Ako funguje skládka

Autor: Rudolf Pado | 27.1.2011 o 8:00 | Karma článku: 7,61 | Prečítané:  1898x

Zo štatistiky  Eurostatu vypláva,  že slovenský odpad sa ukladá predovšetkým na skládkach odpadov  (83 %), čo je o 43 % viac ako je priemer EÚ. Desať percent komunálneho odpadu sa likviduje spaľovaním (priemer EÚ 20 %), recyklácia predstavuje 3 percentá (EÚ 23 %), kompostovanie predstavuje zvyšných päť percent (EÚ 17 %).

Ako funguje skládka - zjednodušený rezAko funguje skládka - zjednodušený rezRudolf Pado


Napriek tomu, že hierarchia slovenského  odpadového hospodárstva predpokladá najprv minimalizáciu množstva vznikajúceho odpadu, potom jeho znovupoužívanie, následne recykláciu a kompostovanie (tzv. zhodnocovanie) a až úplne nakoniec zneškodňovanie (spaľovanie, skládkovanie), Slovensko svojím konaním popiera vlastnú hierarchiu. 

Absolútna väčšina obyvateľov nie je ochotná zamýšľať sa nad tvorbou vlastného odpadu a možnosťami jeho minimalizácie, mnohí vytrvalo odmietajú  odpad triediť, a to aj v mestách a obciach, kde sú k tomu vytvorené  vhodné logistické  podmienky, nikto však nechce skládku odpadov či spaľovňu  v blízkosti svojho domova.

Pre tých, ktorí pokladajú skládku odpadov za akési „romantické miesto“  uprostred krajiny resp. „dobrý spôsob“ nakladania s odpadmi, prinášam túto fotoreportáž. Z nej by malo byť jasné, že skládkovanie  odpadov je iba riešením dôsledkov problému, nie predchádzaním jeho príčin. Spomeňte si na to vždy, keď pôjdete vysýpať smetný kôš. A ešte jedno upozornenie: Tento opis je veľmi, ale naozaj veľmi ... zjednodušený, a to tak, aby bol  pochopiteľný pre každého čitateľa. 

Čo je skládkovanie odpadov?

Skládkovanie odpadov je ukladanie odpadov na skládku odpadov.
Skládka odpadov je miesto so zariadením na zneškodňovanie odpadov, kde sa odpady trvalo ukladajú na povrchu zeme alebo do zeme. 

Delenie skládok odpadu

- Skládky inertného odpadu – skladuje sa tu napr. suť, stavebné odpady, výkopové zeminy a pod.
- Skládky komunálneho odpadu – skladujú sa tu tuhé komunálne odpady (TKO) a niektoré priemyselné odpady.
- Skládky nebezpečného odpadu 

Základné informácie o skládke odpadu

Automatická  váha

Váha odváži vozidlo prichádzajúce na skládku TKO a to isté vozidlo zo skládky odchádzajúce. Údaje automaticky odošle do počítača. Z rozdielu hodnôt je vypočítaná hmotnosť privezeného materiálu.  Okrem toho  sa na vstupe registruje druh  privezeného odpadu podľa katalógu odpadov. 

 

3.JPG

Automatická váha

Izolácia skládky

Skládky TKO sa budujú na miestach s relatívne nepriepustným podložím (íly). Toto podložie sa zhutňuje. Na ílovitú vrstvu sa umiestňuje drenážna vrstva, ďalej izolačná fólia. Na izolačnú fóliu sa ukladajú vyradené pneumatiky: čiastočne chránia izolačnú fóliu pred prerazením a bránia úplnému sadaniu zhromažďovaných materiálov – vzniknú kaverny pre gravitačné stekanie zrážkovej vody.

Skládka TKO sa rozdelí na jednotlivé kazety, ktoré sa postupne zapĺňajú. Jednotlivé vrstvy odpadu (cca 3 metre) sú  prekladané vrstvou inertného materiálu (napr. stavebnou suťou).  Pre každú konkrétnu skládku  sa vypracuje technologický reglement (čo, kde, ako ... sa bude ukladať).    

4.JPG

Izolačné vrstvy skládky

 5.jpg

Izolačné vrstvy skládky a úniková studňa pre metán

Skládkové plyny

Odpad na skládke prechádza  4 fázami rozkladu (aeróbna fáza, acidogénna fáza, nestabilizovaná metanogénna fáza, stabilizovaná metanogénna fáza), počas ktorých sa uvoľňujú plynné produkty rozkladu. Ide najmä o metán (až 75 % skládkového plynu).

Metán sa môže zachytávať a využívať v energetike alebo sa voľne vypúšťa do ovzdušia cez odvetrávacie studne. Metán je skleníkový plyn s 21-násobne vyššou skleníkovou účinnosťou molekuly v porovnaní s oxidom uhličitým.  Na malých skládkach (státisíce metrov kubických odpadov)  sa metán vypúšťa voľne do ovzdušia, na veľkých skládkach sa zachytáva a energetický využíva.    

6.JPG

Navážanie kazety

 7.jpg

 Kompaktor - zhutňovanie jednotlivých vrstiev odpadu   

 

8.JPG

Detail ukladaného odpadu

9.jpg

Skládky priťahujú aj rôzne živočíchy  

Čistiareň odpadových vôd (ČOV)

Súčasťou skládky TKO je aj ČOV. Môže byť zriadená ako samostatné zariadenie resp. môže skládkové vody iba predčisťovať (dočisťujú sa potom vo veľkej, mestskej ČOV). 

Skládka TKO sa monitoruje a skládkové vody sa z nej zachytávajú a čistia po dobu min. 30 rokov po jej uzavretí.

 

10.JPG

ČOV - čistenie priesakových vôd 

A čo bude na konci?

Po zaplnení kapacity skládky TKO sa sládka zaizoluje (ílovitá vrstva,  izolačná fólia, zemitá vrstva a zatrávnenie) a min. po dobu 30 rokov sa ešte monitoruje. Nikdy však nezmizne!

11.jpg

Predbežne uzatvorená kazeta  s metánovou studňou

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?