O zlomenej dôvere

Autor: Rudolf Pado | 17.2.2011 o 8:00 | (upravené 18.2.2011 o 11:30) Karma článku: 10,86 | Prečítané:  1837x

Kto má vychovávať deti? Škola? Rodičia? Ulica? Naivne si myslím, že deti vychováva pozorovanie sveta. Myslím si to preto, pretože deti nepodceňujem. Preto, lebo jedine 6-roční, dogmami nepoznačení géniovia, majú odvahu zakričať: „Kráľ je nahý!“  A dospelí sa pritom pozerajú do zeme.

Dilema života - tvoriť či ničiť?Dilema života - tvoriť či ničiť?Rudolf Pado


Je možné deťom rozprávať o poctivosti v krajine,  kde sa z generácie na generáciu s materským mliekom vstrebáva „Kto nekradne, okráda svoju rodinu.“

Je možné deťom rozprávať o spravodlivosti v krajine, kde vymáhateľnosť práva je determinovaná majetkom a politickou príslušnosťou?   

Je možné deťom rozprávať o potrebe nadobúdať nové schopností a zručností v krajine,  kde o vašom úspechu či neúspechu  aj tak nerozhodne vzdelanie?

Je možné deťom rozprávať o skromnosti v krajine, kde si jeden z ministrov školstva kúpi tereňák za 1,2 milióna (Sk) a v grantovom kole pre environmentálnu výchovu rozdelí 2,5 milióna (Sk)?

Je možné deťom rozprávať ...

Áno, je to možné.  Je možné realitu utopiť v akýchkoľvek klamstvách, ale ona aj tak ostáva realitou. Ďalej klíči, nabaľuje sa, zaberá životný priestor, dusí nás, ovplyvňuje  ... a stále viac posúva medze našej spoločenskej, deformovanej,  tolerancie. 

Éterom sa nesie „Aj tak nič nezmeníš“, „Hlavou múr neprerazíš.“, „Tak sa žilo a  tak sa bude žiť“, „Nebuď hlúpy ... a nestaraj sa.“, „To sa nemôže podariť.“, „Aj iní to skúšali a ako dopadli. “, „Prečo práve ty?“  ...      

Výsledkom tohto posunu sú zdevastované sídliská, dolámané lavičky, zlomené stromy v alejach a parkoch, mladí ľudia, ktorí nevedia čo a prečo majú žiť ... pasivita, alibizmus a nihilizmus prerastajúce spoločnosťou.

Rozpor medzi slovami a činmi stále viac otvára priepasť straty dôvery vo svet, ktorý nás obklopuje. Stále viac ľudí do tejto priepasti padá a na jej dne ležia v troskách vlastných dolámaných snov, predsavzatí a zásad.  

Zlomené stromy z obrázku sú metaforickým podobenstvom zápasu medzi silami dobra a zlá, medzi pravdou a lžami, medzi dôverou a nedôverou, medzi aktivitou a nihilizmom, medzi tvorením a ničením.

Je na Vás, na ktorú stranu sa pridáte. Deti sa pozerajú ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?