Ľudia pre krajinu

Autor: Rudolf Pado | 13.1.2011 o 12:00 | Karma článku: 7,57 | Prečítané:  956x

Erazim Kohák,  český filozof a publicista, zaoberajúci sa environmentálnymi témami, svojho času prehlásil, že nevidí zásadný rozdiel medzi vertikálnymi a horizontálnymi  králikárňami.  Nedá mi, aby som sa k jeho názoru otvorene nehlásil. Obe koncepcie bývania zobrali ľuďom súkromie, dušu, zmysel pre spojenie ľudí a krajiny (a povedzme si otvorene, často aj akúkoľvek potrebu pre spájanie sa a kontakty s  inými ľuďmi).

Nízke TatryNízke TatryRudolf Pado

Bytové domy - paneláky, vertikálne králikárne, kumulované do bezduchých sídlisk, uspokojovali potrebu bývania socialistického človeka. Plnil sa plán, strihali sa pásky, recitovali ódy na „konečné víťazstvo socializmu“, nebol čas na človeka, priestor, mierku ... Tu niekde sa stratil nielen človek, ľudia, ale  aj  záujem o verejný priestor.

Dnešné, horizontálne králikárne, v podobe satelitných mestečiek, s presne vypočítanou a normovanou plochou pozemku, zelene (ak to, čo vidíme, môžeme vôbec pokladať za funkčnú zeleň), parkovísk ... majú ich majiteľom uspokojiť akúsi vnútornú potrebu bývania na vidieku, v lone prírody. Na(ne)šťastie, nikto z nich sa už nezamýšľa nad tým, že to, čo za svoje hypotekárne peniaze dostal, už nie je ani vidiekom a ani lonom prírody. Vidiek sa  stratil v uniformite a príroda sa tam jednoducho nezmestila.

Václav Cílek,  český  geológ, klimatológ , spisovateľ a filozof,  autor vynikajúcich kníh  „Krajiny vnítřní a vnejší“ či „Makom. Kniha míst“, vyznáva názor, že česká krajina sa kedysi skladala z mozaiky rôznorodých, rôzne starých krajín. Súčasnosť priniesla iba to, že  táto pestrá krajina sa postupne (a potupne) mení na jedinú, uniformnú krajinu. Neostáva mi nič iné, len zatlieskať tomuto názoru, s ktorým sa absolútne stotožňujem. Aj slovenská  krajina, krajina ako vyskladaná mozaika, sa stráca.

Európsky dohovor o krajine prikazuje členským stranám dohovoru „...  uznať krajinu ako základnú zložku prostredia obyvateľstva, ako vyjadrenie rozmanitosti ich spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva a základ ich identity.“ Mám obavy, že akékoľvek „uznanie“ nebude a nie je postačujúce kým sa filozofia „pestrej mozaiky krajín“, s rôznou genézou vývoja, históriou, prírodnými a kultúrnymi danosťami (východiskami) ...  nedostane do hláv prichádzajúcich a odchádzajúcich členov vlád a ministerstiev, do hláv primátorov a starostov, do hláv architektov a krajinárov ..., ale aj do hláv obyčajných ľudí obývajúcich a ovplyvňujúcich svojimi aktivitami konkrétne miesto.

Bez pochopenia tejto kontinuity vývoja budeme nivočiť génius loci našich malých krajín (regiónov, miest a obcí), v ktorých žijeme, a budeme  ich nahrádzať uniformitou golfových ihrísk, priemyselných parkov, zo zámkovej dlažby vyskladaných námestí miest, sadrokartónových oblúd nahrádzajúcich hodnotnú architektúru, cudzokrajných drevín v parkových úpravách, reguláciami vodných tokov namiesto využívania ich krajinného potenciálu, importovanými napodobeninami zábavných a oddychových centier  ... a zároveň budeme vzdychať nad úpadkom turizmu, biodiverzity, stratou ekologickej stability krajiny ... a nad tým „že niekto by mal niečo urobiť, zasiahnuť ...“. 

Je čas chápať  krajinu ako predlžený priestor nás samých. Cítiť ten úžasný svet „avataru“, vidieť v nej keltských a slovanských bohov, počuť dupot koní a hrkot povozov na starobylých jantárových cestách, žiť v krajine a chrániť ju kvôli nej samej, kvôli živlom, skalám, vodám a životu v nej, ale taktiež kvôli sebe -  pre spásu vlastnej duše. Nebáť sa splynúť s krajinou a stáť sa jednotou v rôznorodosti.             

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?