Ortuťové teplomery

Autor: Rudolf Pado | 28.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 6,03 | Prečítané:  1804x

Ortuť je vysoko jedovatý kov. Ide o neurotoxín, ktorého kumulácia sa v tele človeka prejavuje narušením vegetatívnej a centrálnej nervovej sústavy. Prítomnosť zvýšených hladín ortuti v tele býva často spojená napr. s bolesťami hlavy, nespavosťou, zhoršením vyjadrovacích schopností, stratou zraku alebo sluchu, anorexiou, depresiami, zhoršovaním pamäti, Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou, a pod. Výsledkom chronickej expozície ortuti býva tiež poškodenie enzymatických systémov, oslabenie imunity, bolesti ďasien či vypadávanie vlasov. V prípade požitia väčšieho množstva ortuti nastávajú kŕče, hnačky a bolesti brucha, dochádza k poškodeniu obličiek a pečene. Zvýšené hladiny ortuti v tele matky môžu byť nebezpečné pre vyvíjajúci sa plod a spôsobiť závažné mentálne poškodenie novorodenca.

Od 3. apríla 2009 je preto v krajinách Európskej únie zakázaný predaj ortuťových teplomerov. Smernica obsahujúca tento zákaz je súčasťou rozsiahlej stratégie EÚ proti používaniu ortuti a má za cieľ obmedziť dopyt po tejto vysoko toxickej látke. Podľa odhadov by mal tento zákaz prispieť k ročnému zníženiu množstva ortuti v odpade o 33 ton v rámci celej EÚ. Teplomery uvedené na trh pred týmto termínom sa môžu naďalej používať.

S ortuťovým teplomerom, ktorý užívateľ prestal používať a chce sa ho zbaviť, či už s poškodeným alebo s funkčným, je vzhľadom na jeho jedovatý a toxický obsah potrebné zaobchádzať ako s nebezpečným odpadom, t.j. je nevyhnutné odniesť ho do zberne odpadov, prípadne špecializovanej firme zaoberajúcej sa likvidáciou nebezpečných látok.

Nepotrebné ortuťové teplomery preto v žiadnom prípade nevyhadzujte do nádob na komunálny odpad.

Viac informácií k problematike ortuťových teplomerov nájdete na internetovej stránke http://www.sukl.sk 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?