Súťaž Hlavné mestá biodiverzity 2011

Autor: Rudolf Pado | 21.2.2011 o 11:04 | (upravené 21.2.2011 o 21:20) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  204x

Súťaž „Hlavné mestá biodiverzity“ určenú pre slovenské obce a mestá. Súťaž sa paralelne organizuje okrem Slovenska aj v Španielsku, Francúzsku, Nemecku a Maďarsku. Na Slovensku ju zastrešuje organizácia REC Slovensko v úzkej spolupráci s Národným poradným výborom, ktorý sa skladá zo zástupcov územnej samosprávy a odborných organizácií pôsobiacich na Slovensku. Záštitu nad súťažou prevzalo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.

Uplynulý rok 2010 sa niesol aj v znamení pripomenutia si dvoch významných dohovorov vo vzťahu ku krajine a prírode. Pripomínali sme si nielen 10. výročie prijatia Európskeho dohovoru o krajine, ale aj celý rok 2010 sa bilancovalo napĺňanie cieľov Dohovoru o biodiverzite . Rok 2010 bol vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Medzinárodný rok biodiverzity.

Biodiverzita znamená rozmanitosť všetkých foriem života; tento pojem zahŕňa rôznorodosť rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a ich génových informácií vrátane ich prostredia – biotopov a ekosystémov, teda aj rozmanitosť krajiny ako životného prostredia človeka a všetkých v nej jestvujúcich živých i neživých bytostí.

V októbri 2010 sa tiež uskutočnila v japonskej Nagoji Konferencia zmluvných strán Dohovoru o biodiverzite, kde sa prijalo viacero významných dokumentov. Osobitne by sa dal vyzdvihnúť dokument pod názvom “Strategický plán pre obdobie po roku 2010”, ktorý si stanovil nový ambiciózny cieľ: “Do roku 2050 bude biodiverzita oceňovaná, ochraňovaná, obnovená a rozumne využívaná pri zachovaní ekosystémových služieb, udržaní zdravia planéty a poskytovaní úžitkov nevyhnutných pre všetkých ľudí.”

VZ OSN prijalo koncom r. 2006 rezolúciu, ktorou vyhlásilo rok 2011 za Medzinárodný rok lesov. Rok 2011 je teda určený k podpore širšieho chápania významu lesov a k posilneniu globálneho úsilia o trvalo udržateľné spravovanie (ochranu, manažment, obhospodarovanie a rozvoj) všetkých typov lesov vrátane stromov rastúcich mimo lesa – na prospech tak súčasných ako aj budúcich generácií. Týka sa všetkých typov lesných ekosystémov a všetkých typov služieb, ktoré zdravé lesy (a bohatá biodiverzita ich biotopov) poskytujú životu na planéte Zem.

Z dôvodu podpory záujmu o ochranu prírody, krajiny a biodiverzity REC Slovensko spolu so svojimi partnermi, ÚMS a ZMOS, aj v tomto roku pripravilo druhý ročník súťaže “Hlavné mestá biodiverzity“, s cieľom nájsť mesto či obec, ktorá dosahuje najlepšie výsledky v danej oblasti a mohla by byť príkladom a inšpiráciou aj pre ostatné mestá či obce, nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Minuloročným víťazom súťaže sa stalo mesto Želiezovce. Mesto získalo víťazný titul nielen za výsledky dokumentujúce nasadenie mesta pri ochrane prírody, ale aj zaujímavými projektmi. Viac o minuloročnej súťaži, je možné dozvedieť sa z  brožúry „Biodiverzita vo vybraných slovenských mestách a pozitívne príklady z praxe pri ochrane a podpore biodiverzity v urbanizovanom prostredí”, kde okrem iného nájdete vyhodnotenie celej minuloročnej súťaže. Brožúra je k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke súťaže http://www.rec.sk/Capital_of_Biodiversity.htm .

Tohtoročná súťaž by chcela nielen prispieť k napĺňaniu hore uvedených dohovorov v kontexte poslania roku 2011 ako Medzinárodného roku lesov, ale hlavne k zvyšovaniu povedomia o bohatstve a kráse prírody a krajiny, ktorá si zaslúži našu ochranu a starostlivosť. Súťaž sa, na rozdiel od minulého ročníka, týka nielen miest, ale i obcí a venuje sa hlavne 3 témam:

- trvalo udržateľné spravovanie krajiny a plánovanie;
- komunikácia a vzdelávanie v oblastiach starostlivosti o životné prostredie (prírodu, krajinu, les);
- biodiverzita a zmena klímy.

