Nápojové kartóny

Autor: Rudolf Pado | 2.2.2011 o 10:00 | Karma článku: 10,30 | Prečítané:  3108x

V každej domácnosti, najmä so školopovinnými deťmi, sa každoročne vypije množstvo mlieka a džúsov. Tieto tekutiny sú v dnešnej dobe balené do nápojových kartónov rôznej veľkosti,  ktoré sa označujú aj ako  viacvrstvové kombinované obaly resp. tetrapaky. Podstatná časť  týchto obalov,  po spotrebovaní obsahu, končí na skládkach prípadne pohodená v prírode, aj keď sa dajú veľmi dobré zhodnotiť.

Viacvrstvové kombinované obaly v separačnom strediskuViacvrstvové kombinované obaly v separačnom strediskuRudolf Pado

Zber nápojových kartónov môže byť realizovaný:

- prostredníctvom samostatných kontajnerov červenej alebo oranžovej farby,
- do žltého  kontajnera určeného na zber plastov.

Druhý spôsob znižuje logistické  náklady celého systému triedenia odpadov. 

Napr. v meste Liptovskom Mikuláši (v zberovej oblasti Verejnoprospešných služieb – Liptovský Mikuláš) majú občania možnosť vhadzovať do kontajnera žltej farby 5 komodít: plastové fľaše označované ako PET-fľaše, do ktorých je balená väčšina nápojov,  tzv. zmesové plasty (všetky obaly od umývacích a čistiacich prostriedkov ako napr. obaly od šampónov, sprchovacích gelov, saponátov a pod.), kovové obaly a plechovky (konzervy, obaly od energetických nápojov, piva a pod.), viacvrstvové kombinované obaly z mlieka, džúsov a lacných druhov vína (tzv. tetrapakové obaly alebo nápojové kartóny) a čisté umelohmotné fólie.  Obsah žltých kontajnerov následne putuje do separačného strediska na sídlisku Podbreziny, kde sa tieto komodity od seba oddeľujú, triedia podľa ďalších požiadaviek odberateľa, lisujú a distribuujú k odberateľovi.

Nápojové kartóny resp. viacvrstvové kombinované obaly, ako už naznačuje ich názov, sú zložené z viacerých vrstiev rôznych materiálov. Najčastejšie je to polyetylén (21 %), bezdrevný kartón (73,5 %), hliník vo forme fólie (5 %) a tlačové farby (0,5 %). Tieto nápojové obaly môžu byť aseptické (obal určený na uchovávanie potravín po ich špeciálnom ošetrení, najčastejšie metódou rýchleho ohrevu) a neaseptické (obal určený na nápoje ošetrené pasterizáciou).

Ich recyklácia po vyzberaní môže byť priama tzv. downcyklácia alebo recyklácia tzv. rozvlákňovaciou metódou.  

Tetrapaky.jpg

Zber nápojových kartónov na škole

Downrecykláciou  viacvrstvových kombinovaných obalov z mlieka, džúsov ... sa v slovenskej firme Kuruc Company, spol. s r. o. – Veľké Lovce vyrába stavebná doska TETRA K (http://www.kuruc.sk).   

Rozvlákňovaním: Nová  rozvlákňovacia linka bola v novembri 2009 uvedená do skúšobnej prevádzky v Šuranoch (ide o projekt spoločnosti Kuruc Company, spol. s r. o. – Veľké Lovce). Táto linka dokáže v plnom nábehu spracovať 10 000 t nápojových kartónov (pre informáciu, momentálny zber v SR sa pohybuje okolo 2  000 t za rok), a nielen to, dokáže spracovať všetky obaly vrstvené polyetylénom, napr. obaly od cukru.  Výsledným produktom je nasávaná kartonáž. Ide o celú radu výrobkov od fixačných vložiek používaných pri balení a ochrane bielej a čiernej techniky, cez obaly na vajíčka a zeleninu, jednorazové zdravotnícke pomôcky až po zakoreňovače. Výmety (hliník, plasty) sú spracovávane v linke na kompozitné dosky (downrecyklácia).         

dosky002.jpg

Z internetovej stránky firmy  

Vedeli ste, že:

- V Európe sa denne balí do viacvrstvových kombinovaných materiálov asi 70 miliónov litrov mlieka, ovocných štiav, vody, vína, polievok ...
- Nápojové kartóny predstavujú 5 % z celkového objemu obalov z papiera a lepenky.
- V Európe sa ročne  vyzbiera 12 miliárd kusov týchto obalov (330 000 ton).
- Celková miera recyklácie nápojových kartónov v EÚ (25 štátov) bola v roku 2004 cca 29 %. 
- V roku  2008 sa v SR vyzbieralo cca 19 % nápojových kartónov z celkového množstva uvedeného na trh, ktoré je odhadované na 8 000 ton za rok.    
- Z 2 nápojových kartónov o objeme 1 liter (typ C/PAP, napr. od mlieka) vyrobíme 1 m2 jednorázových kuchynských utierok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?