Zastrašujú mi kamaráta

Autor: Rudolf Pado | 18.1.2011 o 10:00 | Karma článku: 15,89 | Prečítané:  14458x

Podľa tlačovej správy EKOFÓRA:  V piatok 14. januára 2010 o 6.50 ráno dvaja zamaskovaní muži napadli synovca Juraja Smatanu vychádzajúceho z jeho domu na bicykli. Chlapca pustili so slovami "To nie je Smatana." Jeden z nich bol holohlavý a na ruke mal boxer. Nedokonaný útok sa stal niekoľko dní po odvysielaní relácie "Reportéri" redaktorky Kataríny Začkovej o obore v Strážovských vrchoch. V noci zo soboty na nedeľu došlo k ďalším útokom na dom a majetok príbuzných enviromentalistu Juraja Smatanu.

Aj podľa môjho názoru, cieľom tejto akcie bolo zastrašiť jedného z členov EkOFÓRA, aby nepokračoval vo svojich verejných aktivitách. Juraj Smatana je konateľom občianskeho združenia Klub Strážov, ktoré prevádzkuje internetovú stránku venujúcu sa boju proti korupcii v komunálnej politike a ochrane občianskych práv: www.pb.otvorene.sk. Je verejne činná osoba ako poslanec Zmena zdola, aktívny člen Ekofóra a poradca predsedníčky vlády Ivety Radičovej pre oblasť životného prostredia.

Nevydarený pokus organizovanej skupiny o útok na osobu Juraja Smatanu nebol dokončený, lebo došlo k zámene vyhliadnutej osoby. Na útok takmer doplatil 16 ročný chlapec na bicykli v podobnej bunde a čiapke vychádzajúci zo spoločného rodinného domu.

Juraj Smatana (citát):  „Objednávateľom útoku a zastrašovania proti mne chcem odkázať: Útoky na deti a rodinných príslušníkov sú tým najpodlejším prostriedkom nátlaku. Vo svojich aktivitách nemôžem prestať, inak by vydierači zistili, že ich postup funguje a použili by ho znova. Moje okolie, ale ani iní aktívni občania by sa nikdy nemohli cítiť bezpečne. Takéto metódy v našej krajine nesmú byť akceptované.“

EKOFÓRUM sa otvoreným listom obrátilo na prezidenta policajného zboru a ministra vnútra so žiadosťou o okamžité vyšetrenie nedokonaného útoku. Žiadame ich, aby dohliadli na prípady zastrašovanie a útokov na verejne aktívnych ľudí a investigatívnych novinárov a zabezpečili, aby podobné pokusy už na Slovensku neopakovali. Žiadame preto aj o došetrenie minulých útokov na aktívnych občanov a a novinárov: zbitie Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho združenia VLK, vypálenie domu ochranára Braňa Baláža, zastrašovanie aktivistu Gejzu Goreho a novinárky Lýdie Vereščákovej kvôli boju proti tepelnej elektráni v Trebišove, poškodenie áut trenčianskym poslancom Robertovi Lifkovi a Ladislavovi Pavlíkovi a novinárke Ľuboslave Sedlákovej, vypálenie drevenice ochranárovi Ivanovi Cehelskému, zbitie občana Jána Remšíka z Považskej Bystrice.

K útoku a zastrašovaniu rodiny Juraja Smatanu došlo niekoľko dní potom, ako bola na STV odvysielaná reportáž Kataríny Začkovej o probléme obory v Strážovských vrchoch, ktorá patrí akciovej spoločnosti Biely potok. Reportáž upozorňovala na to, že 244 hektárová zvernica oplotená plotom dĺžky 17,5 kilometra je v chránenej krajinnej oblasti veľmi nevhodne umiestnená. Viacerým občanom, ktorí vystupovali proti tejto zvernici, sa v poslednom období stali doteraz nevysvetlené veci: rozbité okná, vypálená chata, zhorené okno, zvalený plot, kompromitačné materiály roznesené po dedine, internetové ohováranie a útoky proti občanom Ivanovi Cehelskému a Milanovi Olšovskému, ktorý nechcel svoje pozemky predať. V tejto veci občianske združenie Juraja Smatanu podávalo niekoľko podnetov, napríklad na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

Reportérka Katarína Začková už v priebehu prípravy reportáže o zvernici upozorňovala na úniky informácií o jej práci. O pripravovanú reportáž sa osobne zaujímal aj vtedajší generálny riaditeľ STV. Katarína Začková uvádza aj fakt, že počas spracovania materiálu, týždeň po nakrúcaní reportáže, niekto vnikol do strižne Reportérov. Tento fakt nekomentuje. Nevie si ho totiž vysvetliť.

Katarína Začková (citát): ,,Tak, ako som to povedala aj v reportáži, nijaké súvislosti medzi útokom na ochranárov a investorom nie sú preukázateľné, ale fakt, že občan, ktorý prejaví svoj názor, je zastrašovaný, vyvoláva hrôzu. A to je odkaz nie pre investora, ale orgány činné v trestnom konaní."

Pre mňa osobne je nemysliteľné, aby  sa 21 rokov po nežnej revolúcii, v ktorej sme boli mnohí aktívnymi účastníkmi od jej prvých hodín,  prejavovali na verejnom priestranstve bolševické a ŠTB-ácke metódy,  aby verejný priestor ovládali a ovládli ľudia, ktorí vtedajšie dianie pozorovali spoza okien domov, kaviarní  a tmavých skiel  áut, čakali na to „ako sa to vyvinie“ a následne prispôsobili svoj imidž a rétoriku, ale nie metódy práce, aktuálnej dobe. Sily a osoby, ktoré zastrašujú v súčasnosti významných aktérov občianskej spoločnosti sú tými istými silami a osobami, ktoré potláčali občianske práva pred rokom 1989.   

Linky:

Článok pre noviny PRAVDA – Nebezpečná komunálna politika, 27. 11. 2010:
http://www.hanafabry.estranky.cz/clanky/osa---pravda/juraj-smatana--nebezpecne-komunalna-politika.html

Reportáž Kataríny Začkovej – Reportéri, STV:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/Members/redakcia/v-sulade-so-zakono-o-obore-na-stv

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?