Kľúčovým pre rozhodovanie bude predstavenie projektov, ktoré ste v danej oblasti zrealizovali!

Čo prinesie súťaž Vášmu mestu/obci?

Všetky zúčastnené mestá/obce získajú:

- certifikát potvrdzujúci účasť mesta /obce v súťaži
- celkové vyhodnotenie a porovnanie zúčastnených miest/obcí

Všetky zúčastnené mestá/obce budú mať príležitosť:

- zviditeľniť svoje mesto/obec a vlastné aktivity na medzinárodnej úrovni;
- vyhrať jednu z troch hlavných cien v každej veľkostnej kategórii;
- vyhrať titul „Hlavné mesto biodiverzity“
- získať cenu pre víťaza v  špeciálnej kategórii: najlepší projekt

Mesto/obec, ktoré získa titul Hlavné mesto biodiverzity, bude:

- mať príslušne označenú dopravnú značku označujúcu vstup do mesta/obce „Hlavné mesto biodiverzity 2011“
- zástupcom víťazného mesta/obce bude hradená účasť na stretnutí víťazov národných súťaží v Bruseli . Dostanú tak príležitosť zviditeľniť svoje mesto/obec na celoeurópskom fóre

Priebeh súťaže:

Druhý ročník súťaže bude prebiehať v 2 kolách. Na zapojenie sa do súťaže bude stačiť vyplnenie a doručenie dotazníka, pozostávajúceho z 15 otázok. Organizátori súťaže pripomínajú, že druhého ročníka súťaže sa môžu zúčastniť aj mestá, ktoré sa zúčastnili prvého ročníka. Cieľom dotazníka je získanie základných informácií o ochrane prírody, krajiny a biodiverzity v jednotlivých obciach a mestách.

V druhom kole budú vyzvaní účastníci 1. kola k vyplneniu detailnejšieho dotazníka, v ktorom budú najmä dokladovať projekty za svoje mesto/obec. Až po vyplnení dotazníkov druhého kola bude môcť mesto/obec bojovať o titul „Hlavné mesto biodiverzity 2011“, ako aj o získanie niektorej z víťazných pozícií v rámci svojej veľkostnej kategórie, či o získanie ceny za najlepší projekt. Druhý ročník súťaže je rozdelený do 4 veľkostných kategórií, a to podľa počtu obyvateľov:

- do 1000 obyvateľov;
- od 1001 do 10000 obyvateľov;
- od 10001 do 50000 obyvateľov;
- nad 50000 obyvateľov.

3 spôsoby ako sa prihlásiť do súťaže:

1.Stiahnite si elektronickú verziu dotazníka na webovej adrese http://www.rec.sk/Capital_of_Biodiversity.htm a pošlite vyplnený dotazník na emailovú adresu: rec@changenet.sk

2. Alebo, vyplňte dotazník, ktorý bol publikovaný v Obecných novinách (pri nedostatku miesta na vyplnenie použite aj čistý hárok) a pošlite ho na poštovú adresu: REC Slovensko, Vysoká 18, 811 06 BRATISLAVA

3. Alebo zatelefonujte na číslo +421-2-52632942 a REC Slovensko Vám zašle formulár elektronicky alebo v tlačenej forme na Váš obecný/mestský úrad, ktorý potom pošlete vyplnený naspäť.

Dôležité termíny:

- 28. január 2011 – oficiálne vyhlásenie súťaže (zverejnenie a distribúcia podrobných podmienok a dotazníka k súťaži);
- február 2011 –workshop, na ktorom bude predstavený súťažný dotazník pre rok 2011;
- 31. marec 2011 – deň uzávierky 1.kola dotazníkov;
- máj 2011 – druhý workshop;
- 30. máj 2011 – uzávierka pre zaslanie vyplnených dotazníkov (2.kolo);
- jún 2011 – hodnotenie vyplnených dotazníkov Národným poradným výborom;
- august 2011 – oznámenie výsledkov hodnotenia;
- september 2011 – slávnostné vyhlásenie víťazov 4 veľkostných kategórií, držiteľa ceny za najlepší projekt a držiteľa titulu „Hlavné mesto biodiverzity“;
- október 2011 – stretnutie a predstavenie víťazov národných súťaží v Bruseli.

Zúčastnite sa nového ročníka prestížneho ocenenia, ktoré prinesie publicitu Vášmu mestu/obci na európskej úrovni!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?