Ako funguje triediace stredisko

Autor: Rudolf Pado | 29.1.2011 o 8:00 | Karma článku: 7,66 | Prečítané:  1457x

Triediace stredisko je vlastne  dotrieďovacie stredisko alebo roztrieďovacie stredisko. Jeho náplňou  je roztriediť komodity, ktoré sa v systéme zberu zbierajú do jedného kontajnera z dôvodu znižovania prepravných nákladov alebo odstrániť rôzne nečistoty  z obsahu kontajnera určeného k zberu jednej komodity.  Spravidla sa dotrieďovacie stredisko prevádzkuje pre väčšie spádové oblasti s počtom obyvateľov nad 50 tisíc (tu je potrebné zvážiť napr. charakter osídlenia, počet obyvateľov, hustotu dopravnej siete ...).  Dotrieďovacie strediská bývajú často kombinované  so zberným dvorom pre zber nebezpečného a veľkoobjemového odpadu.  Prevádzka takéhoto zariadenia na dotrieďovanie alebo zber odpadov  by mala byť riadne označená informačnou tabuľou.

Obsah žltého kontajneraObsah žltého kontajneraRudolf Pado

Predstavte si, že žijete v ideálnom meste. Je tu dostatočná hustota  kontajnerov na triedenie odpadov alebo prepracovaný vrecový zber, je jasný a dodržiavaný harmonogram  zvozu vytriedených odpadov, občania sú dostatočne informovaní o tom „čo, kedy, kde a ako“ sa zbiera.  Čo by sa potom malo diať v tomto meste?

Na začiatku celého systému stojí občan, so všetkými svojimi chybami, výhovorkami, problémami, mindrákmi ... , ale aj so vzdelaním, skúsenosťami, nadšením a toleranciou. Aj v našom „ideálnom meste“ o výsledkoch triedenia odpadov rozhodne on.

On je tým, kto pokojne prejde okolo modrého kontajnera na papierový odpad a ten vhodí do kontajnera na zmesový odpad, pričom  svoje konanie vôbec nevie zdôvodniť. 

On sa sťažuje na nedostatočnú hustotu  kontajnerov a keď je systém skoro dokonalý, nájde si inú výhovorku.

A je to opäť on, kto si kúpi delený kôš na odpady, odpady triedi už v domácnosti a nielen to, trpezlivo vysvetľuje problematiku svojim pubertálnym deťom, 83-ročnej mame, susedovi pri pive ...

Mnoho ľudí by chcelo meniť svet, ale iba málo z nich ho chce meniť prostredníctvom vlastných rúk  (najlepšia lopata je tá, ktorá je v susedových rukách). Značná časť obyvateľov Slovenska sa spolieha  a vyhovára na  tých, všeobecne známych,  japonských inžinierov „MA-LO-BY-SA-TO“, NIE-KTO-BY-TO-MAL“ ... a ďalších ich kolegov.  Žiaľ, osobne si myslím, že:  „... ruka, ktorá Ti najviac pomôže sa nachádza na konci Tvojho vlastného ramena“.

 

3.JPG

Odpad sa zvezie, podľa harmonogramu zvozu, do triediaceho strediska  

Občan, na začiatku systému, rozhodne, koľko odpadov  sa ocitne v kontajneroch na triedený zber a koľko z nich poputuje na skládku komunálneho odpadu alebo do spaľovne. Rozhodne tým aj o ekonomike, nákladovosti,  budúcich investíciách ...                          

4.JPG

Túto kopu vytriedia občania za 72 hodín v cca 50 tisícovej  spádovej oblasti

Z dôvodu logistických (rozmiestnenie  kontajnerov nie je len o ich hustote, ale aj o zvážení mnohých iných aspektov napr. ich dopravná obslužnosť, kontakt s parkoviskami, detskými ihriskami ...., výhrady obyvateľov typu „nechceme to pod oknami“ ...) a ekonomických, sa niektoré komodity zbierajú do jedného typu kontajnera (väčšinou do žltého kontajnera „na plasty“ sa vhadzujú aj iné materiály).

Do zeleného kontajnera na sklo a modrého na papier sa zbiera len táto komodita. 

Tu si dovolím upozorniť, že je obrovskou chybou nakúpiť napr. modré kontajnery, ktoré sa v medzinárodnej škále používajú na papier a nalepiť na nich nálepku sklo. Vizuálna fixácia je veľmi dôležitým aspektom nielen triedeného zberu  odpadov, ale akéhokoľvek marketingu.

Taktiež je obrovskou chybou kupovať kontajnery  „podľa ich momentálnej ceny“– raz tvaru zvona, inokedy klasické 1 100-litrovky. Na každý typ kontajnera potrebujete iný typ vozidla.

