Vermikompostovanie

Autor: Rudolf Pado | 18.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1657x

Vemikompostovanie je kompostovanie pomocou dážďoviek, ktorého výsledným produktom je vermikompost. Princíp výroby vermikompostu je založený na schopnosti dážďoviek premieňať vo svojom tráviacom trakte organickú hmotu, pričom vylučujú látky bohaté na živiny. Najväčšou výhodou pri tomto spôsobe kompostovania je potreba malého priestoru. Preto môžeme kompostovať v debničkách a iných malých zásobníkoch aj na terase, balkóne, pivnici, atď.

Aké dážďovky použiť?

Používa sa dážďovka hnojná (Eisenia foetida), žijúca vo vrchných vrstvách odumierajúcej vegetácie, v kopách kompostu a v hnoji alebo druhy Eisenia andrei, Lumbricus rubellus, ktoré je možné zakúpiť od chovateľov (inzeráty v záhradkárskych časopisoch) pod rôznymi obchodnými názvami (napr. kalifornské dážďovky).

Dážďovku hnojnú rozpoznáme podľa toho, že je jemne pásikavá so žltými a tmavými červeno-hnedými prúžkami. Optimálna teplota pre ich chov je 18 až 25 °C. Preto sa im bude dariť v každej domácnosti. U nás najbežnejšej dážďovke obyčajnej (Lumbicus terrestris) by sa v domácnosti veľmi nedarilo, pretože vyžaduje iné životné podmienky. Dážďovky neznášajú slnko, sucho, nízke ale ani vysoké teploty. Treba ich chrániť pred krtmi, vtákmi a hrabošmi, ktorí sú ich prirodzenými predátormi.

Nádoba na kompostovanie

Potrebujeme vhodnú nádobu z pevného nepriehľadného materiálu (dážďovky neznášajú svetlo) s priliehavým vekom (chráni pre vysúšaním a vínnymi muškami) s prevzdušňovacími otvormi na stenách a drenážnymi otvormi na dne nádoby (odvod prebytočnej vody). Je potrebné dodržať rozmery nádoby v pomere 1 (výška) : 2 (šírka) : 3 (dĺžka), nakoľko aktivita dážďoviek je závislá od plochy povrchu. Môže byť vyrobená z dreva alebo z plastu.

Drevo má dobré izolačné vlastnosti, no postupne začne tiež prehnívať. Plastové nádoby sú odolnejšie a lepšie sa čistia. Nádobu môžeme umiestniť na chodbu, balkón (pokiaľ nemrzne), do garáže, dielne či pivnice. Nesmie však byť na priamom slnku. Pod nádobu je vhodné dať misku na zachytávanie odtekajúcej prebytočnej vlhkosti. Ak chcete kompostovať na záhrade, bez použitia nádoby, len na voľne uloženej kope, nezabudnite na spodnú stranu kopy umiestniť pletivo, ktoré zamedzí krtom a hrabošom v prístupe k dážďovkám. Celková plocha nádoby je daná množstvom odpadu. Na 1 kg odpadu týždenne potrebujete cca 0,2 m² plochy.

Podstielka

Podstielka slúži k udržaniu vlhkosti a ako „domov“ pre dážďovky. Je možné použiť hlinu, staré lístie, trávu, slamu, hobliny, navlhčený roztrhaný novinový papier. Veľmi dôležité je udržanie dostatočnej vlhkosti, na ktorú sú dážďovky veľmi citlivé.

Ako a čím ich kŕmiť?

Vhodnou potravou pre dážďovky je rastlinný odpad (šupky a zvyšky z ovocia a zeleniny, zvyšky pečiva, vylúhovaný čaj, a to aj v nálevových sáčkoch, kávova usadenina, rozdrvené škrupiny z vajec, tráva, lístie, hobliny, piliny ...).

Nevhodnou potravou sú kosti, mäso, ryby, mliečne výrobky, zvyšky mastných jedál... Vyhýbame sa aj zvyškom s vyšším obsahom soli než 0,5 % a zvyškom potravín kontaminovaných chemickými postrekmi, napr. šupky z citrusových plodov. 

