Prečo sa oplatí byť páchateľom?

Autor: Rudolf Pado | 17.10.2013 o 13:46 | Karma článku: 10,85 | Prečítané:  704x

Ešte počas augusta sa na internetovej stránke Ministerstva životného prostredia SR objavila pravidelná informačná správa k práci Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). SIŽP uložila počas šiestich mesiacov tohto roka, v oblasti ochrany prírody a krajiny,  32 pokút v celkovej výške 43 031 eur, pri 230 vykonaných kontrolách a 66 prípadoch zisteného porušenia právnych predpisov.

Citujem z tlačovej správy: „ ...  Pokutu 9 000 eur dostala spoločnosť Letax v Senici za nepovolený výrub 147 drevín v najvyššom piatom stupni ochrany v prírodnej pamiatke Ivanské rameno a zároveň na území európskeho významu Skalické alúvium Moravy a tiež za rozširovanie nepôvodného druhu - výsadbu topoľa šľachteného v chránenom území. Pokutu 4 500 eur inšpektori uložili Pozemkovému spoločenstvu Kašvar v Ladmovciach v okrese Trebišov za objednanie výrubu 369 drevín bez súhlasu orgánu ochrany prírody.“

V prvom prípade zaplatil sankcionovaný subjekt 61,20 €  za vyrúbaný strom, v druhom prípade 12,19 €. Myslíte si, že vyrúbené pokuty sú adekvátne spoločenskej hodnote drevín?    

Je až úsmevné, ako sa rôzni ministri predbiehajú  v návrhoch na zvýšenie sadzieb pokút, a to nielen v oblasti ochrany prírody a krajiny, pričom rôzne kontrolné orgány udeľujú sankcie na dolnej hranici sadzby už pri dnešnom sankčnom nastavení.

Na čo je nám napr. v zákone o odpadoch kodifikovaná pokuta  „do 16 596,95 eura“ alebo dokonca „do 165 969, 59 eura“, ktorú žiadny štátny úradník, z rôznych dôvodov,  nikdy neudelí?

Mám za to, že pokuty vyrúbované za porušenie zákonov majú byť odstrašujúce. Páchatelia rôznych prečinov a trestných činov, nielen v oblasti životného prostredia, okrem iného, deformujú podnikateľské prostredie, nakoľko získavajú ekonomickú výhodu voči slušne sa správajúcim právnickým osobám a fyzickým osobám – podnikateľom.

Namieste je aj otázka do akej miery by  si rôzne kontrolné orgány mali na svoju činnosť zarobiť práve dôslednou kontrolnou činnosťou a sankčnou politikou. To však vyžaduje vysoký morálny kredit a odbornosť pracovníkov kontrolných orgánov, ktorý si túto svoju úlohu nezamenia za prvoplánovú buzeráciu s cieľom „zarobiť si na seba.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Škandály a prešľapy, ktoré stáli pri zrode fenoménu paparazzi

Ktoré škandály, príbehy a celebrity stáli pri začiatkoch bulvárnej fotografie?

DOMOV

Gabčíkovčania: S utečencami problém nebol, viac vystrájajú mladí Srbi

V Gabčíkove je ubytovaných niekoľko stoviek Srbov.


Už ste čítali?