Staré vozidlá

Autor: Rudolf Pado | 4.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 3,14 | Prečítané:  1320x

Od 1. januára 2006 bola novelou zákona o odpadoch zrušená možnosť ponechania si starého vozidla na základe čestného prehlásenia.

Konštrukčné zastúpenie materiálov v európskom automobile je nasledovné:

- oceľ a v menšej miere liatina – 60 %
- neželezné kovy, hlavne hliník – 7 %
- plasty, najmä polypropylén – 10 %
- guma, textil, zvukovoizolačné hmoty – 9 %
- sklo – 3 %
- farby, laky, tmely – 1 %
- prevádzkové kvapaliny – 7 %
- ostatné materiály – 3 %

Pokiaľ chce držiteľ starého vozidla vyradiť toto vozidlo z evidencie vozidiel, musí predložiť okresnému dopravnému inšpektorátu spolu so žiadosťou o vyradenie vozidla aj potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla, alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie (v tomto prípade držiteľ starého vozidla spolu s potvrdením predloží aj jeho úradne overený preklad).

Podľa zákona o odpadoch odstránenie starého vozidla, ktorého držiteľ nie je známy a ktoré je odstavené na ceste alebo na inom verejnom priestranstve, zabezpečí správca cesty. Ak je na inom mieste, zabezpečí jeho odstránenie, so súhlasom vlastníka nehnuteľnosti, obec. V prípade nesúhlasu vlastníka nehnuteľnosti prechádza povinnosť na tohto vlastníka.

Odstránenie starého vozidla zabezpečí osoba zodpovedná za jeho odstránenie jeho odovzdaním na určené parkovisko, a to bezodkladne po zistení, že staré vozidlo, ktorého držiteľa sa nepodarilo zistiť ani s pomocou okresného dopravného inšpektorátu,  je na pozemku odstavené viac než 30 dní. Náklady spojené s odstránením starého vozidla znáša prevádzkovateľ určeného parkoviska; môže však požiadať o následnú úhradu z Recyklačného fondu, alebo od držiteľa starého vozidla, ak sa ho dodatočne podarilo zistiť.

Link  k článku predstavujúcom modernú recykláciu automobilov: http://www.envira.sk/03_07pdf/46-47.pdf

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?