Svet Karpát – príručka k environmentálnej výchove

Autor: Rudolf Pado | 21.2.2011 o 13:30 | (upravené 21.2.2011 o 21:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  164x

Autori publikácie pri jej tvorbe nadviazali na bohaté skúsenosti organizácie DAPHNE s prípravou príručiek pre učiteľov základných škôl – Svet mokradí, Svet rašelinísk, Svet lúk a pasienkov, Svet lesov, Rozmanitosť života. Po prvý raz však príručka prekračuje hranice Slovenska a zachytáva celý karpatský oblúk. V tomto kontexte sa obsahovo venuje otázkam spojeným s biodiverzitou.

Po formálnej a obsahovej stránke sa každá kapitola člení na poznatkovú časť pre učiteľov, na námety aktivít pre žiakov a na pracovné listy.

Do prípravy kapitol sa zapojilo 40 autorov a recenzentov zo všetkých karpatských krajín. Každý z nich prispel poznatkami v rámci svojej záujmovej oblasti do vytvorenia mozaiky života v Karpatoch.

Pri zostavovaní príručky autori zvolili biotopový prístup. V rámci hlavných karpatských biotopov – lesy, travinné biotopy, vody a mokrade, extrémne biotopy – spoznáte hlavné skupiny organizmov (cievnaté rastliny, machorasty, lišajníky, huby, cicavce, vtáky, plazy, obojživelníky, ryby, bezstavovce), ktoré v nich žijú. Z týchto poznatkov vychádzajú námety aktivít pre žiakov a následne pracovné listy k  týmto aktivitám.
Námety aktivít sú zamerané na podporu interaktívnych foriem a metód vyučovania, skupinovej práce, zážitkového učenia, na hry a pútavé úlohy vhodné na aktivizáciu a motiváciu.

Vydanie publikácie financovala Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie (DBU) a Nadácia SPP v rámci projektu troch organizácií: Inštitútu DAPHNE, Iniciatívy karpatského ekoregiónu (CERI) a organizácie Thüringer Ökoherz s názvom Svet Karpát – zvyšovanie povedomia o biodiverzite Karpát. Publikácia vyšla v slovenskom a anglickom jazyku.

Učebné pomôcky – identifikačné kruhy

Na podporu záujmu žiakov o spoznávanie živích organizmov a ich aktívnej, samostatnej práce autori pripravili pútavé identifikačné kruhy na určovanie rôznych skupín organizmov. DAPHNE je  schopné na objednávku zhotoviť farebné laminované identifikačné kruhy zamerané na spoznávanie našich druhov:

1.lesných drevín (sada – 2 kruhy)
2.liečivých rastlín
3.lesných bezstavovcov
4.vodných bezstavovcov
5.rastlín rašelinísk
6.stavovcov rašelinísk

Pomôcky sa dajú využiť na prvom i druhom stupni základnej školy, ako aj v školských kluboch. Farebné podklady na zhotovenie kruhov sú publikované v príručke pre učiteľov základných škôl Rozmanitosť života, ktorú vydalo Daphne v roku 2007. 

Viac na http://www.daphne.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?