reklama

OZ Tatry oznámi úradom vyše 1 100 nelegálnych skládok odpadov

Na obvodné úrady životného prostredia budú v najbližších dňoch doručené podania OZ TATRY na vyše 1 100 nelegálnych skládok odpadov, ktoré oznámili občania SR prostredníctvom aplikácie TrashOut. OZ TATRY tak reaguje na fakt, že ohlásené nelegálne skládky odpadov nie sú odstraňované, a to napriek ubezpečeniam predchádzajúceho ministra životného prostredia Józsefa Nagyho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Počas marca 2012 bola verejnosti predstavená aplikácia TrashOut , ktorá umožňuje občanom oznámiť výskyt nelegálnych skládok odpadov vo svojom okolí. Oficiálnym partnerom projektu sa stalo aj Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré prostredníctvom prísľubu ministra garantovalo, že všetkými oznámenými skládkami sa budú zaoberať príslušné inštitúcie štátnej správy odpadového hospodárstva.

K dnešnému dňu je v systéme ohlásených vyše 1 180 nelegálnych skládok odpadov, ale iba minimálna časť z nich bola aj reálne odstránená.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mgr. Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ TATRY: „Problematikou nelegálnych skládok odpadov sa zaoberám vyše desať rokov a nemám rád zjednodušovania, ktoré nič neriešia. Niekoľkokrát som upozorňoval autorov aplikácie, že celý projekt je nepripravený, nakoľko nie je zosúladený s aktuálnym znením zákona o správnom konaní, zákona o odpadoch, a ani zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Keďže som si chcel overiť funkčnosť systému, sám som oznámil vyše 15 skládok. Dnes sú všetky nepohnuté na mieste. V ostatnom čase som mal niekoľko telefonátov od občanov z rôznych kútov Slovenska, ktorí mi tlmočili identické zistenie a sklamanie.“ 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa Pada, zákon o správnom konaní akceptuje iba podanie urobené písomne, alebo ústne do zápisnice. Elektronické podanie musí mať zaručený elektronický podpis. „Je viac než pravdepodobné, že príslušné obvodné úrady životného prostredia nemajú o takto oznámených skládkach vedomosť. Aplikácia negeneruje žiadne podania, iba zhromažďuje informácie o existujúcich skládkach,“ dodal Pado. 

Povinnosť oznamovať nelegálne skládky odpadov majú vlastníci, nájomcovia a správcovia pozemkov, ktorí sú tzv. povinnými osobami a stávajú sa aj účastníkmi konania. Ak skládku oznámi niekto iný, úrad životného prostredia zvažuje, či bude alebo nebude v danej veci konať. „Veľmi problematický je aj výklad účastníctva v konaní pri takomto oznamovateľovi. Niektoré úrady životného prostredia účastníctvo v konaní takýmto oznamovateľom upierajú, iné úrady účastníctvo akceptujú. Podobný prístup vidíme aj pri žiadostiach o informácie. OZ TATRY pritom priemerne ročne oznámi vyše 400 skládok, a to zákonnou cestou,“ dodal Pado. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

OZ TATRY sa rozhodlo, že nenechá zmariť úsilie a aktivitu desiatok občanov SR a všetky oznámenia občanov spracuje a podá príslušným obvodným úradom životného prostredia formou hromadného písomného podnetu.

Pado vysvetľuje: „Z databázy TrashOut už boli vytiahnuté a spracované informácie o vyše 700 nelegálnych skládkach odpadov. Ostáva dokončiť bratislavský región, vyše 400 skládok, čo potrvá asi týždeň. Zabralo mi to doteraz asi 70 hodín času, ale robím to predovšetkým z úcty k ľuďom, ktorí verili vo funkčnosť systému. Ak ľudia zistia, že sa z ich oznámeniami nič neurobilo, môžu definitívne stratiť ochotu občiansky sa angažovať. Z doteraz spracovaných údajov je zrejmé, že ľudia ohlásili množstvo malých skládok, nakoľko si uvedomujú slovenské – malá kopa pýta viac. Väčšie a veľké skládky boli oznámené napr. v okolí Nitry, Trebišova, Nových Zámkov, Štúrova, Trnavy, Šale, Zlatých Moraviec, Topoľčianok, v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Tretina všetkých skládok nachádzajúcich sa v systéme TrashOut je situovaná v bratislavskom regióne.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľkou neznámou pre OZ TATRY je zistenie, že aj neprehliadnuteľné veľké nelegálne skládky odpadov sú mimo aktívnemu záujmu orgánov štátnej správy životného prostredia a samospráv, a vždy sa čaká na podnety. 

PRÍLOHA:

- Vyjadrenia MŽP SR k aplikácii TrashOut:

- z 8.3 2012
- z 21.3.2012
- z 26.3.2012
- z 25.4.2012

- Blog TrashOut je zatiaľ out 

- Blogy k problematike nelegálnych skládok odpadov 

Obrázok blogu

Reakcia TrashOut  

Obrázok blogu

Nesúlad GPS súradníc generovaných systémom s reálnymi mapami k. ú.  

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Až zaslané podnety vyvolali konanie OÚŽP (pridané 8.11.2012)

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu