reklama

TrashOut ako od(b)raz spoločnosti

Mám  pocit, že existuje realita a virtuálna realita. V tej prvej sa veci naozaj dejú a tá druhá sa tvári, že je jej presným od(b)razom. Reálny svet je však oveľa zložitejší. Vzťahy v ňom sú autentické a nepredvídateľné, poznačené schopnosťami a morálnymi vlastnosťami osôb, ktoré do nich vstupujú. Ak chce virtuálna realita riešiť realitu, musí sa k nej čo najviac priblížiť, neignorovať ju. V opačnom prípade sa tieto paralelné svety nikdy nestretnú – obsahovo a ani procesne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nie je tomu tak dávno, čo som poukázal na nedostatočné právne postavenie aplikácie TrashOut, a to nielen v zákone o odpadoch. Ako ukázal čas, právny dopad týchto výhrad bol podcenený či ignorovaný.

Následne, v rámci testovania Matrixu alebo hľadania podkladov pre ďalšie pokračovanie Hlavy XXII., som si dal tu námahu, a zaslal vyše 1 100 nelegálnych skládok odpadov nachádzajúcich sa v aplikácii k 21.10.2012 miestne príslušným OÚŽP.

A výsledkom je právny a procedurálny chaos!

Jednotlivé OÚŽP konajú rôznym spôsobom v totožnom legislatívnom prostredí. Časť z nich dokonca spochybňuje právne postavenie aplikácie TrashOut a svoju povinnosť vo veci konať, relevantnosť anonymného oznamovateľa, poukazuje na nedostatočné informácie o jednotlivých lokalitách resp. nedostatočnú presnosť GPS súradníc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zarážajúcim je však predovšetkým rozpor medzi PR aktivitami Ministerstva životného prostredia SR spojenými so zavádzaním aplikácie TrashOut a informovanosťou štátnej správy životného prostredia o tomto projekte. Mám za to, že tento prístup k výstupom aplikácie TrashOut je zneužitím ochoty ľudí bezplatne a na úkor vlastného voľného času prispieť k ochrane a tvorbe životného prostredia v SR. 
 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

List Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave z dňa 13.11.12012

Obrázok blogu
Obrázok blogu

List Obvodného úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši z dňa 13.11.12012

Obrázok blogu


 
List Obvodného úradu životného prostredia v Trenčíne z dňa 14.11.12012

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

List OZ TATRY ministrovi životného prostredia SR Ing. Petrovi Žigovi z dňa 20.11.2012


Medzitým aplikácia Trashout získala ocenenie „Zlatý mravec 2012“, pričom samotné zdôvodnenie ceny popiera praktické problémy spojené s výstupmi aplikácie a konaním štátnej správy životného prostredia: "Kategóriu Inovatívne riešenia tento rok ovládla spoločnosť TrasOut s.r.o. s projektom: „Mobilná aplikácia na lokalizáciu nelegálnych skládok odpadov“. Spoločnosť bola ocenená za originálny prístup k riešeniu akútneho problému odpadového hospodárstva, ktorým je vznik nelegálnych skládok odpadov. Aplikácia vyvinutá spoločnosťou TrashOut umožňuje pomocou mobilného telefónu rýchlu a jednoduchú lokalizáciu nelegálnej skládky, nahlásenie jej základných charakteristík. Takto získané údaje vytvárajú jedinečnú databázu, ktorá je všeobecne dostupná pre verejnosť i inštitúcie zodpovedné za odstraňovanie nelegálnych skládok. Aplikácia sa začína postupne úspešne využívať nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách a v Severnej Amerike."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiaľ, žijeme v dobe, v ktorej čokoľvek čo je dostatočne farebné a akčné, dá sa na to klikať a vytvára to dojem, že to niečo rieši, je prijímané s obrovským nadšením.

Pohodlnosť ľudí vkladať do riešenia akýchkoľvek problémov – od životného prostredia cez ľudsko-právne po obchodné spory – čas a energiu, vedie k nekritickému prijímaniu čohokoľvek čo vytvára bariéru anonymity medzi sťažovateľom a úradom, politikom, miestnym guru ..., čo odosobní problém.

Chceme, aby problémy za nás riešil akýsi „systém“, niekto iný, aby sa problémy dali riešiť z pohodlného kresla domu.

Virtualita nášho záujmu o veci verejné vedie nielen k bezduchému a neosobnému klikaniu na rôzne aplikácie, ale dokonca k virtuálnej podpore protestov na námestiach, virtuálnemu nadávaniu na vlády, politikov, nadriadených ... Výsledkom sú potom zúfale zhromaždenia 150 ľudí v meste, v ktorom žije ďalších 30 tisíc občanov nespokojných so stavom spoločnosti. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tejto krajine je nepochopené, že každá skutočná zmena a riešenie problému je spojené s pokorou a obeťou. Pokora nám umožňuje dlhodobo a systematický mapovať problém, sledovať cieľ, zhromažďovať a vyhodnocovať materiály, údaje, poznatky. Našou obeťou je náš čas, finančné prostriedky investované do riešenia problému, strata anonymity a domáceho pohodlia, vzrastajúce riziko verbálnych a iných útokov.

Každý z nás má denno-denne možnosť, prostredníctvom svojho vlastného života, odpovedať na jednoduchú otázku: Som daňový poplatník alebo občan? Ten rozdiel je markantný! 
 
 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu