O živote v kruhu

Autor: Rudolf Pado | 15.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 7,72 | Prečítané:  1098x

Život v kruhu neznamená blúdenie. Nie je to tápanie v čase a priestore. Nie je to o celoživotnom, márnom, hľadaní svätého Grálu.  Je to o zmierení sa s tým, že sme súčasťou veľkého, nikdy nekončiaceho  a cyklicky opakujúceho sa príbehu života.

PralesPralesRudolf Pado

Nemám rád lineárne systémy a lineárne uvažovanie. Tento spôsob  uvažovania a konania,  od úsvitu vekov, viedol k skaze, zániku a márnosti.

Takéto uvažovanie viedlo k rozpadu Mayskej ríše  i ukončilo dejiny ríše Rimanov. 

Takéto uvažovanie rozdelilo  ľudí na „vyvolených“ a tých ostatných, a viedlo k II. svetovej vojne, koncentračným táborom a genocíde Židov.

„Nakupuj, spotrebuj a vyhoď“ vedie k márnotratnému  nakladaniu s prírodnými zdrojmi a vytváraniu desiatok sekundárnych environmentálnych problémov.

Pod vlajkou tohto prístupu sa bojuje s „prestárlymi porastami“ v lesných ekosystémoch.

Lineárne myslenie glorifikuje mladosť. Média denno – denne ukazujú iba mladých, krásnych a relatívne úspešných a odsúvajú akékoľvek pohľady na iný svet, inú realitu, na starobu, na vedľajšiu koľaj. 

Sekundárnym dôsledkom  takéhoto myslenia sú domovy dôchodcov, plné odsunutých ľudí, sklenené pohľady opustených babičiek a starčekov na verandách chátrajúcich domcov.
Akoby človek, od istej chvíle, nemal hodnotu. Akoby staroba neponúkala mnoho cenného:  celostný pohľad na svet, rokmi nazhromaždenú múdrosť, ochranné krídla pre vnúčata ...      
      
Rovnako je to zo starým lesom. V jeho tieni vyrastajú nové generácie stromov. Jeho tieň udržuje vlahu v lesnej pôde. Jeho dutiny sú domovom lesných obyvateľov. Jeho mŕtve drevo pomáha mladosti, aby mohla žiť.          

Nemám rád lineárne myslenie. Všetko zmysluplné  sa odohráva v cykloch. A staroba lesa či ľudí nie je  prehrou, je cyklickou nevyhnutnosťou. 

Všetko, čo zotrváva veky, sa odohráva v cykloch.
Jar, leto, jeseň, zima.
Narodenie, mladosť,  stredný vek, staroba.
Zrod, rozkvet, stíšenie sa, skon.
Generácie vzájomne odovzdávajúce si štafetu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?