Nakladanie s elektroodpadom

Autor: Rudolf Pado | 1.7.2011 o 11:47 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  211x

Rok 2006 bol prvým uceleným rokom v SR, ktorý priniesol praktické informácie o systéme nakladania s elektrozariadeniami a elektroodpadom. Systém nakladania s elektrozariadeniami a elektroodpadom sa v Slovenskej republike zaviedol po zapracovaní príslušných európskych smerníc do právnych predpisov SR. Tento systém sa zakladá na princípe predbežnej opatrnosti, princípe prevencie (aby sa poškodeniu životného prostredia zabránilo hneď pri zdroji) a napokon na princípe „znečisťovateľ platí“. Jeho cieľom je minimalizovať obsah nebezpečných súčiastok z elektrických a elektronických zariadení v komunálnom odpade.

Výrobcovia elektrozariadení majú povinnosť plniť limity zberu, zhodnocovania a opätovného použitia elektroodpadov pre 10 kategórií: veľké domáce spotrebiče, malé domáce spotrebiče, informačné technológie a telekomunikačné zariadenia, spotrebná elektronika, svetelné zdroje, elektrické a elektronické zariadenia, hračky a zariadenia určené na športové i rekreačné účely, zdravotnícke prístroje, prístroje na monitorovanie a kontrolu a predajné automaty.

Spracovanie odpadu z elektrických a elektronických zariadení môžu vykonávať iba subjekty, ktorým bola udelená autorizácia Ministerstvom životného prostredia SR, napr.  ARGUSS, s.r.o., Bratislava; V.O.D.S., a.s., Košice; ELEKTRO RECYCLING, s.r.o., Banská Bystrica; TAVAL, s.r.o., Ľubotica; ENZO-VERONIKA-VES, a.s., Dežerice; Peter Bolek – EKORAY, Námestovo; ZEDKO, s.r.o., Banská Bystrica; DETOX, s.r.o., Banská Bystrica; BOMAT s.r.o., Veľké Orvište; OFIR – JULIO TABI s.r.o., Lehota; MHM eko, a.s., Bratislava; FECUPRAL s.r.o., Prešov, H+ EKO, s.r.o., Košice.

Občania majú v súčasnosti možnosť zbaviť sa svojich opotrebovaných elektrospotrebičov v systéme spätného odberu (odovzdanie starého elektrospotrebiča pri kúpe nového v predajni) a v systéme oddeleného zberu (možnosť odovzdania starého elektrospotrebiča v zberných dvoroch v obciach, alebo prostredníctvom mobilných kalendárových zberov). Staré elektrospotrebiče nesmú byť odovzdávané do zberných surovín (výkupne kovového odpadu), pokiaľ nemajú súhlas na zber elektroodpadov vydaný príslušným obvodným úradom životného prostredia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.

ŠPORT

Pánik hrá ako kráľ. V Chicagu raz môže nahradiť Hossu

Hokejový svet zaujal efektivitou, bodyčekmi a húževnatosťou.

DOMOV

Štátna poisťovňa je v rekordnej strate 137 miliónov eur

Štátna poisťovňa bola v strate aj v minulosti, štát jej vždy pomohol.


Už ste čítali?