reklama

Ad: Zeleň v mestách

Primátor mesta Liptovský Mikuláš Alexander Slafkovský tvrdí, že pri pohľade na satelitnú snímku mesta vidieť, že je zelené. Garantujem Vám, že aj pri pohľade na planétu Zem z Vesmíru sa táto javí ako modrá, to však neznamená, že sa na nej, aj v tejto chvíli, nerúbu dažďové pralesy, nevyskytujú ropné škvrny a  do oceánov nie sú vypúšťané toxické látky. V makropohľade sa strácajú detaily a zmysel pre mierku. Aj preto takéto hodnotenie množstva a kvality zelene pokladám za veľmi subjektívne a neodborné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

MY Liptovské noviny, 21.5.2012

Existujú vedecké metódy pre hodnotenie kvality života v mestských aglomeráciách napr. metodické hárky Spoločných európskych indikátorov, ktoré umožňujú objektívne zhodnotiť aj kvalitu a dostupnosť zelene v meste.

Pre mestá má zásadný význam predovšetkým kvalitne štruktúrovaná – z hľadiska veku, druhového zloženia a priestorového rozmiestnenia – drevinová zeleň, teda stromy a kroviny. Túto funkčnosť nadobúda, v prípade stromov, až niekoľko desiatok rokov po výsadbe a preto sa aj na organizmus mesta musíme vždy pozerať z pohľadu dlhodobého plánovania výsadby, údržby a výrubov drevín. Pre mnohých architektov je však zeleň iba doplnok fasád budov v pozadí, ktorý skladajú spôsobom akým zostavuje dieťa stavebnicu lega.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zarážajúce a opäť dobre utajené pred verejnosťou, že mesto Liptovský Mikuláš dalo spracovať dokument starostlivosti o dreviny, nakoľko niekoľko rokov bol pripravovaný a financovaný z rozpočtu mesta tzv. Generel zelene v meste. Dodnes mi nie je jasné ako sa s týmto dokumentom následne pracovalo.

A napokon, ak je so zeleňou v meste Liptovský Mikuláš všetko v poriadku, prečo sa mesto ani raz neuchádzalo o cenu Hlavné mesto biodiverzity, ktorá bola v SR v uplynulých rokoch pravidelne vyhlasovaná? Veď porovnávať sa s inými je vždy objektívnejšie než vytvoriť si vlastné kritéria spokojnosti. 


Niektoré informačné zdroje k ochrane biodiverzity:
 
- Biodiverzita vo vybraných slovenských mestách a príklady z praxe pri ochrane a podpore biodiverzity v urbanizovanom prostredí (Vyhodnotenie prvého ročníka súťaže „Hlavné mesto Biodiverzity 2010“)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Podpora biodiverzity v urbanizovanom prostredí (Vyhodnotenie prvého ročníka súťaže „Hlavné mesto Biodiverzity 2011“)
 
- Hlavné mestá biodiverzity, Európske samosprávy idú príkladom v ochrane biodiverzity na miestnej úrovni 

- Udržateľné mestá

- Dohovor o biologickej diverzite

- Štvrtá národná správa o implementácii Dohovoru o biologickej diverzite v SR 

- Hlavným mestom biodiverzity pre rok 2010 sú Želiezovce

- Kremnica je hlavné mesto biodiverzity 2011 

- Publikácie REC Slovensko

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu