Každý môže byť Frodom

Autor: Rudolf Pado | 23.2.2011 o 8:00 | Karma článku: 7,21 | Prečítané:  936x

Všetci z Vás iste poznáte príbeh J. R. Tolkiena – “Pán Prsteňov”. Príbeh o tom ako malý, zdanlivo bezvýznamný hobit Frodo z rovnako zdanlivo bezvýznamného Kraja, zachránil svojou osobnou statočnosťou a uvedomením si vlastnej historickej zodpovednosti, domov mnohých oveľa významnejších a hrdých národov – Stredozem.

Na ceste ...Na ceste ...Rudolf Pado


Frodo mal všetky predpoklady pre to, aby neuspel – bol malý, pochádzal z mierumilovného a so životom zmiereného národa a niesol prsteň, o ktorý vôbec nestál. Mohol si pokojne žiť v Kraji a nezaujímať sa o osud Stredozeme.

Frodo si našťastie uvedomil, že udalosti, o ktoré sa nezaujímame a ktoré nechceme aktívne riešiť, nás  napokon aj tak “dostihnú” a zmenia náš život.

Frodova cesta, cesta “toho, kto nesie prsteň”, nie je vôbec ľahká a jednoduchá, ale je jedinou možnou cestou, ak chceme, aby raz a navždy nezanikol svet, ktorý máme radi, nezanikli miesta, kde sme robili prvé kroky, prežívali prvé lásky, miesta, ktoré chceme raz ukázať našim deťom, vnúčatám ...

Každý z Vás môže byť Frodom, bez ohľadu na Vaše momentálne osobné schopnosti a vedomosti, miesto bydliska ... stačí iba chcieť byť  “tým, ktorý nesie prsteň”.

“Prsteň” nie je vždy iba fyzickým objektom, ktorý nesieme na ruke, môže to byť aj myšlienka, projekt, vízia, cieľ ..., ktoré chceme realizovať v obci, na škole, pri rieke, pre túto krajinu, pre seba ...

“Cesta” nie je vždy iba vzdialenosťou medzi dvoma geografickými bodmi, môže to byť aj množstvo úloh a úkonov, ktoré musíme vykonať, aby sme dosiahli náš cieľ.

“Stredozem” nie je vždy iba krajina Vašej fantázie obývaná rôznymi národmi, môže to byť aj Vaša konkrétna škola, Vaša obec, Váš kraj ... obývané konkrétnymi ľuďmi, s ktorými sa každý deň stretávate.

“Zlo” nie sú vždy iba rinčiace zbrane, krvavé bitky v tmavých jaskyniach, “zlo” môže mať aj podobu pomaly plazivej deštrukcie všetkých hodnôt, ktoré overili tisícročia.

Vaša škola, vaša dedina, váš kraj potrebujú, aby na každom kúsku tejto prekrásnej krajiny bol “ten ktorý nesie prsteň”.

Skúste aj Vy zodvihnúť a niesť prsteň.  Budúcnosť sa odohráva dnes.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?