reklama

Ochrana prírody na slovenský spôsob

Na potulkách po Štiavnických vrchoch som zavítal do obce Vyhne. Až na mieste som zistil, že je znemožnený prístup k Prírodnej pamiatke Vyhniansky travertín. Návštevníka lokality z jednej strany obmedzuje oplotenie tenisových kurtov a  z iného smeru oplotenie Vodného raja Vyhne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Kde sa stratil predmet ochrany?
Kde sa stratil predmet ochrany? (zdroj: Rudolf Pado)


Nakoľko podľa § 23 zákona NR SR č. 543/2002 z. z. o ochrane prírody a krajiny, a to aj v kontexte § 15, kde, okrem iného, odsek g) určuje, že je „zakázané oplocovať pozemok okrem oplotenia lesnej škôlky, ovocného sadu a viníc“, podal som podnet na Obvodný úrad životného prostredia v Banskej Štiavnici.

Odpoveď úradu bola šokujúca: „Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici č. 1/2011 z 18.1.2011 … zrušil ochranu prírodnej pamiatky Vyhniansky travertín … z dôvodu zániku predmetu ochrany.“

Obrázok blogu

Na internete som vyhľadal príslušnú vyhlášku vo Vestníku vlády SR (zverejnenie 31.1.2011, čiastka 1, ročník 21) s účinnosťou od 1. februára 2011, aby som zistil, ktorý z predmetov ochrany lokality zanikol. Vyhláška však neobsahovala žiadny upresňujúci text.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa dostupných zdrojov „Prírodná pamiatka Vyhniansky travertín bola vyhlásená v roku 1986 na výmere 0,36 ha. Predmetom ochrany je tu ochrana ojedinelého krasového fenoménu v mlado - treťohorných vulkanitoch. Prvýkrát v Európe tu boli popísané železité baktérie rodu Gallionella.“

Preto sa pýtam:

- Koľko krasových fenoménov vo vulkanitoch SR poznajú pracovníci KÚ ŽP v Banskej Bystrici?

- Ako je zosúladená koncepcia budovania Geoparku Banská Štiavnica (http://banskastiavnica.geopark.sk/) s ochranou geologických, morfologických ... objektov v Štiavnických vrchoch.

- Aká je predstava KU ŽP Banská Bystrica o ochrane významných krajinných prvkov, v zmysle § 2 ods. 2) písm. c) zákona o ochrane prírody a krajiny (podľa tohto ustanovenia je takýmto prvkom charakteristický vzhľad krajiny, môže to byť aj les, rašelinisko, brehový porast, jazero, park, aleja remíza ...)?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A najmä, ktorá záujmová skupina „tlačila“ na vyradenie tejto prírodnej pamiatky zo zoznamu chránených území? Veď problémy okolo budovania Vodného parku Vyhne boli niekoľkokrát medializované v investigatívnych programoch slovenských televízii. 

Myslím si totiž, že v prípade PP Vyhniansky travertín sa nestratil predmet ochrany, stratila sa vôľa pamiatku chrániť. Kým, prečo a možno aj za koľko?

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Doplnené dňa 20.10.2011: Čo som sa z listu vlastne dozvedel? Aký predmet ochrany zanikol? Nie je podstatná časť územia Slovenska pod silným antropogénnym tlakom? 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu