Ochrana prírody na slovenský spôsob

Autor: Rudolf Pado | 1.10.2011 o 14:24 | (upravené 20.10.2011 o 8:56) Karma článku: 9,05 | Prečítané:  907x

Na potulkách po Štiavnických vrchoch som zavítal do obce Vyhne. Až na mieste som zistil, že je znemožnený prístup k Prírodnej pamiatke Vyhniansky travertín. Návštevníka lokality z jednej strany obmedzuje oplotenie tenisových kurtov a  z iného smeru oplotenie Vodného raja Vyhne. 

Kde sa stratil predmet ochrany?Kde sa stratil predmet ochrany?Rudolf Pado


Nakoľko podľa § 23 zákona NR SR č. 543/2002 z. z. o ochrane prírody a krajiny, a to aj v kontexte § 15, kde, okrem iného, odsek g) určuje, že je „zakázané oplocovať pozemok  okrem oplotenia lesnej škôlky, ovocného sadu a viníc“, podal som podnet na Obvodný úrad životného prostredia  v Banskej Štiavnici.

Odpoveď úradu bola šokujúca: „Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici č.  1/2011 z 18.1.2011 … zrušil ochranu prírodnej pamiatky Vyhniansky travertín … z dôvodu zániku predmetu ochrany.“

b.JPG

Na internete som vyhľadal príslušnú vyhlášku vo Vestníku vlády SR (zverejnenie 31.1.2011, čiastka 1, ročník 21) s účinnosťou od 1. februára 2011, aby som zistil, ktorý z predmetov ochrany lokality zanikol. Vyhláška však neobsahovala žiadny upresňujúci text.

Podľa dostupných zdrojov  „Prírodná pamiatka Vyhniansky travertín bola vyhlásená v roku 1986 na výmere 0,36 ha. Predmetom ochrany je tu ochrana ojedinelého krasového fenoménu v mlado - treťohorných vulkanitoch. Prvýkrát v Európe tu boli popísané železité baktérie rodu Gallionella.“

Preto sa pýtam:

- Koľko krasových fenoménov vo vulkanitoch SR poznajú pracovníci KÚ ŽP v Banskej Bystrici?

- Ako je zosúladená koncepcia budovania Geoparku Banská Štiavnica (http://banskastiavnica.geopark.sk/) s ochranou geologických, morfologických ... objektov v Štiavnických vrchoch.

- Aká je predstava KU ŽP Banská Bystrica  o ochrane významných krajinných prvkov, v zmysle § 2 ods. 2) písm. c) zákona o ochrane prírody a krajiny (podľa tohto ustanovenia je takýmto prvkom charakteristický vzhľad krajiny, môže to byť aj les, rašelinisko, brehový porast, jazero, park, aleja remíza ...)?

A najmä, ktorá záujmová skupina „tlačila“ na vyradenie tejto prírodnej pamiatky zo zoznamu chránených území? Veď problémy okolo budovania Vodného parku Vyhne boli niekoľkokrát medializované v investigatívnych programoch slovenských televízii.     

Myslím si totiž, že v prípade PP Vyhniansky travertín sa nestratil predmet ochrany, stratila sa vôľa pamiatku chrániť. Kým, prečo a možno aj za koľko?

DSC09125.JPG

DSC09133.JPG

 

10004.JPG

20003.JPG

Doplnené dňa 20.10.2011: Čo som sa z listu vlastne dozvedel? Aký predmet ochrany zanikol? Nie je podstatná časť územia Slovenska pod silným antropogénnym tlakom?  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?