Život psov v Liptovskom Mikuláši

Autor: Rudolf Pado | 20.1.2011 o 8:00 | Karma článku: 5,36 | Prečítané:  1373x

V priebehu októbra 2009 pribudlo v Liptovskom Mikuláši 192 nových informačných tabúľ a označení „Voľný pohyb psa zakázaný“, „Vstup so psom zakázaný“, ktorých cieľom bolo usmerniť občanov pri vodení psov na verejných priestranstvách. 

Logo kampaneLogo kampaneMestská polícia Liptovský Mikuláš

Tabule informujúce o zákaze vstupu so psom boli umiestnené na cintoríny, detské ihriská a do areálov škôl. Detské ihriská, ktoré prešli postupnou rekonštrukciou, sú označené, okrem iného, informačnými tabuľami o ich prevádzkovej dobe. Mimo nej, sú zatvorené, aby sa predišlo vandalizmu.  

2.JPG

Majitelia psov sú povinní vodiť psov na vôdzke v pešej zóne mesta, na autobusových zástavkách, železničnej a autobusovej stanici a na verejných priestranstvách ako sú parky. Miesta s voľným pohybom psov sú vyznačené informačnými tabuľami.

Súčasťou informačných tabúľ sú aj koše na vhodenie exkrementov psov.  Každý majiteľ psa je povinný po svojom psovi výkaly odstrániť, nakoľko pokuta za znečistenie verejného priestranstva môže dosiahnuť až 33 eur.

4.JPG

Mestská  polícia Liptovský Mikuláš začala v tejto veci osvetovú kampaň s ústredným motívom „Upratujte za svojim psom ... alebo si myslíte, že to Váš pes zvládne sám?“ Kampaň je zameraná najmä na školskú mládež a majiteľov psov.

Tento príspevok mesta k zlepšovaniu čistoty verejných priestranstiev, ktorý synergický nadväzuje na kampaň „Neseparujte sa! Separujte s nami“ (http://www.mikulas.sk), je potrebné oceniť.

5.JPG

Čo stanovuje zákon?  

§ 51 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v ods. 2) ustanovuje fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám, ktoré prevádzkujú pieskoviská, povinnosť zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie pieskovísk tak, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia v dôsledku ich mikrobiálneho a iného znečistenia a povinnosť dodržiavať najvyššie prípustné množstvo mikrobiálneho a iného nečistenia pôdy ustanovené vykonávacím predpisom podľa § 62 písm. j) tohto zákona.

Vykonávací predpis – vyhláška MZ SR č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská v § 2 ods. 14) stanovuje: „Prevádzkovateľ pieskovisko čistí, prekopáva, prehrabáva a polieva pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie najmenej raz za dva týždne počas sezóny, o čistení a udržiavaní pieskoviska si musí viesť záznamy.“

 

6.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?