reklama

Chytanie psa za chvost

Ministerstvo životného prostredia SR vydalo počas júna zaujímavú správu, ktorej obsahom je kontrola zberu starých spotrebičov a mobilných telefónov v priestoroch škôl, nemocníc, obecných úradov a zoologických záhrad.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Z tlačovej správy citujem: „Zber starých elektrospotrebičov a mobilných telefónov v priestoroch škôl, nemocníc, obecných úradov a zoologických záhrad a pod. bez povolenia sú témy, ktorým ministerstvo životného prostredia venuje zvýšenú pozornosť. Na podnet ministra Józsefa Nagya boli oslovené krajské úrady životného prostredia, aby do konca júna zosumarizovali informácie, či zistili vo svojej územnej pôsobnosti takúto činnosť bez povolenia, ako postupovali pri zistení porušenia zákona, prípadne koľko sankcií udelili za jeho nedodržanie. Za porušenie zákona hrozí pokuta takmer 16 600 eur ...“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je legitímne žiadať, aby s príslušnými odpadmi nakladali len oprávnené osoby na základe platných povolení vydaných v súlade so zákonom o odpadoch. Zarážajúce na tejto „aktivite“ ministerstva je však niečo iné – ide o chytanie psa za chvost. Prečo?

Po prvé preto, že pracovníci ústredného orgánu štátnej správy na úseku odpadového hospodárstva by mali mať aspoň základný prehľad o rôznych aktivitách, ktoré sa na úseku odpadového hospodárstva v SR iniciujú a realizujú. Ak je táto aktivita v rozpore s platnými zákonmi, majú dostatok možností jej organizátorov na túto skutočnosť včas upozorniť, zakázať ju, čiže zastaviť ju v zárodku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po druhé preto, lebo samotné ministerstvo a jemu podriadené štátne orgány a inštitúcie vykázali v uplynulých rokoch minimum aktivít, ktoré by viedli k výchove a vzdelávaniu rôznorodých cieľových skupín v oblasti odpadového hospodárstva. Televízna relácia „Separé“, pripravovaná súkromnou spoločnosťou, je hodením kameňa do hlbočiny nevzdelanosti, a to v krajine, v ktorej je veľmi obľúbeným sloganom ministerstiev, úradníkov, národných správ o kadečom ... „environmentálna výchova a vzdelávanie“. Mimochodom, márne budete hľadať na internete ucelený archív doteraz natočených dielov „Separé“, pričom na prípravu tejto relácie boli použité a sú naďalej používané verejné zdroje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po tretie preto, že v reálnom svete žijú reálni ľudia, nie ideálne klony, a títo sú pohodlní, večne špekulujúci, značne konformní ... Ak od tejto typickej vzorky požadujeme, aby sa aktívne zapájala do zberu rôznych komodít, potrebujeme mať ľahko dostupné systémy triedenia odpadov. A čo je jednoduchšie pre rodičov a starých rodičov žiakov, samotných žiakov ... než vhadzovať tieto komodity do špeciálnych a zabezpečených kontajnerov v škole, v nemocnici, na obecnom úrade?

Po štvrte preto, že autor tohto článku pokladá za skutočnú environmentálnu výchovu a vzdelávanie priamu akciu, vytváranie príležitostí pre uplatnenie praktických postojov: sadenie stromov, vytriedenie odpadov, namontovanie úspornej vodovodnej batérie ... , nie rozprávanie sa o tom „čo, kde, kedy a ako by sa malo urobiť“ resp. realizovanie mediálne, rýchlo zhasínajúcich, PR akcií „o najdlhšieho hada z PET-fliaš“, a pod.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po piate preto, lebo autor pôsobí na reálnych školách nie v „sterilnom“ prostredí ministerstva a jeho zistenie je jednoznačné: Funguje to! Žiaci, učitelia, nepedagogickí zamestnanci škôl ... odpad triedia a pri zodpovednej oprávnenej osobe je odber vytriedených komodít absolútne bezproblémový. Autor článku nezaznamenal na školách žiadne negatívne javy, ktoré by ohrozovali bezpečnosť či zdravie mladých ľudí. 
Proti komu či čomu teda smeruje aktivita Ministerstva životného prostredia SR? Na základe akého podnetu začalo ministerstvo konať?

Za odpoveďou na druhú otázku vidím konkurenčný boj rôznych spoločností nakladajúcich s predmetným odpadom, ktorým niekto vyfúkol spred nosa biznis.

A mám obavy, že hlavným terčom ministerstva majú byť subjekty – skoro 1 000 škôl v SR, ktoré sa zapojili do „Recyklohier“ (http://www.recyklohry.sk/).

Čo bude nasledovať?

Začnú orgány štátnej správy konania voči stovkám škôl, ktoré sa do aktivity iniciatívne zapojili, a to v záujme dobrej veci?

Budú z priestorov škôl stiahnuté tisíce kontajnerov na zber drobných elektroodpadov (elektrické hračky, kalkulačky, MP3 prehrávače ...) s tým, že to bude z pohľadu škôl, po tejto skúsenosti, posledná aktivita do ktorej sa kedykoľvek zapojili?

Zmierime sa s tým, že radšej než zber týchto odpadov na školách skončia tieto odpady na riadených či neriadených skládkach, alebo dokonca v spaľovni?

Osobne mám pocit, že „chytanie psa za chvost“ je veľmi pohodlnou cestou vykazovania činnosti orgánmi štátnej správy životného prostredia a nepriama obhajoba zmyslu ich existencie.

Ak by išlo o skutočný záujem odpadového hospodárstva, zlepšovanie systému triedenia odpadov (uprednostňovanie zhodnocovania odpadov pred ich zneškodňovaním), tak kontrolované subjekty a ciele kontroly by museli mať iného adresáta.

Skúste si vo svojom meste (obci) zodpovedať nasledovné:

- Má obec zavedený funkčný, kontajnermi (vrecami) dostatočne zabezpečený zber papiera, skla, plastov a kovov (nemyslím tým jeden kontajner na hornom a druhý na dolnom konci dediny, zber všetkých týchto komodít je pre obec povinný, na Slovensku neexistujú žiadne kontrolovateľné ukazovatele pre funkčnú logistiku zberu týchto komodít)?

- Akým spôsobom nakladá obec s tzv. zeleným odpadom (od roku 2006 je zakázané jeho spaľovanie a ukladanie na skládku)?

- Má obec vypracované podrobné VZN o odpadoch a drobných stavebných odpadoch (nie VZN o miestnych daniach a poplatkoch, ktoré si obce zamieňajú s príslušným VZN)?

- Má obec vypracovaný Program odpadového hospodárstva obce (aj keď teraz je to trochu mimo, lebo momentálne neexistuje ani celoštátny)? 

- Organizuje pre Vás obec min. 2-krát ročne zber nebezpečného a objemného odpadu (častý argument: „veď nikto o to nežiadal“ ... ani o dane daňový úrad každého písomne nepožiada)? 

- Uvažovala obec nad vybudovaním zberného dvora? 

Aký je výsledok vášho vnútorného auditu? Zlý? O niektorých veciach počujete po prvýkrát? Tu však principiálne nebude kontrolovať nikto, „narazil by“, napr. na záujmy členov ZMOSu.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu