TrashOut – priznanie impéria

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2013 o 11:30 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  673x

Nie je tomu tak dávno, čo ministerstvo životného prostredia reagovalo na kritiku aplikácie TrashOut vetami:  „Spochybňovanie aktivity občanov, či už pri nahlasovaní, alebo odstraňovaní nelegálnych skládok, je veľmi zlá cesta.“ Odpovedalo tak na vyjadrenia OZ TATRY, že aplikácia TrashOut nemá oporu v zákone o správnom konaní a ani zákone o odpadoch.


Dnes, potom čo poukazujeme na nečinnosť orgánov štátu vo veciach občanmi ohlásených nelegálnych skládok odpadu, potom, čo sme koncom októbra  2012 zaslali cca 1 100 skládok z aplikácie TrashOut spracovaných do podnetov miestne príslušným OÚŽP a počas apríla 2013 ďalších cca 600 skládok Slovenskej inšpekcii životného prostredia, potom, čo sme požiadali ministra životného prostredia o vydanie usmernenia pre OÚŽP, ktoré by ich zaviazalo konať, prichádza list, z ktorého citujem: „ ... Oznámenia o umiestnení opusteného odpadu zaslané v rámci aplikácie TrashOut nie je možné považovať za podanie v zmysle § 19 správneho poriadku. Oznámenie, ktoré nemá charakter podania v zmysle § 19 správneho poriadku, nemá predpísané obsahové a formálne náležitosti a taktiež zákon o odpadoch takéto náležitosti nevyžaduje.“        

1.JPG

2.JPG

Odhliadnuc od štylistickej nezmyselnosti celého odseku, Vám, milí (aktívni) občania, MŽP SR odkazuje: „Ďalej sa hrajte s Vašim mobilom, ohlasujte skládky, ak nemáte čo iného na práci, zvyšujte si týmto environmentálne povedomie, ale nechcite od nás, aby sme sa tým zaoberali. Nemusíme!“

Mimochodom, aj  zákon o odpadoch definuje konanie OÚŽP vo veci ohlásenej nelegálnej skládky odpadu  inou ako povinnou osobou (vlastníkom, správcom alebo nájomcom pozemku) ako konanie „z vlastného podnetu“. Čo to znamená v ľudskej reči: úradníci sedia v kanceláriách a čakajú na podnety od občanov.  A iba oni rozhodnú či vôbec začnú konať. 

Apropo, veľmi by ma zaujímal názor Splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti na konanie orgánov štátu, ktoré je v zjavnom rozpore s akoukoľvek občianskou spoločnosťou.  Alebo aj on rieši dôležitejšie veci?  

 Súvisiace články:  

- TrashOut je zatiaľ out

- TrashOut ako od(b)raz spoločnosti

- TrashOut ako od(b)raz spoločnosti II.

- Nahlásili ste skládku cez telefón? Úrady to zrejme odignorujú

- Čierne skládky a tiež podnety na  ne si úradníci často nevšimnú

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.

TV

Ministrov žiadajú, aby si už neuťahovali z Johnsona

Podporovateľ brexitu s tým nemá problém, podľa Theresy Mayovej je to nedôstojné.


Už ste čítali?