Metodické príručky ku globálnemu rozvojovému vzdelávaniu

Autor: Rudolf Pado | 24.2.2011 o 10:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  107x

Cieľom rozvojového vzdelávania je zvyšovať povedomie a porozumenie o tom, ako globálne záležitosti ovplyvňujú každodenný život jednotlivcov, komunít a spoločností a ako každý z nás môže a ovplyvňuje globálnu spoločnosť v ktorej žijeme – ako angažovaní obyvatelia Zeme. Je to tiež aktívny proces učenia, založený na hodnotách solidarity, rovnosti, zbližovania a spolupráce. Rozvojové vzdelávanie podporuje aktívnu účasť všetkých občanov v celosvetovom úsilí na odstránenie chudoby a znevýhodňovania. Vplýva na dodržiavanie ekonomických, sociálnych, environmentálnych a ľudských práv.

Petersonova mapa

Je netradičným zobrazením sveta, ktoré nám umožňuje iný pohľad na svetadiely a jednotlivé krajiny, než na aký sme zvyknutí. Ponúka „spravodlivejšie“ zobrazenie sveta a geografické zobrazenie globálnych problémov na troch tematických mapách.

Svet naruby – Metodická príručka pre učiteľov s aktivitami k Petersovej mape

Príručka je určená pre učiteľov, ktorí na svojich hodinách pracujú alebo chcú pracovať s Petersovou mapou. Poskytuje stručný prehľad bežne používaných mapových zobrazení a porovnáva ich s netradičným Petersovým zobrazením sveta. Príručka zároveň informuje o najzávažnejších globálnych problémoch ako sú chudoba, hlad, znečistenie životného prostredia. Texty dopĺňajú aktuálne čísla, dáta a fakty, ale tiež typy na zlepšenie súčasnej situácie a odkazy na stránky a organizácie, ktoré sa danej problematike venujú.

Teoretickú časť v závere publikácie dopĺňajú praktické aktivity pre žiakov, ktoré im pomôžu priblížiť a lepšie pochopiť príčiny a dôsledky globalizácie a globálnych problémov.

Svet je len jeden - Príručka globálneho rozvojového vzdelávania

Príručka je venovaná oblasti, ktorá je na Slovensku pomerne nová. Globálne rozvojové vzdelávanie zahŕňa širokú škálu tém od globálnych problémov ľudstva, cez ľudské práva, ekonomickú globalizáciu až po Fair Trade, čiže Spravodlivý obchod. Ak sú pre vás niektoré z týchto pojmov nové, práve táto kniha by vám a vašim žiakom mohla priniesť podnetné informácie a aktivity.

Príručka je prehľadne členená do dvoch základných častí. Teoretické východiská poskytujú  základné informácie o globálnom rozvojovom vzdelávaní a témach, ktoré rozvojové vzdelávania zahŕňa. Aktivity tvoria druhú samostatnú časť metodickej príručky, kde nájdete podrobne spracované cvičenia a hry pre svojich žiakov.

Metodická príručka je podnetná aj tým, že tematiku rozvojového vzdelávania poníma z rôznych uhlov pohľadu. Medzi aktivitami nájdete simulačné a rolové hry, ale taktiež aj cvičenia zamerané na sebapoznanie a prácu s mysľou.

Aktivity sú určené hlavne žiakom II. stupňa základných škôl a stredoškolákom, pričom sú využiteľné v rámci bežných vyučovacích predmetov, ako aj v mimoškolskej činnosti. Publikáciu ocenia okrem učiteľov aj  pracovníci centier voľného času a mimovládnych organizácií.

Materiály sú k dispozícii na voľné stiahnutie na internetovej stránke - http://www.zivica.sk/rv_nastiahnutie.php

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?