Príbeh Karla Friedricha Sinnera

Autor: Rudolf Pado | 19.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 4,63 | Prečítané:  796x

„Akým spôsobom sa musíme pozerať na les? Prečo veterné smršte, lykožrútove „kalamity“ je vhodnejšie pokladať za neustále sa opakujúce a zákonité udalosti, než  za tragédie? Predstavte si, že sa nalodíte na malú jachtu  a vydáte sa na plavbu oceánom. Po niekoľkých dňoch Vás zastihne búrka, jachta sa potopí a Vy zahyniete. Pre Vás osobne je to nesporne tragédia.Je to však tragédia pre oceán?“

Zrod a smrť sú súčasťou životaZrod a smrť sú súčasťou životaRudolf Pado


Národný park Bavorský les (SRN) zasiahlo od  18. storočia okolo 90 vetrových kalamít rôznej intenzity. Následne boli územia postihnuté lykožrútovou kalamitou, ktoré sú prirodzenou súčasťou vývoja lesa.

V súčasnosti je v národnom parku z 24 250 hektárov 12 000  hektárov bezzásahových (nie je tu povolená žiadna ľudská činnosť okrem turistiky). Na 16 500 ha sa nesmie poľovať. Do roku 2017 bude bez zásahu človeka 20 000 hektárov a to preto, aby bola splnená podmienka IUCN – rozloha jadrovej bezzásahovej zóny národného parku má mať 75 %. Do roku 2017 sa preto na 8 000 hektároch likvidujú všetky ľudské vplyvy (regulácie potokov, stavby a pod.).

Podľa riaditeľa Národného parku Bavorský les Karla Fridricha Sinnera: "Nebýva pohľad na mŕtve stromy pre človeka príjemný, treba si však uvedomiť, že aj v takýchto lesoch sa nachádza život. V tzv. mŕtvom dreve je až 30 percent so všetkých organizmov žijúcich v lese." A práve v Bavorskom lese sa podľa neho rozvíja človekom nepoznačená príroda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?