Batérie a akumulátory

Autor: Rudolf Pado | 24.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1680x

Podľa smernice EÚ je povinnosťou SR do 26. septembra 2012 dosiahnuť úroveň zberu batérií a akumulátorov aspoň 25 % z ročného množstva uvedeného na trh a do 26. septembra 2016 by tento zber mal predstavovať aspoň 45 %. Okrem toho sa zakazuje predávať také batérie a akumulátory, ktoré obsahujú viac než 0,0005 % ortuti, a prenosné batérie, ktoré obsahujú viac než 0,002 % kadmia. Zákaz sa však nevzťahuje na prenosné batérie používané v núdzových a poplašných systémoch, v zdravotníckych prístrojoch a bezdrôtových elektrických nástrojoch.

Symbol na označenie separovaného zberu elektrických zariadení vrátane baterií ...Symbol na označenie separovaného zberu elektrických zariadení vrátane baterií ...Príloha č. 7 k zákonu č. 223/2001 Z. z.

Čo patrí medzi batérie a akumulátory podliehajúce zberu?

Podľa znenia zákona o odpadoch účinného od 1. novembra 2009 sú za batérie a akumulátory považované všetky zdroje elektrickej energie vyrobenej premenou chemickej energie.

Jednotlivé typy batérií a akumulátorov sú definované nasledovne:

- Prenosná batéria alebo akumulátor je batéria, gombíkový článok, sada batérií alebo akumulátorov, ktoré sú hermeticky uzavreté, môžu sa ručne prenášať a nie sú priemyselnou batériou alebo akumulátorom ani automobilovou batériou alebo akumulátorom.  

- Automobilová batéria alebo akumulátor je batéria alebo akumulátor, ktoré sa používajú na štartovanie motorového vozidla a jeho osvetlenie.

- Priemyselná batéria alebo akumulátor je batéria alebo akumulátor, ktoré sú určené výhradne na priemyselné alebo profesionálne použitie.      

e.jpg

Nádoba určená k zberu bateriek

2.jpg

Jednoduchý papierový zásobník pre zber bateriek

Povinnosti distribútora batérií a akumulátorov

Distribútor batérií a akumulátorov je povinný:

- Zabezpečiť na svojich predajných miestach odobratie použitých prenosných batérií a akumulátorov bez ohľadu na ich výrobnú značku a dátum uvedenia na trh. Odobratie použitých batérií a akumulátorov nie je možné viazať na kúpu nového výrobku alebo  iného tovaru.

- Informovať používateľov o možnosti odovzdania použitých prenosných batérií a akumulátorov na svojich predajných miestach.

- Zabezpečiť odovzdanie odobratých použitých batérií a akumulátorov zhodnocovateľovi, ktorý disponuje oprávnením na spracovanie batérií a akumulátorov.

151.jpg

Ako prebieha zber batérií a akumulátorov?

Každý držiteľ batérií a akumulátorov (občan, firma) je povinný odovzdať použité prenosné batérie a akumulátory na ďalšie zhodnotenie, a to na týchto miestach:

- V predajniach, kde batérie alebo akumulátory kúpil (príslušná prevádzka je povinná zabezpečiť zber týchto materiálov a informovať o ňom zákazníkov na viditeľnom mieste).
- V zberných dvoroch miest a obcí.
- Počas mobilného zberu nebezpečného odpadu a elektroodpadu.  
- Na zberných miestach v školách (sú tu často umiestnené špeciálne nádoby na zber týchto materiálov). - V súkromných spoločnostiach zaoberajúcich sa zberom a zhodnocovaním batérií a akumulátorov.
- V špecializovaných firmách, na čerpacích staniciach a v zberných dvoroch sa odovzdávajú automobilové batérie.

Nikdy nevyhadzujte batérie a akumulátory do komunálneho odpadu alebo do prírody!
     

Vedeli ste, že:

- Akumulátory a batérie sú jednou z najvýznamnejších skupín výrobkov, ktoré sa podieľajú na ohrození životného prostredia ťažkými kovmi (ortuť, kadmium, olovo).

- Výroba olovených akumulátorov predstavuje viac ako 80 % spotreby svetovej výroby olova. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?