Kto rozhoduje o vode a krajine v SR?

Autor: Rudolf Pado | 10.6.2015 o 13:05 | Karma článku: 6,42 | Prečítané:  456x

Do 22. 6. 2015 čaká Ministerstvo životného prostredia SR pripomienky k návrhom plánov manažmentu povodí. Urobilo pritom všetko preto, aby žiadne pripomienky nedostalo, aby málokto o dokumentoch vedel a málokto sa k nim vyjadril. 

A to napriek smernici o vode, ktorá výslovne hovorí o účasti verejnosti pri tvorbe týchto materiálov. Dokumenty sú bohužiaľ pomerne formálne a nepoužiteľné, zamerané skôr na presadenie škodlivých infraštruktúrnych projektov, ako opatrení na dosiahnutie dobrého stavu vôd a zelenej infraštruktúry.

Mimovládne organizácie a angažovaní občania preto žiadajú o prepracovanie materiálov v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami, v súlade s Koncepciou na ochranu vodných zdrojov Európy a v zmysle čl. 14 Smernice o vode aj za účasti zainteresovanej verejnosti.

Kompletné pripomienky ako aj formulár na ich podporu nájdete tu.

Pripomienky môžete zaslať aj samostatne, postup ako aj vlastné materiály a výstupy z verejných konzultácií organizovaných WWF, Zelenou koalíciou, Ekofórom, ZMOS, Združením Slatinka a Slovenským rybárskym zväzom nájdete tu.  

O tom, akoby mali vyzerať slovenské vodné toky, aké zásahy sú pre vodné recipienty vhodné a verejnosťou podporované, ako bude zabezpečená ich reálna ochrana ... , by mali rozhodovať občania tejto krajiny a nie ministerskí úradníci a lobisti z betonárskej brandže.  

Nie je predsa mysliteľné, aby sa na slovenských riekach stavala jedna MVE za druhou, a to napriek odporu miestneho obyvateľstva, rybárov a vodákov a jedným dychom sa zároveň hovorilo o trvaloudržateľnom rozvoji, podpore miestneho turizmu, zapojení občanov do rozhodovania o veciach verejných, a to už od lokálnej úrovne ...  Nikto nie je zvedavý na mŕtve rieky so stojacou vodou, zasedimentované bahnom a štrkom, s vyrúbanými brehovými a sprievodnými porastami a s opachami MVE.

 

      

 

        

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?