Som za zrušenie národného parku

Autor: Rudolf Pado | 22.8.2012 o 12:01 | (upravené 22.8.2012 o 12:07) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  1440x

Potom, čo Lesoochranárske zoskupenie VLK verejne odkomunikovalo názor, že  Národný park Nízke Tatry, v terajšej podobe, by mal byť zrušený, časť odbornej a laickej verejnosti je v šoku. Nečudo. Ochrana prírody na Slovensku sa dlhodobo chváli  historickým kontextom, tradíciami a prepracovaným systémom. Zrušenie národného parku by bolo priznaním sa  k úplného kolapsu právneho systému a spoločenskej vážnosti ochrany prírody a krajiny v SR.

Myšlienka zrušenia resp. oklieštenia rozlohy národného parku bude mať veľa odporcov. Ide o pracovné miesta v štátnej správe. Ide o hodnotu investícii a značku „ktorá predáva“ pre developerov a hotelierov. Ide o historickú emóciu v srdciach turistov, lyžiarov ... návštevníkov územia. Ide o falošnú hrdosť okolitých mestečiek a dedín. Ide o spoločenský kredit a medzinárodnú prestíž Ministerstva životného prostredia SR. A najmä ide o biznis cestou pokrytectva.

Ak Donovaly, Demänovskú dolinu a oblasť Chopka, lesnícke zásahy v území v ostatných rokoch (cca 5 000 ha holorubov), tzv. protipožiarne pásy v kvalite ciest I. triedy  ... interpretujeme ako trvalo udržateľný rozvoj (TUR), tak zároveň popierame nielen základnú definíciu TUR, ale aj definíciu národného parku v platnom znení zákona o ochrane prírody a krajiny: „Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1 000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti ...“      

NAPANT už dávno neexistuje.

NAPANTom totiž nie sú starostlivo vybraté fotky v bulletinoch propagujúcich cestovný ruch a pohľadnice so zapadajúcim slnkom nad končiarmi.

Skutočným NAPANTom sú odlesnené svahy, erózne ryhy, zemné práce v zraniteľnom vysokohorskom prostredí, hotely a penzióny nevhodnej hmoty a mierky, bez reflektovania historického kontextu architektúry, lanovky a zasnežovacie systémy budované bez ohľadu na predpokladaný vývoj klímy a hydrológie územia, nájazdy čučoriedkárov a hubárov, majetkovo – vlastnícke spory ...

NAPANT je ako panna, ktorú mal každý, vytrvalo obhajujúca svoje panenstvo.

     
Niektoré súvisiace články:

- Cesta do neba. Cesta na Chopok

Šialenstvo na Chopku

- Trvalo udržateľný blábol

- Ždiarska dolina

- Starobocianska dolina

- O národných parkoch alebo prečo máme (radi) debilné zákony

- Michal Wiezik

 
   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?