Elektroodpad

Autor: Rudolf Pado | 22.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 6,81 | Prečítané:  1696x

Modernú domácnosť si dnes už nedokážeme predstaviť bez elektrospotrebičov, ktoré nám uľahčujú prácu a šetria čas. Čo však s nimi, keď doslúžia? Od augusta 2005 je zakázané vyhadzovať staré alebo nefunkčné elektrospotrebiče do komunálneho odpadu. 

Čo všetko sa zbiera?

Každý spotrebiteľ by si mal uvedomiť, že už pri kúpe elektrospotrebiča platí v jeho cene poplatok za jeho budúcu ekologickú likvidáciu, tzv. recyklačný poplatok, preto je akékoľvek vyhadzovanie týchto výrobkov do kontajnerov, resp. do prírody, nelogické a neekologické. Okrem toho, odovzdanie akéhokoľvek elektroodpadu na recykláciu nie je spojené so žiadnymi ďalšími finančnými poplatkami.   

Kam so starými elektrospotrebičmi?

Vďaka zavedeniu recyklačných poplatkov, ktoré spotrebiteľ platí v cene výrobku pri jeho kúpe, sú už dnes vytvorené možnosti pre ekologické nakladanie s elektrospotrebičmi.

- Môžete ich bezplatne odovzdať pri kúpe nového elektrospotrebiča formou tzv. spätného odberu v predajniach elektrospotrebičov zapojených do kolektívnych systémov zberu a zhodnocovania elektroodpadov a elektrozariadení, napr. ENVIDOM (http://www.envidom.sk), EKOLAMP Slovakia (http://www.ekolamp.sk), ETALUX (http://www.etalux.sk), SEWA, a.s. (http://www.sewa.sk), ZEO, s.r.o. (http://www.zeo.sk). Na značke elektrospotrebiča a ani na mieste kúpy pritom nezáleží. Spätný odber však môže predajca odmietnuť v prípade, že starý spotrebič je poškodený (rozobratý), obsahuje nenáležitý odpad, a týmto predstavuje riziko pre zdravie personálu.

- V prípade, že si nekupujete nový spotrebič, môžete svoj starý spotrebič odniesť na zberné miesto vo Vašej obci, kde Vám ho bezplatne odoberú, alebo odovzdať prostredníctvom mobilných zberov (v zmysle platného zákona o odpadoch je obec povinná min. 2-krát ročne organizovať zber nebezpečného a veľkoobjemového odpadu) , ktoré organizujú obce v spolupráci s kolektívnymi systémami a zberovými spoločnosťami

3.JPG

Malé domáce elektrospotrebiče

Medzi malé domáce elektrospotrebiče patria napr. elektrické a elektronické hračky poháňané batériou alebo elektromotorom, elektrické stolové hry, autodráhy, digitálne hry, herné konzoly, walkmany, mp3 prehrávače, kalkulačky, mobilné telefóny, klávesnice od počítačov, fény, rýchlovarné kanvice, lampy, a pod.  

Podľa výsledkov prieskumu „Slovenské domácnosti a elektroodpad 2008“ (Prieskum pre združenie ENVIDOM realizovali United Consultants v spolupráci s agentúrou Focus, terénny zber údajov: 4 až 11. november 2008, n = 1 031 obyvateľov SR 18+): 53 % respondentov v roku 2008 vyradilo z používania aspoň jedno elektrozariadenie, 26 % respondentov vyradilo v danom roku malý domáci spotrebič, 15 % respondentov vyhadzuje akékoľvek elektrozariadenie do kontajnerov na bežný odpad a nestará sa, čo s ním bude ďalej, 25 % respondentov zahadzuje drobné elektrospotrebiče bežne do koša.

Podľa prieskumu ASEKOL, s.r.o. – Praha (ČR) 80 % drobných elektrozariadení končí vyhodených v komunálnom odpade a na recykláciu je odovzdaných len 0,07 % elektronických hračiek.

Zapamätajte si: aj malé domáce elektrospotrebiče je potrebné odovzdávať oprávneným osobám (kolektívne systémy pre zber takýchto zariadení, zberné dvory miest a obcí, mobilné zbery).  

Projekt triedenia použitých drobných elektrozariadení (pre školy, inštitúcie, obce): http://www.recyklohry.sk

Vedeli ste, že ...

- Elektrospotrebiče obsahujú nebezpečné látky (olovo, ortuť, farbivá alebo freóny) škodlivé pre životné prostredie a ľudské zdravie, preto musia byť bezpečne a odborne zneškodnené.

- Až 90 % elektroodpadu sa dá naďalej využívať – môžeme ho recyklovať a vyrobiť z neho ďalšie výrobky, nebezpečné látky sa počas recyklácie neutralizujú a ekologicky zneškodňujú.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?