Za obrovskú chybu považujem aj kontajnery na papier v tvare zvona, nakoľko je značne problematické vhadzovanie kartónov do tohto typu nádoby (to, že občan bude kartóny trhať a vhadzovať môžeme čakať tak od 5 % obyvateľov).    

Ak sa už odpad nachádza v príslušnej nádobe na triedený zber, podľa harmonogramu zvozu ho príde vyprázdniť zberovo vozidlo.  Moderné zberové vozidlá, s počítačovou jednotkou, dokážu zaznamenávať   toky odpadov  v rámci každého kontajnera, viesť o tom analytickú  evidenciu ..., ale na Slovensku  je to ešte hudba budúcnosti.     

Vozidlo privezie odpad do triediaceho strediska, kde ho vyloží do príslušného skladovacieho priestoru. Odpad je sériou dopravníkov posúvaný na pás  triediacej linky, kde sa ručne triedi na  jednotlivé materiálové skupiny – plasty, kovy, viacvrstvové kombinované obaly ... Modernejšie linky sú zostavené zo série zateplených a odvetrávaných „buniek“ v ktorých pracovníci sedia a v tejto polohe ho triedia.  A úplne špičkové  technológie dnes dokážu odpady triediť na základe  jeho optických, gravitačných a magnetických vlastností ... , ale to sme už opäť mimo  SR.

5.JPG

Predbežné triedenie odpadov na plasty, kovy, viacvrstvové kombinované obaly ... 

Následne sa odpad z veľkých vakov (big bagov) dotrieďuje, napr. plasty sa triedia podľa ich druhu a farebnosti. Čudovali by ste sa, akým módnym trendom podlieha odber PET-fliaš rôznej farebnosti. Raz frčia bezfarebné, inokedy  ružové ...   

6.JPG

Tento odpad sa bude ešte triediť podľa typu plastu

Vytriedený odpad sa lisuje vo veľkokapacitných lisov na balíky o hmotnosti od  80 do 300 kg a je takto pripravený na distribúciu odberateľom.

Cena za vyseparované komodity, ktorú dostane  spoločnosť prevádzkujúca triediace stredisko pozostáva z aktuálnej ekonomickej ceny príslušnej komodity (napr. za tonu) a z príspevku z Recyklačného fondu na každú vyseparovanú tonu.  Z tohto pohľadu ideálna zberová oblasť  je  malej veľkosti, s vysokou hustotou obyvateľstva, s vysokou mierou triedenia odpadov obyvateľmi a s blízkou dopravnou  dostupnosťou odberateľov vyseparovaných  zložiek.              

7.JPG

Veľkokapacitný lis

Možno ste zarazený  z toho, aké množstvo ľudskej práce je potrebné vykonať, kým  sa Váš odpad zhodnotí.  Áno, je to tak! Aj preto je triedenie odpadu  ekonomicky nákladné (mediálne často odprezentované ako „stratové“). Je to otázka uhla pohľadu, čo je a čo nie je stratové. Pri skládkach a spaľovňach takto neuvažujeme,  veď strácame „len“ pôdu, vzduch , vodu, biodiverzitu ... krajinu, jej krajinný vizuál, genius loci. Akú ma toto všetko hodnotu?

Okrem iného, málokto  sa zamýšľa nad tým,  že okrem šetrenia primárnymi zdrojmi surovín, triedenie odpadov a následné činností vytvárajú pracovné miesta pre tých najzraniteľnejších – málo vzdelaných, čiastočne asociálnych spoluobčanov.

9.JPG

Vytriedený a zlisovaný odpad pripravený na odvoz   

Mimochodom, v blízkom Rakúsku sa recykluje alebo kompostuje 69 percent odpadov, v Nemecku 65 percent a v Holandsku 59 percent. Na Slovensku predstavuje recyklácia  3 percentá (priemer EÚ 23 %) a kompostovanie päť percent (priemer EÚ 17 %).

V Rakúsku (stav v roku 2009) je vybudovaných 539 kompostárni, 403 bioplynových staníc, 123 zariadení na triedenie odpadu, 293 zariadení na spracovanie stavebného odpadu  a stovky iných zariadení. Aj toto všetko súvisí s tým, že v Rakúsku  márne hľadáte nelegálne skládky odpadov a obdivujete muškáty na každom kruhovom objazde.    

Všetko začína u občana. Skúsme začať zajtrajší deň mottom: “Triedim odpad, dávam prácu“, alebo každý z Vás nech si nájde svoj zmysel triedenia odpadov. Neseparujte sa! Separujte s nami (http://www.youtube.com/oztatry). Má to naozaj zmysel.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?