Oplatí sa ešte pracovať?

Autor: Rudolf Pado | 24.1.2014 o 11:00 | Karma článku: 15,68 | Prečítané:  2419x

A tak nám  JUDr. Jana Dubovcová, verejná ochrankyňa práv, oznámila, že požadovať prácu od dlhodobo nezamestnaných je zrejme protiústavne. Škoda len, že rovnako vehementne neobhajuje slovenský štátny rozpočet a jeho daňových poplatníkov. 1299 ľudí  v Jarovniciach, pod dohľadom  kontrolných orgánov, predvádzalo, za vyše 70 tisíc eur mesačne, divadielko, ktoré nielenže nemá nič s „aktiváciou a získavaním pracovných návykov“, ale dokonalé popiera akékoľvek poučky o produktivite práce. Jarovnice sú pritom len míľnikom na ceste nenávratného rozhadzovania finančných prostriedkov daňových poplatníkov SR a iných občanov EÚ.  

Váhovce (január 2014)Váhovce (január 2014)

Zástup spravodlivých je pravdaže oveľa rozsiahlejší.

Proti sú odborári, u ktorých mám dlhodobo pochybnosti, či tejto úderke ide naozaj o prácu, vytváranie pracovných miest a posilňovanie pracovných návykov u rôznych „spoločenský znevýhodnených skupín“ alebo skôr o neustále generovanie „nápadov“ s negatívnym dopadom  na zamestnanosť a zodpovedné správanie sa nielen marginalizovaných skupín. 

Výhrady má samozrejme aj Združenie miest a obcí Slovenska, konzorcium dobre platených a večne ufrflaných starostov a primátorov.

A tak nepracujme!

1.JPG

Vinohrady nad Váhom (január 2014)

Čo tam potom, že legislatíva SR determinuje mnohé činností, ktoré sú v praktickom výkone nevykonateľné alebo vykonateľné v obmedzenom rozsahu, a to práve z dôvodu nedostatku pracovnej sily pre ich realizáciu.

Aplikácia TrashOut prináša reálnu správu o stave Slovenska. „Malá, veľká krajina“ sa topí v odpade a premnožení štátni a komunálni úradníci čakajú na podnety od aktívnych občanov. „Za komunálne odpady je zodpovedná obec ...“ platí, žiaľ, iba v teoretickej podobe zákona o odpadoch. Kto by už iniciatívne a systematický odstraňoval nelegálne skládky odpadu.

Viete o tom, že SR musí do roku 2020 dosiahnuť mieru zhodnotenia komunálneho odpadu  na úrovni min. 50 % hmotnosti vzniknutých odpadov a mieru zhodnotenia demolačných a stavebných odpadov na úrovni  min. 70 %?

A viete aká je realita?
 
V rokoch 2008 až 2011 sa priemerne 77,4 % komunálnych odpadov uložilo na skládky odpadu, 8,4 % zhodnotilo materiálovo a kompostovaním, 8,8 % energetický.

Ale kto by už zapájal nezamestnaných do zlepšovania systémov triedenia a kompostovania odpadov  v  obciach. Rok 2020 je zdanlivo v nedohľadne a Európskej komisii to (azda) vysvetlíme.  A ak nie? Pokutu zaplatíme predsa všetci a  pár desiatok či stoviek miliónov eur nás predsa nezabije.           

Už niekoľko rokov je zakázané zneškodňovať (spaľovať a skládkovať) tzv. zelený odpad a od 1.1.2013 sa nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom (BRO) musí riadiť Stratégiou obmedzovania ukladania BRO na skládky odpadu. Ohne a dymy v obciach a okolo obcí sú dôkazom toho, že mnohí si to akosi nevšimli. Ale kto by sa už babral s budovaním obecných kompostovísk do 10 t ročnej produkcie, však? 

2.JPG

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (január 2014)

Štát sa síce ukážkovým spôsobom zbavil zodpovednosti za tzv. invázne druhy rastlín, ale nikoho netrápi, že tieto druhy sa vyskytujú aj na obecných a štátnych pozemkoch. Kašlime na  zanedbanú „otcovu roľu“, alergikov ...  a nevšímajme si fakt, že zákony SR, v obrovskom rozsahu, porušuje práve štát a samosprávy. Skutok sa nestal, skutok nie je trestným činom ...  

A dalo by sa pokračovať ... 

Podľa Štatistického úradu SR je na úradoch registrovaných 66 000 občanov bez vzdelania a ďalšie tisíce z nich majú veľmi nízke dosiahnuté vzdelanie. Ich práca v prospech spoločnosti by však bola protiústavná.

A my ostatní? Žiaľ, vybrali sme si prácu. A kto pracuje, musí sa nechať buzerovať obrovským množstvom  rôznych inštitúcií, vypĺňať rôzne výkazy, hlásenia, potvrdenia .... čeliť sankciám a v krajnom prípade exekúciám pre pár eur. To už ale protiústavne nie je.          
    

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?