O podobách stromu a o krajine

Autor: Rudolf Pado | 5.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 6,52 | Prečítané:  669x

Václav Cílek, napísal úžasnú knihu – „Krajiny vnitřní a vnější“. Pri jej čítaní mi po tele behali zimomriavky z toho, že nielenže existuje človek, ktorý si tak isto ako ja myslí, že krajina ovplyvňuje ľudí a ľudia ovplyvňujú krajinu  a všetko čo urobíme krajine sa nám jednoducho vráti, že každý kus zeme má svoju pamäť  a svoj „genius loci“, ale dokonca z toho, že pán Cílek je rovnako ako ja geológ, ktorý sa vyjadruje ku krajine – jej architektúre, historickým obchodným cestám ... Vo všeobecnosti sa totiž traduje, že geológ sa má vyjadrovať ku geologickej  skladbe územia,  lesník k problematike lesov ...., akoby všetky tie veci spolu nesúviseli.

Detail v krajineDetail v krajineRudolf Pado

Myslím si, že ničenie životného prostredia nie je otázkou technológií, politických riešení ..., ale je to otázka morálky a prežívania, na individuálnej úrovni. 

Myslím si, že bežný pilčík, ktorý v rámci danej normy, musí denne spracovať „XY“ stromov, je už dávno odtrhnutý od ich prapodstaty.  Priemyselné spracovanie dreva neumožňuje prežiť koniec každého stromu, symbolicky sa s ním rozlúčiť. Rutinná činnosť vedie k strate prežívania  a strate schopností chápať pravý zmysel vecí. Vedie dokonca k pýche a pohŕdaniu.

Každý, kto zhotovil vlastnými rukami  kolísku pre dieťa, každý, kto z kmeňov stromov zhotovoval vodné koleso, každý, kto zhoblil drevenicu, každý, kto staval drevený kríž ..., viedol tichý dialóg s rôznymi podobami stromu.  A každý takýto dialóg vedie k posilňovaniu úcty a pokory, k ľuďom a prírode.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?