Projekt Bohatstvo rozvojových krajín

Autor: Rudolf Pado | 21.2.2011 o 11:03 | (upravené 21.2.2011 o 21:22) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Ako vnímajú prírodu pôvodné indiánske kmene? V ktorej kultúre si tvár zahaľujú muži? Odkiaľ pochádza ajurvéda? Kam siahajú korene populárnej salsy a samby? Ako pomáha banka Gramín ľuďom v Bangládeši?

Na tieto, ale i iné otázky budú nachádzať odpovede žiaci základných a stredných škôl v rámci zábavno-náučnej súťaže v projekte „Bohatstvo rozvojových krajín II.“.

Jeho cieľom je prinášať prostredníctvom žiackych kolektívov pozitívne a inšpiratívne informácie o ekonomicky rozvojových krajinách a zároveň v nich nenútenou formou budovať občiansku zodpovednosť a angažovanosť aj v takých oblastiach, ktoré sa ich zdanlivo netýkajú.

Súčasťou projektu sú zaujímavé úlohy, ktoré dajú vyniknúť žiackej tvorivosti cez umelecké výrazové prostriedky. Zábavnou formou podporia v žiakoch kritické myslenie, schopnosť hľadať odpovede, formulovať vlastný názor, klásť otázky a rozvíjať komunikačné zručnosti. Školské tímy zložené z 3-5 členov budú svoje výstupy prezentovať na interaktívnej webovej stránke a tým sa priamo podieľať na jej tvorbe. Tie najlepšie príspevky budú uverejnené v časopise ĎalEKOhľad, ktorý poputuje na základné a stredné školy z celého Slovenska.

Okrem toho sa žiaci budú mať možnosť zúčastniť odborného školenia, víkendového vzdelávacieho kurzu zameraného na rovesnícke vzdelávanie a organizovať na škole informačné aktivity s metodickou podporou.

Projekt „Bohatstvo rozvojových krajín II.“ je pokračovaním jeho úspešnej prvej časti. Účasť na ňom je pre školy bezplatná. Podporuje zmysluplné projektové vyučovanie zohľadňujúce medzipredmetové vzťahy v rámci hodín zemepisu/geografie, multikultúrnej a environmentálnej výchovy, informatickej výchovy, etickej výchovy, prírodopisu/biológie, slovenského i cudzieho jazyka.

Hlavnou cenou pre najlepšie školské tímy je zážitkový pobyt v krásnom prostredí lazov neďaleko Zvolena – vo Vzdelávacom centre Zaježová. Ostatné aktívne tímy zabojujú o balíčky Fair Trade výrobkov a „pamätné“ stromy pre svoju školu. Každá zo zapojených škôl získa certifikát o účasti v projekte, ktorý zároveň bude pripomínať potrebu úcty k životu na Zemi.

Prvé súťažné kolo začína už v marci. Do projektu „Bohatstvo rozvojových krajín II.“ je preto potrebné sa zahlásiť najneskôr do 15.2. 2010, zaslaním pedagógom vyplneného prihlasovacieho formuláru na dovalova@zivica.sk. Na tejto emailovej adrese Vám tiež odpovedia na prípadné otázky a poskytnú prihlasovací formulár.

Všetky potrebné informácie nájdete od 1. februára 2011 na stránke projektu www.bohatstvonarodov.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?