O podobách stromu a o krajine

Autor: Rudolf Pado | 5.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 6,52 | Prečítané:  647x

Václav Cílek, napísal úžasnú knihu – „Krajiny vnitřní a vnější“. Pri jej čítaní mi po tele behali zimomriavky z toho, že nielenže existuje človek, ktorý si tak isto ako ja myslí, že krajina ovplyvňuje ľudí a ľudia ovplyvňujú krajinu  a všetko čo urobíme krajine sa nám jednoducho vráti, že každý kus zeme má svoju pamäť  a svoj „genius loci“, ale dokonca z toho, že pán Cílek je rovnako ako ja geológ, ktorý sa vyjadruje ku krajine – jej architektúre, historickým obchodným cestám ... Vo všeobecnosti sa totiž traduje, že geológ sa má vyjadrovať ku geologickej  skladbe územia,  lesník k problematike lesov ...., akoby všetky tie veci spolu nesúviseli.

Detail v krajineDetail v krajineRudolf Pado

Myslím si, že ničenie životného prostredia nie je otázkou technológií, politických riešení ..., ale je to otázka morálky a prežívania, na individuálnej úrovni. 

Myslím si, že bežný pilčík, ktorý v rámci danej normy, musí denne spracovať „XY“ stromov, je už dávno odtrhnutý od ich prapodstaty.  Priemyselné spracovanie dreva neumožňuje prežiť koniec každého stromu, symbolicky sa s ním rozlúčiť. Rutinná činnosť vedie k strate prežívania  a strate schopností chápať pravý zmysel vecí. Vedie dokonca k pýche a pohŕdaniu.

Každý, kto zhotovil vlastnými rukami  kolísku pre dieťa, každý, kto z kmeňov stromov zhotovoval vodné koleso, každý, kto zhoblil drevenicu, každý, kto staval drevený kríž ..., viedol tichý dialóg s rôznymi podobami stromu.  A každý takýto dialóg vedie k posilňovaniu úcty a pokory, k ľuďom a prírode.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?