až G trieda, A je najúspornejšia), „Őko – Tex“ (ekologický nezávadný textil – testovaný na obsaj škodlivín), a pod.     

Existuje však množstvo výrobkov, ktoré ekoznačku nemajú. Aj pri ich kúpe myslíte, prosím, na životné prostredie:

- Zamyslite sa nad vlastnosťami výrobku, ako je funkčnosť, účinnosť, trvanlivosť.

- Zvážte spôsob, akým je výrobok zabalený! Koľko obalov je použitých? Z akých materiálov sú obaly vyrobené? Dajú sa tieto obaly recyklovať?   

- Pri elektrospotrebičoch si všímajte spotrebu energie (preštudujte energetický štítok výrobku). Cena výrobku totiž pozostáva z obstarávacej ceny a prevádzkovej ceny výrobku.

- Pri spotrebičoch si taktiež všímajte spotrebu vody.

- Pri čistiacich a pracích prostriedkoch uprednostňujte koncentráty. Ich zriedením získate potrebné množstvo chemikálie.

-  Zvážte „ekologickú stopu“  (http://www.hraozemi.cz/ekostopa) výrobku – z akej veľkej diaľky bol výrobok dovezený? Hľadajte zodpovedajúci výrobok z miestnej produkcie.

- Všímajte si informácie na obaloch a etiketách.   

Viac na: http://www.sazp.sk/public/index/go.php?id=1560 

Produkt ekologického poľnohospodárstva

Oznamuje spotrebiteľovi, že daný výrobok bol vyrobený zo surovín vypestovaných podľa predpisov ekologického poľnohospodárstva, bez použitia umelých hnojív a pesticídov. Pri živočíšnom produkte znamená, že so zvieratami bolo zaobchádzané podľa najvyšších etických noriem. Viac informácií o ekologickom poľnohospodárstve a biopotravinách nájdete na http://www.biospotrebitel.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?