Javor horský - môj obľúbený strom

Autor: Rudolf Pado | 1.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 8,72 | Prečítané:  1219x

Som zamilovaný do javorov horských. Náš vzťah je dlhý a stále sa prehlbujúci. Pamätám si, že som ako dieťa ani netušil, ako sa objekt mojej zaľúbeností volá  a už som vedel, že je to ON.  Mám rád jeho kôru, nežné odlupujúce sa lupene starých stromov, s ružovkastým až načervenalým  sfarbením.  Uprostred hladkej sivastej kôry bukov, striebristej kôry jedli, hnedastej, mierne ryhovanej kôry smrekov, v horských zmiešaných lesov, vždy hľadám môj javor.

Javorová nehaJavorová nehaRudolf Pado

Mám rád žiaru jeho listov v jesennom aspekte lesa. Uprostred pichľavej zelene smrekov začnú koruny javorov bĺčať žltými, červenkastými až bordovými farbami. Aj vďaka javoru, zmiešané lesy sa menia na farebnú škálu, tak inšpiratívnu pre básnikov a maliarov.

Mám rád spôsob, akým sa korene javora dotýkajú zeme. Kto videl horskú javorinu vrcholových partií Šípa (Šípska Fatra), to ako prsty koreňov presne obvinú belosť každého vápencového balvana, zažil ako žlté listy zasypávajú biele kamene miestami porastené húšťinami zelených machov, vie o čom píšem. Les ako z rozprávky. Les pre víly, škriatkov ..., les z našich snov.

Myslím si, že ku každému detskému ihrisku, ku každému domu sociálnych služieb, ku každej nemocnici, ku každej škole, by sa mali sadiť  javory horské. Aby sme všade tam, kde sú deti, starí a chorí ľudia, ľudia, ktorí strácajú nádej, preniesli kus rozprávkového príbehu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

TV

Obesíme ťa: Kto a prečo chce obesiť Michala Havrana

Šéfredaktorka sa rozpráva s M. Havranom o knihe, ktorá vyjde v utorok.

AUTO

Na vjazde do Bratislavy sa tvoria kolóny

Zdržanie je na viacerých miestach vyše polhodinové.


Už ste čítali?