Cigánska osada alebo čierna skládka?

Autor: Rudolf Pado | 18.9.2012 o 19:18 | (upravené 18.9.2012 o 19:25) Karma článku: 17,62 | Prečítané:  4019x

Politici sa rozhodli a vyslali jasný signál o tom, že v mene sociálneho (z)mieru uprednostnia práva jednej skupiny občanov pred právami iných skupín občanov, výklad platných zákonov SR  prispôsobia sledovanému cieľu a Ústavu SR opätovne raz premenia na hŕbu popísaného papiera.  

Podľa zákona o odpadoch je  vlastník, nájomca alebo správca nehnuteľnosti povinný bezodkladne ohlásiť obci a miestne príslušnému obvodnému úradu životného prostredia uloženie odpadu na pozemku v jeho vlastníctve alebo v užívaní.

Pokiaľ  je známy pôvodca odpadu resp. povinná osoba mala z uloženia odpadu na pozemku majetkový prospech alebo neučinila opatrenia na ochranu svojej nehnuteľnosti ... je v prvom prípade povinný odpad odstrániť jeho pôvodca, v prípade druhom vlastník, nájomca alebo správca pozemku. V iných prípadoch, ak ide o komunálny odpad, obec na vlastné náklady. 

Ak sa nemýlim, tak väčšina chatrčí v cigánskych osadách je postavená z odpadového materiálu rôzneho pôvodu  a rôzneho spôsobu nadobudnutia, ktorý je možné identifikovať a zaraďovať do Katalógu odpadu. 

Podľa platného zákona o odpadoch s odpadom môže nakladať iba oprávnená osoba na základe právoplatného povolenia na prevádzkovanie predmetnej činnosti. Nie je mi známe, že by akýkoľvek rómsky spoluobčan mal  oprávnenie na nakladanie s odpadom t. j. bol  oprávnenou osobou.              

Ďalej, akýkoľvek odpad môže byť uložený len na miesto určené k zneškodňovaniu odpadu, ktoré obsahuje zariadenie na zneškodňovanie odpadu. Takýmto miestom je napr. riadená skládka odpadu. Každé iné miesto, ktoré nie je určené k zneškodňovaniu odpadu náš právny systém pokladá za nelegálnu skládku odpadu,  pričom na toto konštatovanie nemá vplyv množstvo uloženého odpadu a ani tvar či spôsob jeho uloženia.        

Zhrnuté a podčiarknuté: V desiatkach obcí na Slovensku osoby, ktoré nemajú oprávnenie na nakladanie s odpadom tento zbierajú, zhromažďujú, prepravujú a ukladajú na miesta s majetkovými právami iných osôb, ktoré zároveň nie sú miestami určenými k zneškodňovaniu odpadov.    

Z vyššie uvedeného vyplýva, že v SR dlhodobo a systematický skupina identifikovateľných a stotožniteľných osôb zbierala, zhromažďovala, prepravovala a ukladala odpad, pričom stovky právnických a fyzických osôb si neplnilo oznamovaciu povinnosť (§ 18 ods. 6 zákona o odpadoch), štátne a samosprávne orgány nekonali t. j. umožňovali zhromažďovať odpad na pozemkoch cudzích vlastníkov osobami bez oprávnenia nakladať s odpadmi a príslušníci PZ SR nekonali v tisícoch prípadoch potenciálneho naplnenia skutkovej podstaty prečinu neoprávneného nakladania  s odpadmi.             

Stavebný zákon v žiadnom prípade nie je právnou normou, ktorá umožňuje legitimizovať  zhromaždený odpad, často s charakterom nebezpečného odpadu, ktorý má zhodou okolnosti tvar obydlia.

Ak by sme prijali tento právny výklad, tak akýkoľvek občan SR si môže do poľa navoziť napr. kaustifikačné kaly z výrobného procesu, vytvarovať ich do podoby obydlia a žiadať posudzovania takéhoto novotvaru podľa stavebného zákona, nie podľa zákona o odpadoch.       

Áno, pán Kotleba je možno extrémista a divadelník, provokuje  a sleduje vlastné politické ambície, ale jeho snaha konať rešpektuje právny stav v oveľa väčšej miere než teoretický výklad politikov a splnomocnenca.   

Ak príslušníci PZ SR budú brániť akémukoľvek občanovi SR s majetkovými právami k príslušnému pozemku v snahe odstrániť z neho nahromadený odpad, stavajú sa tým súčasťou hier, kde končí právny štát a začína právo akéhokoľvek občana tejto krajiny na anarchiu.    

Apropo, vajda z Krásnohorského Podhradia sa oháňa chýbajúcim  povolením na zbúranie stavby. Hmm, rád by som videl jeho stavebné povolenie. Na čo sa to tu hráme?


Súvisiace články:

- Rómovia spod  Krásnej Hôrky si domy nedajú

- Kaliňák: Kotleba nezvládol ani správne napísať adresu  

- Rómsky problém chce vláda riešiť cez sociálne dávky

- Desať pilierov nového rómskeho splnomocnenca

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?