Kde sú bicykle mestskej polície?

Autor: Rudolf Pado | 25.10.2011 o 23:20 | Karma článku: 1,05 | Prečítané:  164x

Ešte v roku 2008 sa v súvislosti s koncepciou policajných cyklohliadok vyjadril  pre mesačník Mikuláš Vladimír Bella, zhodou okolnosti súčasný  náčelník mestskej polície, nasledovne: „Reagovali sme tak na množiace sa podnety od občanov, aby sme zlepšili kontrolu v prímestských štvrtiach“. Čo sa od vtedy zmenilo na preventívno-bezpečnostnej situácii v meste? Myslíme si, že nič zásadné, a preto neodpadol dôvod, aby sa mestská polícia v jednotlivých mestských častiach pohybovala predovšetkým peši a na bicykloch, a nie na automobiloch. Liptovský Mikuláš nie je New York.  

Predchádzajúci náčelník Mestskej polície Liptovský Mikuláš D. Šalplachta presadzoval koncepciu pochôdzkárov, ktorých činnosť bude vychádzať z bezprostredného kontaktu s ľuďmi a z detailného poznania lokality. Žiaľ, niekomu táto koncepcia, fyzický a organizačne pomerne náročná, nevyhovuje. Dôvody či výhovorky sú jasné: nedostatok finančných zdrojov, nedostatok ľudí ... Občanov to však nemusí zaujímať. Mesto Liptovský  Mikuláš nie je tvorené len centrom mesta, ale aj mestskými časťami.

V mikulášskom Uchu si môžete prečítať duchaplné rady, že ak ste svedkom priestupkového konania je potrebné okamžite volať číslo159. A čo máme dovtedy robiť s páchateľom?  A čo ak momentálne nie je hliadka voľná? Veľa otázok a málo odpovedí.

Mimochodom, každý, kto len minimálne ovláda zákony SR, napr. z oblasti tvorby a ochrany životného prostredia, a zbežne pozná VZNka mesta Liptovský Mikuláš, tak len cestou na nákup zaznamená minimálne desať priestupkov: fajčenie na detských ihriskách a autobusových zástavkách, ponechávanie psích exkrementov v tráve, vykrádanie kontajnerov na triedený zber odpadov, poškodzovanie športovísk, využívanie zariadení detských ihrísk neoprávnenými osobami, netriedenie odpadov a umiestňovanie objemných odpadov ku kontajnerom ...  Polícia však ako keby žila v inom svete. Finančné sankcie sú pritom  príjmom mesta (ak už hovoríme o napĺňaní mestskej kasy).  

Ďalším bezpečnostným  mýtom je používanie kamier. Ak by boli kamery naozaj funkčným bezpečnostným prostriedkom z hľadiska rozlišovacej schopností, prehrávania záznamu ... nemohlo by neustále dochádzať napr. k poškodzovaniu športoviska vybudovaného v rámci  Nórskeho finančného mechanizmu pri ZŠ Janka Kráľa na sídl. Podbreziny.

V ostatnom čase taktiež masívne vzrastá odpadová turistika – vykrádanie kontajnerov na papier (http://pado.blog.sme.sk/c/269435/Supermarket-Pod-vekom.html), nikoho to však nezaujíma. 

Výber policajtov podlieha prísnym fyzickým a psychickým previerkam. Možno by však stalo za to zľaviť z potrebných kilogramov, centimetrov, počtu zhybov ... a vyberať do polície ľudí, ktorí  si vážia svoju prácu a neboja sa. Odvaha konať vo verejnom záujme – iniciatívne a dôrazne –  totiž nie je daná hmotnosťou policajta.   
                  

Informačné zdroje:

- „Policajné  cyklohliadky“ (mesačník Mikuláš, číslo 5/2008, str. 4, http://www.mikulas.sk/files/noviny/05-08.pdf)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?