Zákon o vodách v každodennom živote I.

Autor: Rudolf Pado | 7.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 3,00 | Prečítané:  956x

Pre ochranu vôd na Slovensku je relevantných niekoľko dokumentov, napr. zákon  NR SR č. 364/2004 Z. z. o vodách (vodný zákon), Rámcová smernica o vode (RSV), ktorá je implementovaná aj v zákone o vodách, Kódex správnej poľnohospodárskej praxe, Nitrátová direktíva. Každý občan môže svojim praktickým záujmom o krajinu  chrániť vodné zdroje  a vodné toky, a tým aj samotnú krajinu. Stačí registrovať prebiehajúce činnosti poľnohospodárskych subjektov v krajine, činnosť občanov v obci ... a nekalé praktiky oznamovať Slovenskej  inšpekcii životného prostredia alebo miestne príslušným obvodným úradom životného prostredia (štátnej správe vodného hospodárstva).

Vytekajúca močovka môže ohroziť vodné zdrojeVytekajúca močovka môže ohroziť vodné zdrojeRudolf Pado

V záujme riešiť problematiku zvyšujúcich sa požiadaviek na využívanie zdrojov vody v požadovanom množstve a vo vyhovujúcej kvalite, s cieľom zabezpečenia jej trvalo udržateľného využívania aj pre budúce generácie, Európsky parlament a Rada prijali smernicu č. 2000/60/ES, ktorá ustanovuje rámec pre politiku spoločenstva v oblasti vôd, skrátene nazývaná Rámcová smernica o vode (RSV).

Text RSV, ako aj ďalšie súvisiace dokumenty a zákony si môžete stiahnuť tu:
http://www.vuvh.sk/rsv/?page=download 

Napr. Občianske združenie SOSNA pripomienkovalo dva závažné dokumenty, týkajúce sa vodného hospodárstva:

- Predbežný prehľad významných vodohospodárskych problémov.  Vyhodnotenie pripomienok si môžete pozrieť tu: http://www.enviro.gov.sk/servlets/files/21826

- Návrh plánov manažmentu povodí SR (1. pracovná verzia).  Vyhodnotenie pripomienok si môžete pozrieť tu: http://www.vuvh.sk/rsv/docs/PMP/Vyhodnot_prip_final.pdf

Čo sa týka napĺňania Rámcovej smernice o vodách na Slovensku, skutočnosť je žiaľ taká, že verejnosť prakticky nemá príležitosť zasahovať do tvorby Plánov manažmentu povodí. Sekcia vôd pri MŽP SR vníma prípravu týchto dokumentov tak, že je to práca len pre odborníkov. Tento postup je však v rozpore s princípmi Rámcovej smernice o vode, ale aj s poslednou novelizáciu Vodného zákona - č. 384/2009 platnej od 1.11.2009, kde je veľa legislatívnych, formálnych doplnkov k RSV. Viď. najmä § 13:

- ods. 2 definuje v spolupráci s kým sa vypracúva Plán manažmentu povodia

- ods. 3 písm. a) až f) definuje termíny pre schvaľovanie a zverejňovanie jednotlivých krokov

- napr. ods. 3 písm. e) znie „vypracovať konečný Plán manažmentu povodia a zabezpečiť jeho schválenie do 22. decembra 2009"

Nestalo sa. Zatiaľ však pribúda čiernych skládok na brehoch tokov, odpad sa stáva už súčasťou riečnych nánosov, do vôd sú nelegálne vypúšťané znečisťujúce látky, vinníci prakticky nie sú postihovaní, revitalizácia tokov a mokradí sa takmer vôbec nerobí, atď.

Tu sú niektoré  relevantné dokumenty:

- Zákon o vodách - http://www.urso.gov.sk/sk/legislativa/zakony
- Kódex správnej poľnohospodárskej praxe - http://www.vuvh.sk/rsv/docs/PMP/prilohy/priloha_7/Priloha%207_3.pdf
- Nitrátová direktíva - http://www.podnemapy.sk/portal/verejnost/nd/uvod.aspx

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?