Dve krajiny

Autor: Rudolf Pado | 20.10.2011 o 15:23 | (upravené 20.10.2011 o 15:29) Karma článku: 10,36 | Prečítané:  1306x

Už naozaj veľmi dlho sa nemôžem zbaviť dojmu, že na Slovensku existujú dve krajiny. Jedna z nich – krajina powerpointov, posterov, referátov  a ustanovení zákonov -  sa nachádza vo vystúpeniach rečníkov na rôznych konferenciách, v prehláseniach politikov, v diplomovkách a seminárnych prácach … a v paragrafovom znení zákonov. V tej druhej žijem, denno – denne ňou prechádzam, trávim v nej víkendy a dovolenky, pozerám na ňu z vlakov, autobusov, bicykla … Tie krajiny sú akoby divergentné, s minimálnou snahou o stretnutie sa – teraz alebo v blízkej budúcnosti.

Reálna krajinaReálna krajina

Prvá krajina je krajinou farebných fotografií turistických destinácií lákajúcich dovolenkárov  k pobytu, krajinou reportingov pre bruselské inštitúcie, krajinou implementácií a preberaní európskych smerníc, krajinou politickej korektnosti, kde sa nikdy nepomenovávajú príčiny, skutky, páchatelia a nevyvodzujú konzekvencie. Je to krajina alibizmu, obštrukcií, fráz a nevykonateľných – objektívne či subjektívne – zákonov, vyhlášok, usmernení … Je to krajina uplatňovania politickej či ekonomickej nadradenosti, selektívnej spravodlivosti a morálneho relativizmu.  

IMG_2927.JPG

Druhou krajinou  je krajina reality. Krajina nelegálnych skládok odpadov, krajina dynamicky sa šíriacich inváznych druhov rastlín, krajina tečúcich žúmp, septikov a močovky, krajina podpaľačov trávnych porastov, krajina zoštiepkovaných  brehových  porastov  a „zrevitalizovanej“ obecnej zelene, krajina stoviek hektárov degradujúcich pôd, krajina, ktorej existencia v tomto stave (a v tomto čase) bola determinovaná existenciou tej prvej. Je to krajina čínskych opíc, kde nikto nič nevidí, nepočuje a nehovorí, nikto nenesie zodpovednosť a od nikoho nie je táto zodpovednosť ani vyžadovaná, lebo skoro všetkým tento stav vyhovuje.

Podpísali sme  Európsky dohovor o krajine, máme zákon o odpadoch, zákon o vodách, zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskeho pôdneho fondu … máme vymedzenú zodpovednosť nájomcov, správcov a  vlastníkov pozemkov, samospráv, obvodných úradov životného  prostredia, obvodných pozemkových úradov, štátnych a mestských polícií  … A predsa sa krajina stráca.   

SDC10353.JPG

Na stenu zavesíme preambulu Ústavy SR a vyzývame ľudí k národnej hrdosti. Na internetových stránkach rôznych ministerstiev  zriadime antikorupčné linky.  Hrdo sa hlásime k  výročiam podpísania rôznych medzinárodných dohovorov a chválime sa kvalitou vnútroštátnej legislatívy. Bez mihnutia oka ratifikujeme Európsky dohovor o krajine, vyhlásime súťaž „Dedina roka“ ...  a myslíme si, že to stačí. Dovtedy, kým akékoľvek malé dieťa, niekde spoza nelegálnej skládky odpadov, od tečúcej žumpy či z porastu inváznej slnečnice hľuznatej, s nevinnou odvahou nezakričí: „… ale veď kráľ je nahý!“  Čo potom urobí kráľ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?