Potravu postupne zahrabávame na rôzne miesta do podstielky, a to tak, aby bola vždy zakrytá. Odpad, ktorý trčí z podstielky alebo je veľmi veľký, môže začať zapáchať a plesnivieť. Plesnivé časti je potrebné z kompostu odstrániť.

Koľko dážďoviek potrebujeme?

Ak denne vyprodukujeme 250 gramov biologického odpadu, tak potrebujeme 500 až 750 gramov dážďoviek. Pri dostatku potravy a miesta sa dážďovky rýchlo množia a naopak, pri nedostatku ich množenie prestáva. Takto prirodzenou cestou regulujú početnosť svojej populácie. Pre začiatočníkov je preto vhodné začať s kompostovaním menších množstiev biologicky rozložiteľného odpadu.

Ako odobrať vzniknutý kompost?

Ak chceme použiť vzniknutý vermikompost, nahrnieme ho na jednu stranu nádoby a na druhý začneme umiestňovať nový kuchynský odpad. Dážďovky sa postupne presunú do novovytvorenej hromady – nového zdroja potravy a hotový kompost môžeme z nádoby vybrať.

Ako používať vermikompost?

Vermikompost môžeme použiť hlavne v pevnom stave aplikáciou priamo na povrch pôdy, resp. ku koreňom rastlín, prípadne ho môžeme zmiešať s pôdou v pomere 1 diel kompostu s 3 dielmi pôdy.

Na prihnojovanie kvetov a zeleninových kultúr počas vegetácie môžeme použiť aj výluh z vermikompostu, a to v pomere 60 gramov vermikompostu na 1 liter vody. Zmes necháme po rozmiešaní 24 hodín lúhovať a získaný roztok použijeme na zálievku. Podobný roztok z 10 gramov vermikompostu na liter vody možno použiť na hydropónické pestovanie. Roztok je potrebné vymeniť každých 20 dní.

V ovocinárstve sa veľmi dobre uplatňuje vermikompost pri presádzaní stromov, kde sa pridáva do jamy ku koreňom.

Najčastejšie problémy

- Pleseň na zvyškoch bioodpadu: Zvyšky nie sú dobre zahrabané do podstielky. Napadnuté časti je potrebné odstrániť a zvyšok prekryť podstielkou.
- Vínne mušky: Nedostatočne zakrytý kompostovaný substrát.
- Zápach: Nevhodné zloženie, prevlhčenie alebo priveľké množstvo kompostovaného materiálu.
- Dážďovky vyliezajú zo substrátu: Nevyhovujúce životné podmienky – teplota., vlhkosť, pH, nevhodná alebo nedostatočná potrava, nedostatok priestoru.      

Vermikompostovaním získame: kvalitné hnojivo do záhrady, ušetríme finančné prostriedky za nákup hnojív, resp. v prípade množstevného zberu odpadov aj poplatky za odvoz odpadov, znížime množstvo produkovaných odpadov.

Viac informácií ku kompostovaniu nájdete napr. na špecializovanej internetovej stránke k zhodnocovaniu biologicky rozložiteľných odpadov – http://www.bioodpady.sk.
Informácie o získaní dážďoviek nájdete cez internetovú stránku http://www.google.sk, keď do vyhľadávania zadáte slovo „vermikompostovanie“. 

Komiks o kompostovaní:

http://www.priateliazeme.sk/spz/sk/informacie/tematicke-clanky/dazdovka-zofka-a-jej-zazitky-pozrite-si-zaujimavy-komiks-o-kompostovani 

Prezentácie z konferencie o nakladaní s biologicky rozložiteľným odpadom:

http://www.priateliazeme.sk/spz/sk/informacie/tematicke-clanky/prezentacie-z-akcie-odborna-konferencia-co-priniesol-obciam-navrh-strategie-nakladania-s-biologickym

K príprave tohto článku boli použité texty Priateľov Zeme – SPZ (http://www.priateliazeme.sk/spz). 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?