Svet fiktívnych kontrol

Autor: Rudolf Pado | 25.10.2011 o 23:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  159x

Podľa VZN mesta Liptovský Mikuláš o nakladaní s komunálnymi odpadmi, drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi z domácnosti kontrolu dodržiavania tohto VZN vykonávajú: mestská polícia, poverení pracovníci mestského úradu, príslušné orgány štátnej správy v rozsahu svojich kompetencií, komisia ŽP a zdravia pri MsZ, poslanci MsZ, iné osoby poverené primátorom mesta Liptovský Mikuláš.

Podľa informácií, ktoré má  OZ TATRY k dispozícii a ktoré získalo na základe žiadosti v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám, nemá mesto Liptovský Mikuláš stanovený žiadny plán kontrolnej činnosti predmetného VZN (rovnako nemá stanovený plán kontrolnej činnosti tzv. náhradných výsadieb nariadených v rámci konaní o výruboch drevín).

Mestská polícia kontroluje dodržiavanie príslušného VZN sporadický a náhodne. Poverení pracovníci mestského úradu zrejme neexistujú. Orgány štátnej správy (ne)riešia svoju agendu. Členovia komisie ŽP a zdravia pri MsZ chápu svoje pôsobenie pri MsZ  v inej rovine a minimálne do augusta 2011 nedisponovali žiadnymi preukazmi, ktoré by ich oprávňovali vykonávať takúto činnosť. A iné poverené osoby sa zrejme  len hľadajú.

Výsledkom je to, že VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi ... (a nielen predmetné VZN) je „dobrovoľným“ dokumentom  a jeho dodržiavanie jednotlivými občanmi a firmami  je založené skôr na individuálnej slušnosti než na strachu z následkov kontroly. V modernom západnom svete, kde obdivujeme čistotu prostredia, slušnosť ľudí ...,  sú tieto postoje vynútené správne vyváženým  mixom osvetových a represívnych opatrení.

Čo bráni pracovníkom MÚ a Mestskej polície každý týždeň skontrolovať jednu ulicu pred ranným vývozom smetia – skontrolovať obsah vyložených 110-litrových kontajnerov – a vyvodiť príslušné konzekvencie? Čo bráni MÚ zaviesť v mestských častiach s rodinnými domami kontrolovateľný a kontrolovaný  množstvový systém zberu odpadov? Znečisťovateľ má platiť a nie smiať sa!    


Informačné zdroje:

- VZN č. 6/2011/VZN O nakladaní s komunálnymi odpadmi, drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi  z domácnosti (http://www.mikulas.sk/files/File/vzn/vzn062011.pdf )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?