Batérie a akumulátory

Autor: Rudolf Pado | 24.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1738x

Podľa smernice EÚ je povinnosťou SR do 26. septembra 2012 dosiahnuť úroveň zberu batérií a akumulátorov aspoň 25 % z ročného množstva uvedeného na trh a do 26. septembra 2016 by tento zber mal predstavovať aspoň 45 %. Okrem toho sa zakazuje predávať také batérie a akumulátory, ktoré obsahujú viac než 0,0005 % ortuti, a prenosné batérie, ktoré obsahujú viac než 0,002 % kadmia. Zákaz sa však nevzťahuje na prenosné batérie používané v núdzových a poplašných systémoch, v zdravotníckych prístrojoch a bezdrôtových elektrických nástrojoch.

Symbol na označenie separovaného zberu elektrických zariadení vrátane baterií ...Symbol na označenie separovaného zberu elektrických zariadení vrátane baterií ...Príloha č. 7 k zákonu č. 223/2001 Z. z.

Čo patrí medzi batérie a akumulátory podliehajúce zberu?

Podľa znenia zákona o odpadoch účinného od 1. novembra 2009 sú za batérie a akumulátory považované všetky zdroje elektrickej energie vyrobenej premenou chemickej energie.

Jednotlivé typy batérií a akumulátorov sú definované nasledovne:

- Prenosná batéria alebo akumulátor je batéria, gombíkový článok, sada batérií alebo akumulátorov, ktoré sú hermeticky uzavreté, môžu sa ručne prenášať a nie sú priemyselnou batériou alebo akumulátorom ani automobilovou batériou alebo akumulátorom.  

- Automobilová batéria alebo akumulátor je batéria alebo akumulátor, ktoré sa používajú na štartovanie motorového vozidla a jeho osvetlenie.

- Priemyselná batéria alebo akumulátor je batéria alebo akumulátor, ktoré sú určené výhradne na priemyselné alebo profesionálne použitie.      

e.jpg

Nádoba určená k zberu bateriek

2.jpg

Jednoduchý papierový zásobník pre zber bateriek

Povinnosti distribútora batérií a akumulátorov

Distribútor batérií a akumulátorov je povinný:

- Zabezpečiť na svojich predajných miestach odobratie použitých prenosných batérií a akumulátorov bez ohľadu na ich výrobnú značku a dátum uvedenia na trh. Odobratie použitých batérií a akumulátorov nie je možné viazať na kúpu nového výrobku alebo  iného tovaru.

- Informovať používateľov o možnosti odovzdania použitých prenosných batérií a akumulátorov na svojich predajných miestach.

- Zabezpečiť odovzdanie odobratých použitých batérií a akumulátorov zhodnocovateľovi, ktorý disponuje oprávnením na spracovanie batérií a akumulátorov.

151.jpg

Ako prebieha zber batérií a akumulátorov?

Každý držiteľ batérií a akumulátorov (občan, firma) je povinný odovzdať použité prenosné batérie a akumulátory na ďalšie zhodnotenie, a to na týchto miestach:

- V predajniach, kde batérie alebo akumulátory kúpil (príslušná prevádzka je povinná zabezpečiť zber týchto materiálov a informovať o ňom zákazníkov na viditeľnom mieste).
- V zberných dvoroch miest a obcí.
- Počas mobilného zberu nebezpečného odpadu a elektroodpadu.  
- Na zberných miestach v školách (sú tu často umiestnené špeciálne nádoby na zber týchto materiálov). - V súkromných spoločnostiach zaoberajúcich sa zberom a zhodnocovaním batérií a akumulátorov.
- V špecializovaných firmách, na čerpacích staniciach a v zberných dvoroch sa odovzdávajú automobilové batérie.

Nikdy nevyhadzujte batérie a akumulátory do komunálneho odpadu alebo do prírody!
     

Vedeli ste, že:

- Akumulátory a batérie sú jednou z najvýznamnejších skupín výrobkov, ktoré sa podieľajú na ohrození životného prostredia ťažkými kovmi (ortuť, kadmium, olovo).

- Výroba olovených akumulátorov predstavuje viac ako 80 % spotreby svetovej výroby olova. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?