Javor horský - môj obľúbený strom

Autor: Rudolf Pado | 1.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 8,72 | Prečítané:  1238x

Som zamilovaný do javorov horských. Náš vzťah je dlhý a stále sa prehlbujúci. Pamätám si, že som ako dieťa ani netušil, ako sa objekt mojej zaľúbeností volá  a už som vedel, že je to ON.  Mám rád jeho kôru, nežné odlupujúce sa lupene starých stromov, s ružovkastým až načervenalým  sfarbením.  Uprostred hladkej sivastej kôry bukov, striebristej kôry jedli, hnedastej, mierne ryhovanej kôry smrekov, v horských zmiešaných lesov, vždy hľadám môj javor.

Javorová nehaJavorová nehaRudolf Pado

Mám rád žiaru jeho listov v jesennom aspekte lesa. Uprostred pichľavej zelene smrekov začnú koruny javorov bĺčať žltými, červenkastými až bordovými farbami. Aj vďaka javoru, zmiešané lesy sa menia na farebnú škálu, tak inšpiratívnu pre básnikov a maliarov.

Mám rád spôsob, akým sa korene javora dotýkajú zeme. Kto videl horskú javorinu vrcholových partií Šípa (Šípska Fatra), to ako prsty koreňov presne obvinú belosť každého vápencového balvana, zažil ako žlté listy zasypávajú biele kamene miestami porastené húšťinami zelených machov, vie o čom píšem. Les ako z rozprávky. Les pre víly, škriatkov ..., les z našich snov.

Myslím si, že ku každému detskému ihrisku, ku každému domu sociálnych služieb, ku každej nemocnici, ku každej škole, by sa mali sadiť  javory horské. Aby sme všade tam, kde sú deti, starí a chorí ľudia, ľudia, ktorí strácajú nádej, preniesli kus rozprávkového príbehu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?