Odpadová matematika

Autor: Rudolf Pado | 1.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  245x

Občianske združenie TATRY pripravilo pre základné školy zbierku úloh z matematiky na tému odpady a ich recyklácia. Zbierka obsahuje cca 250 príkladov rôznej náročnosti a umožňuje precvičovať rôzne matematické úkony. Zbierka úloh, ktorú pripravili Mgr. Petra Jurisová, Ing. Ľubica Jurášová a Mgr. Rudolf Pado umožňuje pedagógom škôl pracovať počas hodín matematiky s príkladmi, ktoré vychádzajú z reálnych, často všeobecne známych údajov o odpadoch a ich recyklácií. Pre žiakov škôl môže byť zaujímavá práve táto prepojenosť s reálnym životom.

Začať treba od najmenšíchZačať treba od najmenších

OZ TATRY sa snaží rôznymi výchovno-vzdelávacími aktivitami realizovanými v rámci kampane „Neseparujte sa! Separujte s nami“ poukázať na to, že recyklácia odpadov nie je len o ekológii, ale možno ju chápať aj v kontexte mnohých medzipredmetových väzieb a spoločenských súvislostí.          

Zbierku zašle v elektronickej podobe OZ TATRY každému záujemcovi, ktorý o to požiada prostredníctvom elektronickej adresy oztatry@slovanet.sk. Jej kopírovanie pre neziskové účely je dovolené.          

Ukážka:

- 1 000 kg vyradených mobilov obsahuje 150 g zlata, 2 kg striebra a 200 kg medi. Koľko ton medi získame z 20 ton mobilov? (4 tony)

- Na výrobu 1 m2 jednorázových kuchynských utierok potrebujeme 2 ks viacvrstvových kombinovaných obalov (tzv. tetrapakov, napr. od mlieka, džúsov) o objeme 1 liter. Koľko nápojových kartónov potrebujeme na výrobu 2 árov kuchynských utierok? (400 ks)

- Na výrobu jednej dekoračnej vázy potrebujeme 5 ks sklenených fliaš. Koľko dekoračných váz je možné vyrobiť zo 40 sklenených fliaš? (8 dekoračných váz)

- Z 30 vyzbieraných PET-fliaš je možné vyrobiť 1 fleecovú bundu. Koľko PET-fliaš potrebujeme na výrobu 4 fleecových búnd? (120 ks PET-fliaš)

- Zo 150 ks vyzbieraných plastových PET-fliaš je možné vyrobiť koberec. Koľko kobercov vyrobíme zo 450 ks PET-fliaš? (3 koberce)

- Zo 670 ks hliníkových plechoviek vyrobíme 1 bicykel. Koľko plechoviek budeme potrebovať na výrobu bicyklov pre 20-členný cykloklub a 2 trénerov? (14 740 plechoviek)

- Recykláciou 1 ks hliníkovej plechovky ušetríme toľko elektrickej energie, koľko by stačilo na prevádzku počítača počas 3 hodín. Recyklácia koľkých plechoviek ušetrí energiu na prevádzku 30 počítačov počas jednej hodiny? (10 plechoviek)

- Recykláciou skla ušetríme až 25 % energie oproti jeho výrobe z primárnych surovín. Recykláciou 1 vínovej fľaše sa môže ušetriť až 400 Wh elektrickej energie (100 W žiarovka svietiaca cca 4 hodiny). Recykláciou koľkých sklenených vínových fliaš ušetríme energiu na osvetlenie čitárne, keď sa v nej nachádzajú 4 ks 100 W žiaroviek a potrebujeme svietiť 2 hodiny. (2 fľaše)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?