Zelená oáza pri vode

Autor: Rudolf Pado | 21.3.2011 o 8:00 | Karma článku: 8,61 | Prečítané:  1449x

Na začiatku je vždy záujem o verejný priestor. Je tam aj chuť urobiť niečo pre iných, schopnosť snívať  s otvorenými očami. Nevyhnutnosťou je odvaha nachádzať spojencov pre vlastné myšlienky a nápady. To je potrebné podoprieť organizačnými schopnosťami a vytrvalosťou. A potom sa sny môžu stať skutočnosťou. Toto je fotografický príbeh o jednej oáze – zelenej oáze – uprostred „púšte“ panelákov.  

Na počiatku bola voľná plocha ...Na počiatku bola voľná plocha ...Rudolf Pado

„Oáza v púšti je miestom, bodom uprostred miliárd zrniečok piesku, v ktorom karavány pútnikov nachádzajú vodu, potravu a ľudské spoločenstvo. Púšť je krásna práve tým, že v jej zdanlivo nekonečných priestoroch sa skrývajú oázy.
Našou snahou bolo a je, aj uprostred spoločenstva ľudí často ľahostajných, skeptických a apatických, vytvárať oázy pre stretávanie sa, oddych a vzdelávanie. Naučiť ľudí citlivejšie vnímať krajinu, jej vegetáciu, vodu a život v nej, vnímať iných ľudí, ich úsilie, nasadenie a posolstvá, ako  aj počúvať vlastný vnútorný hlas. Veď už veľmi dávno Albert Schweitzer povedal: „Zmyslom života je život sám.“    
Vážte si zelené oázy uprostred miest, mestských štvrtí a sídlisk, chráňte ich a zveľaďujte, pre vlastné potešenie, ako aj potešenie a radosť iných.“


Dňa 11. októbra 2010 bola obyvateľom sídl. Podbreziny v Liptovskom Mikuláši odovzdaná do užívania „Zelená oáza pri vode“.  Zámerom spoločného projektu Občianskeho združenia TATRY a mesta Liptovský Mikuláš bolo  vytvoriť na brehu Smrečianky priestor – oázu, ktorá bude využívaná občanmi sídliska pre odpočinok, stretávanie sa a vzdelávanie.

Realizačná časť projektu bola zahájená počas Dňa dobrovoľníctva na Slovensku (10.9.2010).   

Projekt bol realizovaný na najväčšom sídlisku v Liptovskom Mikuláši –  sídl. Podbreziny, kde žije skoro jedna tretina všetkých obyvateľov mesta. Realizácia projektu pozostávala  z výsadby 15 stromov a vyše 470 sadeníc krovín, umiestnenia 4 ks lavičiek a 4 ks náučných tabúľ.
Náučne tabule sú venované téme monitoringu čistoty vodného toku pomocou makroskopických bezstavovcov a téme kompostovania. Ich cieľom bolo, aby táto plocha slúžila aj ako náučný priestor.   

Vďaka miestnemu umelcovi Pavlovi Petrášovi ml., organizátorovi  2. ročníka sochárskeho sympózia „Ambient Exterior“, ktoré sa uskutočnilo v Liptovskom Mikuláši počas leta 2010,  bolo  do priestoru zelenej oázy osadené aj umelecké dielo zahraničného účastníka sympózia – „Zvestovanie“.

Do realizačných prác projektu boli zapojení pracovníci  Verejnoprospešných služieb  – Liptovský Mikuláš  a Semenolesu – Liptovský Hrádok, ako aj 72 dobrovoľníkov -   žiaci zo ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, študenti z Gymnázia M. M. Hodžu – Liptovský Mikuláš a Strednej odbornej školy polytechnickej – Liptovský Mikuláš a aktivisti OZ TATRY. Ich dobrovoľnícky vklad  presiahol 300 hodín. Projekt z vyše 90 % financovalo OZ TATRY prostredníctvom  rôznych nadačných zdrojov.

Ing. arch. Stanislav Barényi zhrnul význam projektu nasledovne: „Vrátenie zelene a vodného elementu do preťaženého organizmu sídliska, vytvorenie oázy na vodnom brehu, pre človeka aj živočíchov, oáza pre meditáciu a edukáciu, uvedomenie si sily vodného elementu v prírodnom kontexte. Blízkosť školy a zelená oáza so všetkými prírodnými živlami ako učebňa pod holým nebom ....“

 1.jpg

 2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?