Kompostovanie v kompostéroch a kompostovacích silách

Autor: Rudolf Pado | 16.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 4,68 | Prečítané:  1831x

Od 1.1.2006 je zákonom o odpadoch zakázané ukladanie biologicky rozložiteľných odpadov na skládky resp. ich spaľovanie.  Mnohých ľudí odrádza od zhodnocovania  biologicky rozložiteľných odpadov kompostovaním údajná zložitosť celého procesu kompostovania.  Ideálnym pomocníkom pri kompostovaní je preto kompostér.

Kompostéry sú vyrobené z recyklovaného plastu, nádoba kompostéru nemá dno (z dôvodu voľného styku s pôdou a zabezpečenia prístupu mikroorganizmom a dážďovkám), sú osadené vekom s otočným ventilom pre reguláciu prístupu vzduchu, bočnými dvierkami pre vyberanie kompostu a otvormi slúžiacimi k prevzdušňovaniu.

Výhody kompostovania v kompostéroch

- Zhodnotenie odpadov zo záhrady a kuchynských odpadov.
- Získanie kompostu – vynikajúceho zdroja živín a organických látok.
- Úspora miesta na záhrade, pri dome ... (kompostér zaberie menšiu plochu ako klasické kompostovanie v hromadách).
- Optimálna regulácia teploty, vlhkosti, prístupu vzduchu a svetla.
- Urýchlenie procesu kompostovania až o polovicu doby nutnej pre kompostovanie v hromadách.
- Redukcia zápachu a zlepšený estetický vizuál kompostoviska.

Kompostovanie

Kompostovanie je prírodný proces, pri ktorom dochádza k rozkladu organických odpadov pôsobením mikroorganizmov za vzniku humusových látok.
Vhodné materiály na kompostovanie: zvyšky z ovocia a zeleniny, kávové a čajové zvyšky, novinový papier, lepenka, posekaná tráva, lístie, ihličie, hobliny, kôra, piliny, trus  hospodárskych zvierat, popol z dreva (nie z uhlia!) a pod.

Návod na kompostovanie    

Kompostér je vhodné umiestniť do polotieňa, na rovnú plochu, v záhrade, pri dome, v sade či parku, a to tak, aby nenarušoval estetický rámec  okolitého prostredia,  a  zároveň umožňoval ľahký prístup k nemu.

Ďalej postupujeme nasledovne:

- Materiál určený na kompostovanie mechanicky podrvíme (na trhu je v ponuke množstvo typov záhradných drvičov) a vložíme do kompostéra. Na spodok kompostu vložíme hrubý a vzdušný materiál (väčšie časti vetvičiek, slama) pre zaistenie vzdušnosti. Je vhodné dodržať zloženie materiálu  podľa pomeru uhlíka (C) a dusíka (N) v ňom obsiahnutého (optimálny kompostovací pomer C : N je 30 : 1). Ku zmesi surovín pridáme lopatu hliny či vyzretého kompostu, prípadne kompostovacie baktérie, hubové kultúry, roztok močoviny a pod.

- Pridaním vody kompost zvlhčíme (optimálna vlhkosť je 50 až 60 %).

- Vrstvy dôkladne premiešame resp. striedame rôzne typy materiálu podľa pomeru C : N.

- Po naplnení kompostér uzavrieme vekom. V letných mesiacoch pootvoríme alebo úplne otvoríme ventil na veku kompostéra. V zimných mesiacoch je ventil nutné uzavrieť. Bočné otvory umožňujú dostatočné prevzdušnenie materiálu, veko s ventilom zabraňuje premoknutiu materiálu a tvorbe zápachu.     

- Kompost je nutné 1 – 4-krát mesačne premiešať,  a umožniť tak dostatočný prístup kyslíka do všetkých vrstiev a podľa potreby zvlhčovať vodou (kompostovaný materiál by mal byť na dotyk vlhký).                     

- Obsah kompostéra sa pôsobením rozkladných procesov zredukuje až o polovicu. Za optimálnych podmienok je možné po 8 – 10 týždňoch vybrať z kompostéra kompost vhodný k mulčovaniu. Po uplynutí 20 až 48 týždňov (v závislosti od klimatických podmienok) by mal kompost dosiahnuť úplnú zrelosť. Vyzretý kompost je tmavohnedý, drobivý a vonia po lesnej pôde. Pre výživu pôdy je najvhodnejšie používať kompost, ktorý nie je starší ako12 mesiacov.

- Doporučený pomer C : N môžete regulovať vhodným pomerom organických látok (v tabuľke).Treba si pamätať, že vo všeobecnosti materiál čerstvý, šťavnatý a zelený obsahuje veľa dusíka, materiál starší, drevnatý a hnedý je bohatý na uhlík. Všeobecným pravidlom je pridávať 2-3 diely hnedého materiálu  na 1 diel zeleného materiálu.

Pomer  C : N v niektorých surovinách  vhodných ku kompostovaniu:

Surovina / pomer C : N
Posekaná tráva - 20 : 1
Odpad z kuchyne - 20 : 1
Hnoj hovädzieho dobytka - 20 : 1
Konský hnoj  - 25 : 1
Lístie - 50 : 1
Ihličie - 70 : 1
Slama - 100 : 1
Kôra - 120 : 1
Drevo - 200 : 1
Piliny - 500 : 1

V prípade, že kompost zapácha ako „skazené vajce“, znamená to, že v ňom nad mieru prevláda materiál s nadmerným obsahom uhlíka. V tomto prípade pridáme do kompostu posekanú trávu a lístie.

Vysoký obsah dusíka zasa signalizuje zápach po amoniaku. Do kompostu v takomto prípade primiešame drevené triesky, kôru alebo piliny.     

Niektoré užitočné linky

- Kompostéry a kompostovacie silá: napr. http://www.mevako.sk, http://www.elkoplast.skhttp://www.kompostery.cz, http://www.mountfield.sk, http://www.hobbyexpert.sk, http://www.obchodny-dom.sk  

- Urýchľovače zrenia kompostu: napr. http://www.agrona.sk, http://www.proeco.sk, http://www.bioeko.sk, http://www.kobio.sk  

- Informačné materiály ku kompostovaniu: http://www.bioodpady.sk, http://www.priateliazeme.sk/spz (v časti „informácie“), http://www.biom.cz, http://www.biospotrebitel.sk, http://www.ekoporadna.sk   

Kompostovacie toalety: napr. http://www.sosna.sk, http://www.ekotoalety.sk, http://www.alter-nativa.sk, http://www.ekoobchod.sk, http://www.ekodum.ecn.cz  

Prípravky na ekologické čistenie žúmp a septikov: napr. http://www.proeco.sk, http://www.bioeko.skhttp://www.kobio.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?